Nie żyje najstarszy na świecie nosorożec północny. Jest szansa na przetrwanie gatunku

W zoo Planete Sauvage niedaleko francuskiego Nantes zdechła Sana, najstarsza na świecie samica krytycznie zagrożonego wyginięciem nosorożca północnego - podgatunku nosorożca białego. Zwierzę przeżyło 55 lat.

2019-11-14, 16:58

Nie żyje najstarszy na świecie nosorożec północny. Jest szansa na przetrwanie gatunku
Zwierzę przeżyło 55 lat. Foto: LOIC VENANCE/AFP/East News

Nosorożec urodził się w 1964 roku w Parku Narodowym Umflozi we wschodniej prowincji RPA, siedem lat później został przewieziony do Europy. Przed przybyciem do Francji mieszkał w niemieckich ogrodach zoologicznych.

Powiązany Artykuł

mid-epa06615211  1200.jpg
Kenia: zmarł wyjątkowy nosorożec. Ostatni samiec tego gatunku

Zgodnie z informacją zoo, w ostatnich latach życia Sana miała szczególną opiekę. W ostatnim czasie nie była już w stanie taplać się w błocie, czyli zażywać ulubionej rozrywki nosorożców, która pozwala im regulować temperaturę ciała, zapobiega poparzeniom słonecznym i odpędza szkodliwe owady.

Jak poinformował ogród zoologiczny, raz w tygodniu była poddawana zabiegowi okładania zieloną glinką - w celu nawilżenia skóry i zminimalizowania ryzyka zakażenia.

Badacze liczą na odtworzenie linii prawie wymarłego gatunku

Długość życia nosorożca białego północnego na wolności wynosi około 50 lat. Naturalne siedliska białego nosorożca występują na tropikalnych i subtropikalnych łąkach i sawannie w Afryce - w RPA, Botswanie, Kenii, Namibii, Suazi, Zimbabwe, Zambii i Ugandzie.

REKLAMA

Ostatni samiec z tego gatunku, Sudan, zdechł w ubiegłym roku w Kenii, pozostawiając dwie ostatnie samice nosorożca północnego.

We wrześniu ekolodzy stworzyli dwa embriony nosorożca północnego z komórek samic i spermy nieżyjących już samców. Badacze mają nadzieję, że dzięki temu uda się odtworzyć linię prawie wymarłego gatunku.

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej