X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Bezskuteczne negocjacje w Madrycie. Nie będzie porozumienia na COP25

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 16:26
Podczas konferencji klimatycznej COP25 w Madrycie nie osiągnięto porozumienia w sprawie handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Była to jedna z najważniejszych kwestii, którą od dwóch tygodni zajmowali się uczestnicy konferencji.
Audio
  • Carolina Schmidt: zbliżaliśmy się tak bardzo do porozumienia (IAR)
Szczyt COP25 w Madrycie
Szczyt COP25 w MadrycieFoto: PAP/EPA/zipi

Przedstawiciele delegacji rządowych próbowali wypracować nowy mechanizm, bo emisja dwutlenku węgla wciąż rośnie.

Od rana trwa sesja plenarna podsumowująca prace delegatów i punkty, które udało się wypracować. Delegaci osiągnęli porozumienie między innymi w kwestii finansowania szkód powstałych w wyniku wzrostu temperatury.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
cop 1200.jpg
Szczyt klimatyczny wciąż bez rozstrzygnięcia. Prace mają trwać dalej

Brak konsensusu

Mimo przedłużenia szczytu, który miał się zakończyć w piątek, nie udało się wypracować konsensusu państw w najważniejszej sprawie. Zarówno na tym, jak i na poprzednim szczycie delegaci z prawie 200 państw pracowali nad wytycznymi, które wskażą, jak wdrażać porozumienie paryskie w praktyce. Zdecydowaną większość tych reguł ustalono na COP24 w Katowicach. W Madrycie pozostało wypracowanie kwestii funkcjonowania artykułu 6 tego porozumienia z 2015 roku, czyli system handlu emisjami.

>>>[JEDYNKA] Ekspert: scenariusze w sprawie klimatu są coraz bardziej pesymistyczne

Porozumienie paryskie zakłada utrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury na poziomie niższym niż 2 stopnie Celsjusza - a najbezpieczniej - 1,5 stopnia powyżej poziomu sprzed rewolucji przemysłowej.

Przedstawiciel delegacji reprezentujący państwa Unii Europejskiej powiedział na sesji plenarnej, że choć nie osiągnięto porozumienia, to wiedza i zrozumienie artykułu 6 porozumienia paryskiego jest teraz większe, a wypracowane w Madrycie dokumenty mogą być wykorzystane w przyszłych negocjacjach.

Rozczarowana Brazylia

Z kolei przedstawiciel Brazylii podkreślił rozczarowanie faktem, że nie udało się dojść do porozumienia, bo - jak stwierdził - system handlu emisjami, to kluczowy element porozumienia paryskiego. Zaznaczył jednak, że podczas negocjacji było "prawdziwe poruszenie", więc w jego ocenie "szklanka jest do połowy pełna".

Prezydent COP25 Carolina Schmidt podziękowała krajom za "wielki wysiłek", które włożyły w negocjacje. Wyraziła nadzieję, że dotychczasowe prace będzie można wykorzystać podczas konferencji klimatycznej, która w przyszłym roku ma się odbyć w Glasgow.

Tegoroczny szczyt rozpoczął się 2 grudnia. Brało w nim udział ponad 26 tysięcy uczestników.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie. Przełomowy moment w negocjacjach

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 09:00
Trwa przerwa w negocjacjach na szczycie klimatycznym COP25 w Madrycie. Delegacje rządowe od poniedziałku ustalały wytyczne, które pozwolą na pełne wdrożenie porozumienia paryskiego. Jego celem jest ograniczenie wzrostu globalnych temperatur. Państwa musza w tym celu ograniczać redukcje emisji gazów cieplarnianych.
rozwiń zwiń