Brexit. Wiceszef MSZ: Polska zrobi wszystko, co będzie pomocne
Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański powiedział, że Polska zrobi wszystko, co będzie pomocne w ratyfikacji umowy po stronie brytyjskiej. Wiceszef dyplomacji ocenił, że pierwszy raz oddaliła się perspektywa "no-deal brexit", a wczorajsze głosowanie jest pierwszym pozytywnym sygnałem z Izby Gmin.
2019-10-23, 16:30
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego za opóźnieniem wyjścia Wielkiej Brytanii z UE
We wtorek Izba Gmin odrzuciła harmonogram prac w sprawie brexitu, zaproponowany przez brytyjskiego premiera. Boris Johnson ogłosił w związku z tym wstrzymanie ratyfikacji umowy. W efekcie wyjście na podstawie wynegocjowanej przez niego umowy do 31 października jest mało prawdopodobne.
Wiceminister Konrad Szymański powiedział, że przez lata Polska pokazała, iż jej strategicznym celem w sprawie brexitu jest doprowadzenie do podpisania umowy między Wielką Brytanią a Unią Europejską.
- Jeżeli do brexitu ma dojść z powodu brytyjskiej decyzji, to trzeba zrobić wszystko, żeby to był brexit oparty na umowie, ponieważ umowa ogranicza koszty wszelkiego typu - społeczne, polityczne, gospodarcze. Dlatego trzeba robić wszystko, żeby ułatwiać ten scenariusz, a nie utrudniać - mówi Konrad Szymański.
Rekomendacja opóźnienia brexitu
Powiązany Artykuł
Artur Wróblewski o brexicie: rozwód z UE musi się odbyć w sposób cywilizowany
W reakcji na decyzję Borisa Johnsona szef Rady Europejskiej Donald Tusk zarekomendował 27 unijnym przywódcom opóźnienie brexitu zgodnie z prośbą rządu w Londynie do końca stycznia. Donald Tusk nie zdecydował się na zwołanie unijnego szczytu, a decyzja miałaby zapaść w formie pisemnej. W tej sprawie wymagana jest jednomyślność 27 krajów.
REKLAMA
Konrad Szymański wyjaśnia, że jeśli decyzje nie będą obłożone warunkami politycznymi i nie będą skomplikowane, to procedura pisemna wystarczy. Wiceminister dodał, że jeżeli w najbliższych godzinach lub dniach rozwój wypadków na wyspach będzie wymagał warunkowego podejścia do decyzji, to być może potrzebne będzie spotkanie przedstawicieli państw unijnych.
Konrad Szymański podkreślił, że umowa daje międzynarodowe czyli trwalsze gwarancje dla praw obywateli UE w tym obywateli Polski. Wiceminister dodał, że umowa rozwiązuje także kwestie rozliczenia członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, co ma znaczenia dla stabilności unijnego budżetu w kończącej się perspektywie finansowej.
pb/dn
REKLAMA