X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ich odkrycia zmieniły koncepcję wszechświata. Nagrody Nobla z fizyki przyznane

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 12:30
Tegoroczny laureat Nobla z fizyki James Peebles rozwijał modele Wielkiego Wybuchu, co pozwoliło zrozumieć historię rozwoju Wszechświata. Micheal Mayor i Didier Queloz dokonali odkrycia pierwszej planety spoza Układu Słonecznego, okrążającej gwiazdę podobną do Słońca.
Szwajcarscy astronomowie, laureaci Nagrody Nobla - Michel Mayor i Didier Queloz
Szwajcarscy astronomowie, laureaci Nagrody Nobla - Michel Mayor i Didier QuelozFoto: PAP/EPA/LAURENT GILLIERON

Jak ołgosił we wtorek w Sztokholmie Komitet Noblowski, odkrycia tegorocznych laureatów Nobla z fizyki "na zawsze zmieniły naszą koncepcję na temat wszechświata".

James Peebles (Princeton University) zajmował się głównie kosmologią teoretyczną. Modele, które tworzył przed dwie dekady, stanowią podwaliny naszej współczesnej wiedzy na temat historii rozwoju wszechświata - od Wielkiego Wybuchu aż do dziś.

Szwajcarzy Micheal Mayor i Didier Queloz zapoczątkowali rewolucję w astronomii - w 1995 r. dokonali odkrycia pierwszej egzoplanety, tj. planety spoza Układu Słonecznego, okrążającej gwiazdę podobną do Słońca w naszej galaktyce. Od tej pory zidentyfikowano już ponad 4 tys. takich planet w naszej galaktyce - Drodze Mlecznej, krążących w układach zbliżonych do Układu Słonecznego.

W środę komitet noblowski ogłosi laureata Nagrody Nobla z chemii. Jak pisze szwedzka agencja TT, na jej otrzymanie szansę mają Duńczyk Morten Meldal oraz Niemiec Rolf Huisgen "za badania nad syntetyczną chemią organiczną". Ich prace przyczyniły się do powstania nowych, użytecznych związków chemicznych.

Nagrody Szwedzkiej Akademii Nauk

Laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki wybiera Królewska Szwedzka Akademia Nauk spośród kandydatów rekomendowanych przez działający przy akademii Komitet Noblowski w dziedzinie fizyki.

Czytaj więcej
pap_maria skłodowska curie 1200.jpg
Saga Noblistów

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Maria Skłodowska-Curie - pierwsza kobieta z Noblem

Od 1901 roku laureatami Nobla z fizyki zostało 210 osób (w tym jedynie trzy kobiety). W tej dziedzinie w jednym roku można wyróżnić do trzech osób, między które dzielona jest nagroda finansowa.

Nagrody Nobla przyznawane są od 1901 roku, a pierwszą z nich - Pokojową Nagrodę Nobla - otrzymał w murach Królewskiej Akademii medycznej Jean Henri Dunant, założyciel Czerwonego Krzyża i Frédéric Passy, francuski ekonomista i polityk.

jp/rmf24.pl/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Albert Einstein - wielki uczony, ekscentryk, samotnik pogrążony w marzeniach

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 05:40
- Gdziekolwiek się odwrócę, widzę swoją podobiznę. Czyżby cały świat zamienił się w lustro - dziwił się Albert Einstein.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapomniany polski noblista?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 22:22
Henryk Sienkiewicz, Maria Curie-Skłodowska, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Lech Wałęsa, Wisława Szymborska. Tak: polscy nobliści, każdy to wie.
rozwiń zwiń