Operacja w Syrii. Tysiące bojowników ISIS może uciec z więzień
Syryjscy Kurdowie oświadczyli, że nie będą strzec więzionych przez siebie byłych członków ISIS. Są bowiem zajęci odpieraniem tureckich ataków na miasta w północnej Syrii. Od środy Turcja prowadzi ofensywę w rejonach kurdyjskich po drugiej stronie granicy.
2019-10-13, 12:58
Posłuchaj
Chce wypchnąć stamtąd Kurdów, aby utworzyć strefę buforową i osiedlić syryjskich uchodźców. Kurdyjscy dowódcy po raz kolejny zwrócili się do świata o pomoc w zatrzymaniu tureckiej ofensywy.
Powiązany Artykuł
Tureckie siły i ich sojusznicy częściowo opanowali miasto Suluk w Syrii
Jeden z przywódców kurdyjskiej armii Redur Xelil oświadczył, że istnieje ryzyko, iż 12 tysięcy byłych fanatyków z ISIS ucieknie zza krat, bo nie będzie ich miał kto pilnować. Oskarżył też Turcję o wspieranie radykałów.
"Świat nie reaguje na zbliżające się piekło"
- Turcja bombarduje więzienia, w których są terroryści z ISIS i pozwoliła im już uciec z miasta Kamiszli. Radykałowie z kolei pomagają w Turcji. Podłożyli dwie bomby przed więzieniami. Świat nie reaguje na zbliżające się piekło - powiedział.
CZYTAJ TAKŻE: Starcia w Iraku i Egipcie. Początek nowej rewolucji?>>>
REKLAMA
Dzisiaj rano tureckie pociski spadły z kolei niedaleko więzienia w Ain Issa, a Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka twierdzi, że zza krat uciekło około 100 osób, zarówno byłych fanatyków jak i członków ich rodzin. Świat obiegają też filmy z brutalnych egzekucji, jakich na kurdyjskich żołnierzach mieli dokonać bojownicy Wolnej Armii Syrii, byli opozycjoniści, którzy teraz sprzymierzyli się z Turcją.
W jednej z takich wendett miała zginąć znana kurdyjska polityk i aktywistka Hervin Khalaf. Autentyczność części filmów potwierdzili przedstawiciele Stanów Zjednoczonych.
Powiązany Artykuł
Libański rząd zmusza syryjskich uchodźców do powrotu do Syrii
Kilkadziesiąt ofiar wśród cywilów
Od początku tureckiej ofensywy po obu stronach granicy miało zginąć co najmniej 55 cywilów, kilkudziesięciu kurdyjskich bojowników, jeden turecki żołnierz i około 50 protureckich partyzantów z Syrii.
ONZ twierdzi, że z terenów objętych walkami uciekło 130 tysięcy osób. Strona kurdyjska twierdzi, że uciekinierów jest co najmniej 191 tysięcy.Pomocy humanitarnej może potrzebować 400 tysięcy osób.
REKLAMA
Drogę do ofensywy otworzyła decyzja prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu wojsk USA z północnej Syrii. Jednak wbrew zapowiedziom amerykańskiego przywódcy, większość żołnierzy USA pozostała na miejscu, choć nie angażuje się w walki.
paw/
REKLAMA