X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Silne trzęsienie ziemi w Albanii. Setki rannych, wzrosła liczba ofiar śmiertelnych

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 15:40
Do 16 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych wtorkowego trzęsienia ziemi w Albanii o magnitudzie 6,4, które we wtorek nad ranem nawiedziło północny zachód Albanii, w tym stołeczną Tiranę - przekazało tamtejsze ministerstwo obrony. Ponad 600 osób zostało rannych, stan dziewięciu z nich jest oceniany jako krytyczny. Wstrząsy były odczuwalne wzdłuż całego wybrzeża Albanii.
Trzęsienie ziemi w Albanii
Trzęsienie ziemi w AlbaniiFoto: PAP/EPA/MALTON DIBRA
  • Jak podało w najnowszym komunikacie albańskie ministerstwo, do 16 wzrósł bilans ofiar trzęsienia ziemi w Albanii
  • Wstrząsy nawiedziły północno-zachodnią część Albanii we wtorek rano
  • Najsilniejszy wstrząs o magnitudzie 6,4 zarejestrowano około 30 kilometrów na zachód od Tirany, stolicy Albanii

Wcześniej informowano o 14 zabitych. Dwie kolejne ofiary śmiertelne znaleziono w mieście Durres nad Morzem Adriatyckim. Najprawdopodobniej zwłoki wydobyto z gruzów jednego z zawalonych budynków.

Albania trzęsienie ziemi PAP-1200.jpg
Pomoc dla Albanii po trzęsieniu ziemi. Mobilizacja Unii Europejskiej, USA i sąsiadów

Minister zdrowia Ogerta Manastirliu przekazała, że grupy ratowników udzielają pomocy ponad 600 rannym. Associated Press relacjonuje, że do Albanii dotarły już grupy ratowników z Kosowa i Czarnogóry oraz Włoch. Konwój ciężarówek przyjechał też z Grecji.

Ratownicy przeszukują gruzy zawalonych budynków. W Thumane, ok. 30 km na północny zachód od stolicy kraju Tirany, i w Durres odnotowano największe zniszczenia.

Najsilniejszy wstrząs, o magnitudzie 6,4, zarejestrowano około 30 kilometrów na zachód od stolicy kraju, Tirany. Według lokalnych mediów wielu mieszkańców stolicy wybiegło nad ranem na ulice, zabierając ze sobą dzieci i najcenniejsze przedmioty.

Największe szkody w Durres

Pierwsze materiały wideo, publikowane na portalach społecznościowych, przedstawiają zawalony budynek w Durres, 30 kilometrów na zachód od Tirany, a także domy, w których popękały ściany i zburzony mur.

Miejscowe media informują, że pod Durres całkowicie zawaliła się willa, w której przebywało osiem osób. Nie są znane ich losy. W Thumane i Durres odnotowano największe zniszczenia. Straż pożarna i wojsko przeszukują zawalone budynki. Nie wiadomo, ile osób może znajdować się pod gruzami. W tych dwóch miastach ok. 400 żołnierzy rozstawia namioty, by mogły się w nich schronić osoby, których domy zostały zniszczone.

Trzesienie-ziemi-BiH-TT-1200.jpg
Trzęsienie ziemi w Bośni i Hercegowinie. Epicentrum pod Sarajewem

Coraz więcej ofiar śmiertelnych

Według ministerstwa obrony w miejscowości Kurbin mężczyzna wskutek ataku paniki wyskoczył przez okno i się zabił. Zwłoki dwóch osób wyciągnięto spod gruzów w miejscowości Thumane, ok. 30 km na północny zachód od stolicy kraju Tirany, a w mieście Durres nad Morzem Adriatyckim spod zawalonych budynków wyciągnięto trzy ofiary śmiertelne.

