Dr Agnieszka Bryc: NATO mierzy się z globalnymi wyzwaniami, którym nie zawsze może sprostać

- Bez NATO i bez USA nie można zapewniać pełnego bezpieczeństwa państwom europejskim. (…) Rzeczywistość w Pakcie Północnoatlantyckim nie jest taka zła jak przedstawiają to jego konkurenci, ale nie ma również w nim stanów idealnych - powiedziała dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

2019-12-02, 17:45

Dr Agnieszka Bryc: NATO mierzy się z globalnymi wyzwaniami, którym nie zawsze może sprostać
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Foto: shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Posłuchaj

2.12.19 Dr Agnieszka Bryc: w NATO nie ma stanów idealnych.
+
Dodaj do playlisty

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapewnił, że Sojusz Północnoatlantycki pozostaje silny i aktywny oraz że zmienia się wraz z wyzwaniami zmieniającego się świata. Zapewnił również, że apele prezydenta USA Donalda Trumpa mobilizujące państwa członkowskie do większych wydatków na zbrojenie okazały się skuteczne i Sojusz będzie dysponował 400 mld dolarów nadwyżki.

Powiązany Artykuł

dron 1200.jpg
NATO ma własne drony zwiadowcze. "Nawet do 30 godzin w powietrzu"

- Rzeczywistość nie jest taka zła jak przedstawiają to konkurenci NATO, ale nie ma również stanów idealnych. Zgadzam się ze słowami Jensa Stoltenberga, że Pakt Północnoatlantycki rozwija się i próbuje nadążać za wyzwaniami, jednak zawsze mogłoby być lepiej. Eksperci są w stanie wykazać przynajmniej kilka głównych globalnych wyzwań, z którymi NATO próbuje się mierzyć, a nie zawsze jest w stanie temu sprostać - wskazała dr Agnieszka Bryc.   

Wewnętrzne osłabianie spójności NATO

Problemem NATO jest m.in. postawa Turcji, jednego z ważniejszych członków Sojuszu, której władze zakupiły w ostatnim czasie od Rosji system przeciwrakietowy, a także stwierdziły, że nie poprą planu pomocy NATO dla Polski i krajów bałtyckich dopóki Sojusz nie zaoferuje jej politycznego wsparcia w walce przeciw kurdyjskim milicjom YPG w Syrii.

- Tego typu sytuacje powodują, że polscy wojskowi mają powód do dużego zaniepokojenia i nerwowości. Żywotna kwestia dla państw naszego regionu została złożona na ołtarzu tarć wewnętrznych między Turkami a resztą Sojuszu. W ten sposób podważane są od wewnątrz, nie przy działaniu czynnika zewnętrznego, wspólne wartości oraz spójność NATO - podkreśliła dr Agnieszka Bryc.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

PKW_Kosowo 663.jpg
20 lat NATO w Kosowie. To najdłużej trwająca misja poza granicami Sojuszu

Rozdźwięki między USA a Europą Zachodnią

Nie da się ukryć również rozdźwięków między Stanami Zjednoczonymi a państwami Europy Zachodniej. Francji i Niemcom nie spodobały się m.in. wezwania Donalda Trumpa do tego, by przeznaczać więcej środków na obronność. Jednak kanclerz Angela Merkel stwierdziła, ze Europa może być autonomiczna w zakresie bezpieczeństwa, ale w bardzo ograniczonym zakresie. - Ani bez NATO, ani bez USA nie można zapewniać pełnego bezpieczeństwa państwom europejskim - oceniła dr Bryc.  

Szefowie państw i rządów 29 krajów wchodzących w skład w Sojuszu Północnoatlantyckiego spotkają się we wtorek i środę w Londynie, by razem uczcić 70. rocznicę powstania NATO.

Z dr Agnieszką Bryc rozmawiał Paweł Lekki.

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

---------------------------------------

Data emisji: 2.12.2019

Godzina emisji: 16.47

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej