Spotkanie ministrów obrony państw NATO. Rozmowy o tureckiej interwencji w Syrii
Sytuacja w północno-wschodniej Syrii i bezpieczeństwo sieci telekomunikacyjnych - to niektóre tematy rozpoczynającego się 24 października dwudniowego spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli. Turecka ofensywa w Syrii doprowadziła do napięć wśród sojuszników, władze w Ankarze były krytykowane przez USA i państwa Zachodu.
2019-10-24, 07:13
Posłuchaj
- Nie ma sensu ukrywać różnic. To oczywiście trudne, kiedy sojusznicy się nie zgadzają, ale dlatego ważne jest spotkanie i dyskusja o różnicach przy stole - powiedział sekretarz generalny NATO. Jens Stoltenberg, komentując sytuację w północno-wschodniej Syrii powiedział, że zawieszenie broni uzgodnione między Turcją i USA może przyczynić się do politycznego rozwiązania konfliktu.
Powiązany Artykuł
Macron krytykuje NATO za brak reakcji na agresję Turcji w Syrii
- Z zadowoleniem przyjmuję, że po tym porozumieniu, odnotowaliśmy postęp i nastąpiło znaczące ograniczenie aktów przemocy. Myślę, że to jest coś co może być podstawą rozmów dotyczących politycznego rozwiązania kryzysu w Syrii - powiedział szef Sojuszu.
Turcja ramię w ramię z Rosją
W trwającej od ponad ośmiu lat wojnie domowej w Syrii zginęło co najmniej pół miliona osób. Jens Stoltenberg nie chciał wczoraj komentować ustaleń między Turcją i Rosją dotyczących utworzenia strefy buforowej w północno-wschodniej Syrii. Prezydenci obu krajów uzgodnili, że ze strefy o szerokości 32 kilometrów mają być usunięci kurdyjscy bojownicy. Tym samym, kontrolowana dotychczas przez Kurdów północna część Syrii przejdzie pod kontrolę Turcji, Rosji i syryjskiej rządowej armii. Ankara ma w miejsce Kurdów przesiedlić ponad 3,5 miliona syryjskich uchodźców, którym dała schronienie. - Jest za wcześnie, by ocenić konsekwencje tych ustaleń - powiedział sekretarz generalny NATO.
REKLAMA
Jens Stoltenberg z zadowoleniem przyjął natomiast propozycję niemieckiej minister obrony dotyczącą utworzenia międzynarodowej strefy bezpieczeństwa na północy Syrii. Ta propozycja również ma być omówiona na ministerialnym spotkaniu.
Powiązany Artykuł
Premier Morawiecki: zależy mi na rozwoju 5G
Sieć telekomunikacyjna
Szefowie resortów obrony państw NATO zajmą się także kwestią bezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnych. Sekretarz generalny Sojuszu poinformował, że chodzi o uzgodnienie warunków dotyczących odporności cywilnej infrastruktury.
Jens Stoltenberg przekonywał, że wymogi nie są skierowane przeciwko konkretnemu państwu, czy firmie. Jednak w tle jest kwestia dopuszczania firm z Chin, na przykład Huawei do budowy sieci telekomunikacyjnych piątej generacji. Na ich wykluczenie naciskają na sojuszników Stany Zjednoczone, które przestrzegają przed wyciekiem do Chin informacji przekazywanych za pośrednictwem urządzeń korzystających z 5G.
REKLAMA
fc
REKLAMA