Kolejne ciała znaleziono w zawalonym budynku byłego hotelu w Durres i w północnym mieście Thumane. Minister obrony Olta Xhacka powiedziała, że jedna z ofiar śmiertelnych to osoba, która zginęła w wypadku na odciętej przez gruzy drodze w okręgu Lezha. Około południa poinformowano o kolejnych pięciu ofiarach śmiertelnych. Do tej pory z gruzów wydobyto 28 osób, które przeżyły.

Według resortu zdrowia stan wielu spośród 600 rannych jest oceniany jako ciężki.

Trwa akcja ratunkowa

Do Albanii zmierzają grupy poszukiwawczo-ratunkowe i strażacy z wielu krajów regionu. Zamknięto wszystkie szkoły w kraju.

Prezydent Albanii Ilir Meta powiedział, że sytuacja w Thumane, blisko epicentrum, jest "bardzo dramatyczna". - Podjęto wszelkie wysiłki, aby wyciągnąć ludzi spod gruzów - zapewnił. Wezwał rząd, by zwrócił się o pomoc międzynarodową.

Premier Edi Rama przekazał, że wszystkie agencje rządowe "intensywnie pracują, aby ocalić ludzi w bardzo zniszczonych miejscach Durres i Thumane". - To dramatyczny moment, w którym powinniśmy zachować spokój, trzymać się razem, aby poradzić sobie z tym szokiem - napisał Rama na swoim koncie na Facebooku.

Zniszczenia po trzęsieniu ziemi w Albanii pap 1200.jpg
Rośnie liczba rannych po trzęsieniu ziemi w Albanii. W nocy zebrał się rząd

Albańskie MSW zwróciło się do mieszkańców terenów dotkniętych kataklizmem, aby unikali poruszania się samochodami w celu umożliwienia pracy służbom ratunkowym.

Wstrząsy wtórne

Centrum wstrząsów, które nastąpiły około 4 rano lokalnego czasu, znajdowało się 10 kilometrów na zachód od miasta Shijak między Durres a Tiraną, na głębokości zaledwie dziesięciu kilometrów.

Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w Albanii od 30 lat. Trzęsienie nawiedziło dziś również Bośnię i Hercegowinę, gdzie osiągnęło magnitudę 5,4 w skali Richtera. W przypadku Bośni i Hercegowiny nie ma informacji o ofiarach.

Wstrząs był odczuwalny w Nowym Sadzie w Serbii, 700 kilometrów na północ od Albanii oraz w regionie Puglia w południowych Włoszech. Trzy godziny po trzęsieniu zanotowano wiele wstrząsów wtórnych o magnitudzie od 5,1 do 5,4, między innymi w stolicy Albanii, Tiranie.

We wrześniu seria stosunkowo słabych wstrząsów o magnitudzie do 5,6 uszkodziła w Albanii około 500 domów. Ponad 100 osób zostało rannych. Wówczas albańskie ministerstwo obrony określiło to trzęsienie jako najsilniejszy od 30 lat. Wstrząsy odczuwalne były także w sąsiednich krajach: Macedonii Północnej i Czarnogórze.

Albania znajduje się w strefie podatnej na trzęsienia ziemi, którą co kilka dni nawiedzają wstrząsy, choć większość z nich jest bardzo słaba.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bilans ostatnich trzęsień ziemi na Filipinach. Dziesiątki ofiar i setki rannych

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 10:19
Dwa trzęsienia ziemi, które przed kilkoma dniami nawiedziły wyspę Mindanao w południowych Filipinach, kosztowało życie 21 osób - wynika z opublikowanego w niedzielę raportu. Wielu uratowanym brakuje żywności i jedzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

E. Witek: Polska jest przyjacielem Bałkanów Zachodnich. Trzeba wzmacniać integrację europejską

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 13:34
- Wzmacnianie integracji europejskiej państw Europy Południowo-Wschodniej pozostanie jednym z priorytetów polskiej polityki zagranicznej - mówiła w poniedziałek w Budapeszcie marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
rozwiń zwiń