NATO: propozycja Niemiec ws. utworzenia strefy bezpieczeństwa w Syrii wymaga konsultacji
Mieszane reakcje w NATO na propozycję Berlina dotyczącą utworzenia międzynarodowej strefy bezpieczeństwa w północno-wschodniej Syrii. Minister obrony Niemiec przedstawiła swoje pomysły w Brukseli na spotkaniu z szefami resortów obrony państw Sojuszu - informuje korespondentka zagraniczna Polskiego Radia Beata Płomecka.
2019-10-25, 19:59
Posłuchaj
- Niemcy zaproponowały, by strefa bezpieczeństwa była monitorowana przez społeczność międzynarodową, najlepiej pod egidą ONZ
- Ta kwestia jest dyskutowana w gronie państw NATO, nie wszystkie kraje popierają takie rozwiązanie
- Sekretarz generalny NATO przyjął ją z zadowoleniem, Stany Zjednoczone powiedziały, że jest warta rozważenia
- Polska oceniła ją sceptycznie
Niemcy zaproponowały, by strefa bezpieczeństwa była monitorowana przez społeczność międzynarodową, najlepiej pod egidą ONZ. Sekretarz generalny NATO przyjął ją z zadowoleniem, Stany Zjednoczone powiedziały, że jest warta rozważenia, a Polska oceniła ją sceptycznie.
Powiązany Artykuł
![nato_1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/a74e1271-bb4b-48ce-8153-784defe73f0b.jpg)
- Jesteśmy otwarci na różny format współpracy, natomiast dla mnie nie ulega wątpliwości, że jeśli chodzi o zdolności obronne, to tu wypróbowanym sojuszem jest Sojusz Północnoatlantycki - powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak.
Szef MON tłumaczył, że sojusznicy mają doświadczenie we wzajemnej współpracy - jak mówił - wiedzą na co ich stać. - I w tej formule możemy odnosić sukcesy, inne inicjatywy są obarczone pewnym ryzykiem braku powodzenia. Mówić wprost - formaty europejskie nie sprawdzały się - dodał.
Inicjatywa wymaga konsultacji
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że ta inicjatywa wymaga konsultacji i szczegółowych ustaleń i potrzebne jest dla niej polityczne poparcie. Powiedział, że choć po porozumieniu Turcji z USA w sprawie zawieszenia broni doszło do ograniczenia aktów przemocy, to sytuacja w Syrii wciąż jest niestabilna.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![nato konfa 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/55b27bfa-d632-4a02-8cb3-5f07be985e9a.jpg)
- I na społeczności międzynarodowej spoczywa odpowiedzialność by stawić czoła zagrożeniom i wyzwaniom w Syrii w sposób skoordynowany - dodał szef Sojuszu.
Sekretarz obrony USA Mark Esper powiedział, że Waszyngton docenia zaangażowanie Europejczyków i wykluczył możliwość udziału amerykańskich żołnierzy w ewentualnym tworzeniu stref bezpieczeństwa w północno-wschodniej Syrii.
Francuscy dyplomaci komentowali ironicznie, że Niemcy proponują strefę bezpieczeństwa pod egidą ONZ we współpracy z Rosją, a tymczasem tę strefę Rosja już dawno zajęła i kontroluje ją razem z Turcją zgodnie z niedawnymi ustaleniami prezydentów obu krajów.
pkur
REKLAMA
REKLAMA