more_horiz
Wiadomości

Nobel z chemii za prace nad nowoczesnymi akumulatorami. Wyróżniono trzech naukowców

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 11:58
Tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za "rozwój akumulatorów litowo-jonowych" otrzymali John Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino.
Nagrodzeni Noblem John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino
Nagrodzeni Noblem John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira YoshinoFoto: PAP/EPA/Naina Helen Jama/TT

Naukowcy zostali uhonorowani za "rozwój akumulatorów litowo-jonowych". Laureatów Nagrody Nobla wybiera Królewska Szwedzka Akademia Nauk spośród kandydatów, którzy dokonali odkrycia naukowego lub wynalazku w dziedzinie chemii.

nobel pap 1200.jpg
Ich odkrycia zmieniły koncepcję wszechświata. Nagrody Nobla z fizyki przyznane

W uzasadnieniu decyzji członkowie Akademii podkreślili, że lekkie i wydajne baterie litowo-jonowe, które można wielokrotnie ładować, są wykorzystywane od urządzeń mobilnych po laptopy i pojazdy elektryczne. Mogą też magazynować energię z ogniw fotowoltaicznych i elektrowni wiatrowych, tworząc możliwym społeczeństwa obywające się bez paliw kopalnych.

830 tysięcy euro do podziału

Oprócz medali i dyplomów, laureaci podzielą się po równo kwotą 9 milionów koron, czyli ok. 830 tysięcy euro. Nazwiska zwycięzców tradycyjnie są ogłaszane w październiku, wręczenie wyróżnień odbywa się 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora.

W latach 1901–2018 w gronie laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii znalazło się 180 osób, ale wśród nich tylko 63 otrzymały wyróżnienie za pracę indywidualną. W 1911 roku otrzymała ją Maria Skłodowska-Curie, za wydzielenie czystego radu i uzyskanie radu w postaci krystalicznej.

pg

Zobacz także

Zobacz także