X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Magdalena Cedro o szczycie UE: Niemcy rozumieją sytuację Polski

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 22:27
- Niemcy sami mają olbrzymi przemysł i dość znaczącą emisję CO2. (…) Francuzi promują atom, a Niemcy stawiają na gaz. W tej kwestii dochodzi do poważnej polemiki na temat tego, jakie inwestycje będą uznawane za "zielone", a jakie nie. Można powiedzieć, że nasi zachodni sąsiedzi są sojusznikami Polski w niektórych kwestiach dotyczących spraw energetycznych - powiedziała Magdalena Cedro z "Dziennika Gazety Prawnej".
Audio
  • Magdalena Cedro o szczycie Unii Europejskiej w Brukseli (Świat w powiększeniu)
Premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Angela Merkel podczas rozmowy na unijnym szczycie w Brukseli
Premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Angela Merkel podczas rozmowy na unijnym szczycie w BrukseliFoto: PAP/Radek Pietruszka

Szefowie 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej, podczas szczytu w Brukseli, zgodzili się, że w 2050 roku osiągną neutralność klimatyczną. Jeden kraj został wyłączony z tego zobowiązania. Jest nim Polska. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że uzyskany zapis to "najlepszy z możliwych" mechanizmów realizacji ambitnej polityki klimatycznej

- Czy jest to sukces? Są dwie kwestie, które będą determinowały czy wspomniane ustalenie uda przekuć się na naszą korzyść. Po pierwsze. Wielu przywódców mówi, że jeżeli Polska nie będzie realizowała neutralności klimatycznej, to nie dostanie pieniędzy na sprawiedliwą transformację. Z drugiej, bez Polski, jako dużego państwa i emitenta, nie będzie możliwe osiągniecie neutralności dla całej Unii Europejskiej - wskazała Magdalena Cedro.

Dwugłos francusko-niemiecki

Morawiecki PAP1-1200.jpg
Premier: Polska dokonała ogromnych wysiłków w redukcji CO2. Będą one kontynuowane

Po ogłoszeniu zapisu dotyczącego Polski, prezydent Francji Emmanuel Macron stwierdził. że jego realizacja może pozbawić nasz kraj unijnych funduszy. Natomiast kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że rozumie stanowisko polskiego rządu. Ze strony szefowej niemieckiego rządu można było wyczuć tony kompromisowe. 

- Niemcy rozumieją naszą sytuację, bo sami mają olbrzymi przemysł i dość znaczącą emisję CO2. Są w innym położeniu niż Francja i to nie po raz pierwszy, gdy na polu energetycznym oba kraje nie mogą dojść do porozumienia. Pamiętajmy, że Francuzi promują atom, a Niemcy stawiają na gaz. W tej kwestii dochodzi do poważnej polemiki na temat tego, jakie inwestycje będą uznawane za "zielone", a jakie nie. Można powiedzieć, że nasi zachodni sąsiedzi są sojusznikami Polski w niektórych kwestiach dotyczących spraw energetycznych - oceniła publicystka.

Presja zachodnich społeczeństw

Magdalena Cedro zaznaczyła, że kanclerz Niemiec nie miała innego wyjścia i musiała przystać na politykę neutralności klimatycznej.

- Uważa, że jest to jej polityczne zobowiązanie. Przywódcy krajów zachodniej Europy czują presję ze strony swoich społeczeństw do deklaracji mówiących o realizowaniu bardzo ambitnej polityki klimatycznej. Spowodowane jest to tym, że do głosu zaczynają tam dochodzić partie Zielonych. Politycy boją się odrzucenia ich haseł ze względu na możliwy odpływ wyborców właśnie w stronę ugrupowań głoszących proekologiczne hasła - wskazała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Ponadto w audycji Magdalena Cedro skomentowała również "zielone światło", jakie przywódcy krajów UE dali na przedłużenie sankcji gospodarczych wobec Rosji.

*** 

Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Magdalena Cedro
Data emisji: 13.12.2019
Godzina emisji: 19.46

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szczyt ws. neutralności klimatycznej. Wątpliwości zgłaszają Polska, Węgry i Czechy

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 17:23
Europejscy przywódcy podejmą dziś próbę porozumienia w sprawie neutralności klimatycznej w Unii w 2050 roku. To główny temat trwającego szczytu w Brukseli. Swoje wątpliwości wyrażają Polska, Węgry i Czechy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szefowa Zielonych stawia ultimatum Polsce. Chodzi o neutralność klimatyczną

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 14:14
Polska nie może liczyć na wsparcie finansowe bez zadeklarowania, że będzie wypełniać cel neutralności klimatycznej do 2050 roku - oświadczyła w piątek w Brukseli szefowa Zielonych w Parlamencie Europejskim Ska Keller.
rozwiń zwiń