X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Protesty w Hongkongu. Ostra reakcja Chin po decyzji Donalda Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 11:20
Chiny wstrzymają możliwość zawijania okrętów i lądowania samolotów wojskowych z USA w Hongkongu. Nałożyły też sankcje na organizacje pozarządowe z siedzibami w USA za wspieranie antyrządowych protestów w tym regionie.
Protesty w Hongkongu
Protesty w HongkonguFoto: PAP/EPA/JEROME FAVRE

Jest to odpowiedź na przyjęcie przez Kongres USA i podpisanie przez prezydenta Donalda Trumpa dwóch ustaw, wspierających ruch demokratyczny w Hongkongu. Pekin ocenił te akty prawne jako poważną ingerencję w wewnętrzne sprawy ChRL i zapowiedział stanowczy odwet.

- Chińskie władze wstrzymają rozpatrywanie wniosków o zgodę na zawijanie amerykańskich okrętów wojennych i lądowanie amerykańskich samolotów wojskowych w Hongkongu – powiedziała rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying na briefingu w Pekinie.

Chiński rząd nałożył również sankcje na organizacje pozarządowe z siedzibami w USA, w tym Human Rights Watch, National Endowment for Democracy i National Democratic Institute for International Affairs, które według Pekinu wspierają radykalne i brutalne działania w Hongkongu.

1200_Hongkong_PAP.jpg
"Uwolnij nasze miasto". Apel mieszkańców Hongkongu do Donalda Trumpa

Będą kolejne kroki Pekinu?

- Istnieje wiele dowodów świadczących o tym, że te organizacje pozarządowe wspierały antychińskie siły, by robić bałagan w Hongkongu, zachęcały je do popełniania ekstremalnie brutalnych przestępstw i działalności na rzecz "niepodległości Hongkongu". Ponoszą one dużą odpowiedzialność za chaos w Hongkongu i zasługują na sankcje - oświadczyła Hua.

Rzeczniczka wezwała władze USA, aby "naprawiły swoje błędy" i "zaprzestały ingerencji" w wewnętrzne sprawy Chin. Zastrzegła, że Pekin może podjąć kolejne kroki, by chronić suwerenność i bezpieczeństwo narodowe ChRL.

W Hongkongu od prawie pół roku trwają masowe antyrządowe demonstracje. Ich uczestnicy domagają się m.in. demokratycznych wyborów władz regionu i niezależnego śledztwa w sprawie działań policji. Wielu Hongkończyków ocenia, że rząd centralny w Pekinie ogranicza autonomię ich regionu.

Ustawy dotyczące Hongkongu

Trump podpisał w ubiegłym tygodniu dwie ustawy dotyczące Hongkongu, przyjęte wcześniej niemal jednomyślnie przez obie izby amerykańskiego parlamentu. Jedna z nich, Hong Kong Human Rights and Democracy Act, zobowiązuje Departament Stanu USA do składania okresowych raportów z oceną, czy Hongkong ma w ramach ChRL wystarczającą autonomię, by korzystać ze specjalnego statusu handlowego w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. Otwiera również drogę do nakładania sankcji na urzędników za łamanie praw człowieka w Hongkongu.

Trump podpisał również drugą ustawę zabraniającą eksportu do Hongkongu środków i broni do walki z demonstrantami, takich jak gaz łzawiący, rozpylacze pieprzu, gumowe kule i broń hukowa.

Przejmując Hongkong od Brytyjczyków w 1997 roku, Pekin zobowiązał się zapewnić temu miastu szeroką autonomię na okres 50 lat. Na tej podstawie USA przyznały mu specjalny status handlowy, odróżniający go od Chin kontynentalnych.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Protesty w Hongkongu. Donald Trump: Chiny kierują żołnierzy na granicę z tym regionem

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 21:08
"Rząd Chin kieruje żołnierzy na granicę z Hongkongiem" - napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump, powołując się na dane amerykańskiego wywiadu i apelując o spokój. W Hongkongu od tygodni trwają prodemokratyczne protesty.
rozwiń zwiń