"Polska nazistowska okupacja". Ambasador interweniował ws. artykułu
Sformułowanie o "polskiej nazistowskiej okupacji" pojawiło się w artykule na stronie amerykańskiego serwisu filmowego Deadline. Po interwencji ambasadora RP w Izraelu Marka Magierowskiego serwis przeredagował zdanie i przeprosił.
2019-10-12, 20:33
Deadline (dawniej Deadline Hollywood), a za nim magazyn "Forbes", poinformowały, że aktorka Gal Gadot i jej mąż Jaron Varsano wyprodukują film oparty na historii Ireny Sendlerowej, posługując się sformułowaniem "Polish Nazi ocuppation".
Powiązany Artykuł
"Polskie obozy śmierci" w tekście "Jerusalem Post". Interwencja ambasadora
Zmiana po interwencji
Po interwencji Marka Magierowskiego Deadline doprecyzował to sformułowanie, pisząc, że Sendlerowa przeciwstawiała się "nazistowskiej niemieckiej okupacji Polski".
"Fortune" usunął to zdanie, a pod tekstem zamieścił informację, że przeprasza za określenie i powinien był napisać "nazistowska niemiecka okupacji Polski".
>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Niemiecki dziennik użył sformułowania "polskie obozy zagłady"
REKLAMA
Stanowisko ambasady Izraela
Zadowolenie z poprawki wyrażono na Twitterze Ambasady Izraela w Polsce.
"Nakręcenie filmu o bohaterskich czynach Ireny Sendlerowej jest bardzo ważne, ale równie istotne jest dochowanie wierności faktom historycznym. »Okupacja Polski przez nazistowskie Niemcy« - cieszymy się, że Deadline dokonało koniecznej poprawki" - napisano.
Film pod roboczym tytułem "Irena Sendler" wyprodukuje studio Warner Brothers, a rolę tytułową zagra Gadot.
W ubiegłym roku w Departamencie Stanu USA odbyły się współorganizowane przez ambasady Polski i Izraela wspólne obchody Dnia Pamięci Ofiar i Bohaterów Holokaustu (Jom HaSzoa), które upamiętniały Irenę Sendlerową, między innymi filmem dokumentalnym "The Irena Sendler Story".
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Francuskie wydanie "Times of Israel" o "polskich obozach". Reakcja Marka Magierowskiego
Irena Sendlerowa, nieznana bohaterka
Dokonania Sendlerowej były niemal nieznane w USA do 1999 roku, kiedy to licealiści, ze swym nauczycielem Normanem Conardem, wyprodukowali w Kansas sztukę teatralną o niej. Spektakl zebrał nagrody, odniósł ogromny sukces w Ameryce i za granicą, a na podstawie sztuki powstał w 2009 roku pierwszy fabularny, telewizyjny film o Polce zatytułowany "The Courageous Heart of Irena Sendler" (Odważne serce Ireny Sendler).
Również w 2009 roku amerykańska reżyserka Mary Skinner nakręciła nagradzany film dokumentalny "Irena Sendler, In the Name of Their Mothers" , w którym znalazł się ostatni wywiad Sendlerowej.
Irena Sendlerowa, działaczka dziecięcego oddziału Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj, "Żegoty", ocaliła około 2,5 tys. żydowskich dzieci, przemycając je z getta. Została uznana za Sprawiedliwą wśród Narodów Świata.
msze
REKLAMA
REKLAMA