Belgia: drastyczny wzrost zachorowań na odrę. Powodem brak szczepień

O ile w 2018 r. w Belgii odnotowano 117 przypadków zachorowań na odrę, to w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku jest już ich 397 - alarmują belgijskie media. Powodem jest mniejsza liczba szczepień.

2019-11-13, 23:05

Belgia: drastyczny wzrost zachorowań na odrę. Powodem brak szczepień
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Prostock-studio

- W 2017 r. w Belgii wystąpiło 367 przypadków odry. W 2018 r. liczba ta spadła do 117 przypadków, ale w pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 r. mamy już 397 przypadków - powiedziała dr Monaliza Zampieri z Wolnego Uniwersytetu Brukselskiego, cytowana przez "L'Echo". Zampieri zajmuje się badaniem chorób zakaźnych.

Powiązany Artykuł

Odra shutter 1200f.jpg
1370 przypadków zachorowań na odrę od początku roku

Gazeta wskazuje przy tym na zbyt niski odsetek szczepień w belgijskiej populacji. - W przypadku odry idealnie jest osiągnąć wskaźnik szczepień w populacji równy 95 proc. - tłumaczy dr Nicolas Dauby z Instytutu Immunologii Medycznej i Szkoły Zdrowia Publicznego ULB.

Zdaniem Zampieri właśnie taki poziom szczepień zatrzymałby rozprzestrzenianie się choroby. - W Belgii jesteśmy poniżej tej normy. Flandria wypada lepiej z odsetkiem szczepień wynoszącym 93,4 proc. W Brukseli spadł on do 76,4 proc., a w Walonii osiąga jedynie 70,1 proc. - informuje ekspertka.

Ruchy antyszczepionkowe

Co tłumaczy te różnice liczbowe między poszczególnymi regionami kraju? - W przypadku Walonii może to wynikać z "zarażenia" ruchem antyszczepionkowym obserwowanym we Francji. Jeśli chodzi o zwalczenie tego zjawiska, piłka jest po stronie lekarzy i personelu medycznego. Od nich zależy, czy dokładnie i uczciwie będą informowali o zaletach, ograniczeniach i wyzwaniach związanych ze szczepieniami - mówi ekspertka.

Chociaż śmiertelność w wyniku powikłań wywołanych odrą w krajach rozwiniętych jest bardzo niska, nie można zapominać o społecznych i ekonomicznych skutkach epidemii tej choroby.

Powiązany Artykuł

odra free shutter 1200.jpg
Prawie tysiąc przypadków zachorowań na odrę w Polsce w tym roku

Epidemia we Włoszech

Dauby podaje przykład epidemii, która miała miejsce we Włoszech w latach 2002-2003. - Badania wskazują, że około 5 tys. hospitalizacji wynikających z tej epidemii kosztowało włoskie (zakłady) ubezpieczeń społecznych od 17 do 22 mln euro - mówi, dodając, że warto to porównać z kosztem szczepień, który nie przekraczałby 2 mln euro.

Liczba zachorowań na odrę na świecie od stycznia do lipca br. była prawie trzykrotnie wyższa niż w tym samym okresie roku ubiegłego - ogłosiła w sierpniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Tegoroczna liczba przypadków choroby jest najwyższa od 2006 roku.

Od początku 2019 roku do końca lipca odnotowano ponad 364,8 tys. przypadków zachorowań, podczas gdy w takim samym okresie roku 2018 było ich 129,2 tys.

REKLAMA

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej