Najstarsze muzeum żydowskie w Szwajcarii pokaże wystawę o Polakach ratujących Żydów

- Muzeum Żydowskie w Bazylei zorganizuje wystawę upamiętniającą polskiego ambasadora z czasów II wojny światowej Aleksandra Ładosia i kierowaną przez niego grupę, która uratowała tysiące europejskich Żydów od zagłady - poinformowała ambasada RP w Bernie.

2019-09-30, 16:21

Najstarsze muzeum żydowskie w Szwajcarii pokaże wystawę o Polakach ratujących Żydów
Fałszywe paszporty dla Żydów - akcja była koordynowana przez polską ambasadę w Bernie.Foto: IAR

"Otrzymaliśmy informację, że wystawa rozpocznie się w listopadzie i potrwa około sześciu miesięcy. Organizatorzy pracują niezależnie, jednak od wielu miesięcy współpracowaliśmy z nimi, przekazując im materiały i eksponaty. Warto podkreślić, że inicjatywa wyszła całkowicie od strony muzeum" - powiedział ambasador Polski w Szwajcarii Jakub Kumoch.  

Powiązany Artykuł

Aleksander_Ładoś 1200.jpg
Aleksander Ładoś – przywódca "grupy berneńskiej", która ratowała Żydów w czasie wojny

Grupa Ładosia

Informację o wystawie potwierdzili również organizatorzy rozpoczynającego się w przyszłym tygodniu festiwalu "Culture Scapes", w czasie którego przez dwa miesiące w szwajcarskich miastach odbędzie się około 200 imprez poświęconych polskiej kulturze. Wystawa w Muzeum Żydowskim jest jedną z nich.

"Według mojej wiedzy ekspozycja ma pokazywać Grupę Ładosia ze szwajcarskiej perspektywy, tak jak postrzegała ją szwajcarska policja i szwajcarscy Żydzi. Wielu spośród nich wspierało działania polskich dyplomatów, nie zawsze mając pełną wiedzę na temat szczegółów operacji" - przypomina ambasador Kumoch.

Tożsamość uratowanych

Grupa Ładosia, składająca się z czterech polskich dyplomatów i dwóch przywódców organizacji żydowskich, doprowadziła w latach 1941-1944 do sfałszowania kilku tysięcy paszportów krajów Ameryki Łacińskiej. Instytut Pileckiego i Ambasada RP w Bernie, które od dwóch lat prowadzą prace nad listą Ładosia, oceniają, że paszporty takie otrzymało 8-10 tysięcy ludzi, z czego pewna część przeżyła Zagładę.

Lista Ładosia - stworzona przy współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym, Instytutem Pamięci Narodowej oraz Muzeum Państwowym Auschwitz-Birkenau - pozwoliła na razie ustalić tożsamość ponad 3 tysięcy posiadaczy "paszportów Ładosia". Ambasada oraz Instytut Pileckiego zapowiadają jej publikację pod koniec tego roku. 

Powiązany Artykuł

ipn-paszporty-paragwaju1200.jpg
"Paszporty Paragwaju". Pierwszy dokument o Grupie Berneńskiej

Utworzone w 1966 roku Muzeum Żydowskie w Bazylei to pierwsza żydowska instytucja muzealna powołana na terenie zamieszkanym przez ludność niemieckojęzyczną po zakończeniu II wojny światowej. Jednocześnie uchodzi za jedną z najbardziej wpływowych instytucji kulturalnych w Szwajcarii.  

REKLAMA

Zobacz serwis specjalny o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej:

src="http://static.prsa.pl/a0d88756-0201-4e54-bc6c-7973c2f7766a.file"

dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej