X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wybory parlamentarne. Polacy w Stanach Zjednoczonych już głosują

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 20:00
Polacy w USA mogą już oddać swój głos w wyborach do Sejmu i Senatu. Z powodu różnicy czasu głosowanie za Oceanem odbywa się wcześniej niż w Polsce. Na terytorium USA do głosowania zarejestrowało się ponad 32 tysiące obywateli polskich.
Audio
  • Polacy w USA już głosują w wyborach. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Komisja wyborcza w Waszyngtonie
Komisja wyborcza w WaszyngtonieFoto: Marek Wałkuski/Polskie Radio

O 7:00 rano czasu lokalnego czyli o 13:00 czasu polskiego otwarto lokale wyborcze od Florydy, przez Waszyngton i Nowy Jork, po Connecticut i Rhode Island.

Godzinę później zaczynają głosować mieszkańcy największej polonijnej aglomeracji - Chicago.

Barbara Syska z domu Mikołajczak, uczestniczka Powstania Warszawskiego, również przyszła na głosowanie w konsulacie RP w Waszyngtonie. Rozmawiał Marek Wałkuski (IAR)

Głosowanie na terytorium Stanów Zjednoczonych zakończy się w niedzielę o 6:00 rano czasu polskiego, gdy zamknięte zostaną lokale wyborcze w zachodnich stanach Kalifornia i Waszyngton.

ZOBACZ TAKŻE
1200_wybory_shutterstock.jpg
Wybory parlamentarne 2019. Najważniejsze informacje dotyczące głosowania

Z Polakami głosującymi w Waszyngtonie rozmawiał Marek Wałkuski (IAR)

Więcej komisji wyborczych

Łącznie na terytorium Stanów Zjednoczonych powołano 48 komisji wyborczych, czyli o 16 więcej niż w wyborach parlamentarnych 2015 roku. Spośród 32 tysięcy zarejestrowanych do głosowania najwięcej stanowią mieszkańcy Chicago i Nowego Jorku.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Cisza wyborcza. Za złamanie zakazu agitacji grożą ogromne kary

Komisje wyborcze otwarto również w mniejszych skupiskach Polonii takich jak Central Falls w Rhode Island czy Pittsburgh w Pensylwanii.

Nie wiadomo jak wielu mieszkających w USA Polaków jest uprawnionych do głosowania. Choć 9 milionów Amerykanów przyznaje się do polskich korzeni, niewiele ponad 400 tysięcy mówi w domu po polsku.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Duże zainteresowanie wyborami. Polonia w USA głosuje już dziś

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 07:18
Obywatele Polscy mieszkający lub przebywający w Stanach Zjednoczonych już dziś zagłosują w polskich wyborach parlamentarnych. Głosowanie za oceanem odbywa się wcześniej niż w Polsce z powodu różnicy czasu. W USA zamiar głosowania zadeklarowało 32 tys. osób.
rozwiń zwiń