X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Pokazuje najlepsze elementy polskości". Piotr Gliński o wystawie we Francji

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 12:50
- Kultura i sztuka niesie państwo. Wystawa w Lens jest creme de la creme polskiej sztuki i niesie polskość - powiedział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński w Muzeum Louvre-Lens we Francji, zwiedzając wystawę "Polska 1840-1914. Zobrazować ducha narodu".
Piotr Gliński ogląda obraz Juliusza Kossaka Odsiecz smoleńska podczas zwiedzania wystawy polskiego malarstwa pt. Polska 1840-1918. Zobrazować ducha narodu
Piotr Gliński ogląda obraz Juliusza Kossaka "Odsiecz smoleńska" podczas zwiedzania wystawy polskiego malarstwa pt. "Polska 1840-1918. Zobrazować ducha narodu"Foto: PAP/Mateusz Marek

- Relacje polsko-francuskie na poziomie kultury są bardzo dobre. Spotykam się z francuskim ministrem kultury, naród polski i francuski wiele łączy - podkreślał wicepremier.

gl12.jpg
P. Gliński: pomnik Bitwy Warszawskiej chcemy odsłonić w jej setną rocznicę

Według prof. Piotra Glińskiego "wystawa »Polska 1840-1914. Zobrazować ducha narodu« jest fantastyczna, dzieła zostały świetnie dobrane i pokazują ducha narodu, który w skutek zaborów przestał istnieć na mapach Europy". - Dzięki sztuce przetrwał duch narodu i nasza tożsamość wówczas, ale prawda ta jest aktualna również dzisiaj. Sztuka niesie państwo - dodał.

- Wychowałem się na Grottgerze, ale bliskie mi są dzieła Wyspiańskiego, Fałata, Matejki, które tutaj opowiadają historię naszego kraju - podkreślał minister.

"Tę wystawę planujemy przenieść do Polski"

EN_katyn-1200.jpg
Wystawa poświęcona zbrodni katyńskiej. Po raz pierwszy we Francji

- Wystawa w Louvre-Lens będąca szczególnym, choć jednym z wielu wielkich wydarzeń kulturalnych organizowanych w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, pokazuje najlepsze elementy polskości w miejscu, gdzie po I wojnie światowej przyjechało 300 tys. polskiej emigracji górniczej. Nasza Polonia budowała tę społeczność i to widać również w sztuce - oświadczył Piotr Gliński.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy, jaką włożyli kuratorzy tej wystawy. Planujemy przenieść ją do Polski i pokazywać w naszym kraju - zapowiedział.

Podczas wizyty w Muzeum Louvre-Lens Piotr Gliński wręczył odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej" Lucowi Piralli-Heng Vonga, dyrektorowi placówki.

Zorganizowaną przez Instytut Mickiewicza i Muzeum Narodowe wystawę "Polska 1840-1914. Zobrazować ducha narodu" obejrzało do tej pory ok. 40 tys. osób. Cieszy się ona niesłabnącym zainteresowaniem ze strony zwiedzających ekspozycje w Louvre-Lens. Wystawa będzie czynna do 20 stycznia przyszłego roku. Obrazy pokazano w związku z setną rocznicą podpisania przez Francję i Polskę porozumienia w sprawie emigracji i imigracji.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowatorska wystawa "Labirynty Wolności" m.in. o Polakach wyzwalających Holandię

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 13:50
"Labirynty Wolności" - to wystawa w holenderskim mieście Terneuzen upamiętniająca wyzwolenie Niderlandów spod okupacji niemieckiej, między innymi przez polskich żołnierzy. Dziś w mieście rozpoczną się uroczyste obchody 75.rocznicy wyzwolenia Holandii. Już teraz można natomiast oglądać wystawę. Zwiedził ją także wicepremier Piotr Gliński, który reprezentuje Polskę na uroczystych obchodach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niecodziennie znalezisko w worku na śmieci. To oryginalne dzieło Klimta?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 21:26
Obraz znaleziony przypadkowo w czarnym worku na śmieci przez ogrodników podczas wyrywania chwastów w Piacenzy na północy Włoch, to zapewne skradzione w tym mieście 22 lata temu dzieło Gustava Klimta - przypuszczają śledczy prowadzący dochodzenie w tej sprawie.
rozwiń zwiń