more_horiz
Wiadomości

Historyczne porozumienie Chin, Korei Płd. i Japonii. Chcą zakończyć program nuklearny Korei Płn.

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2019 12:07
Przywódcy ChRL, Korei Południowej i Japonii potwierdzili na trójstronnym szczycie w Chengdu na zachodzie Chin swoje zobowiązanie do zakończenia programów nuklearnych i rakietowych Korei Płn. Pjongjang liczy na złagodzenie sankcji gospodarczych.
Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in (L), premier Chin Li Keqiang (C) i Japonii Shinzo Abe (R) podczas konferencji prasowej
Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in (L), premier Chin Li Keqiang (C) i Japonii Shinzo Abe (R) podczas konferencji prasowejFoto: PAP/EPA/YONHAP SOUTH KOREA OUT

Wolny handel i współpraca gospodarcza były także głównymi punktami rozmów w Chengdu premiera Chin Li Keqianga, szefa japońskiego rządu Shinzo Abego i prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina.  

Czytaj więcej
broń jądrowa rakieta 1200 shutt.jpg
Korea Płn. przeprowadziła kolejny "kluczowy test" i ostrzega USA

"Rozwiązać problem w sposób polityczny"

Li powiedział, że wszyscy zgodzili się, iż "dialog i konsultacje to jedyny skuteczny sposób rozwiązania problemów Półwyspu Koreańskiego". - My, trzy kraje, jesteśmy gotowe, współpracować ze społecznością międzynarodową, aby rozwiązać problem Półwyspu Koreańskiego w sposób polityczny - oświadczył Li na konferencji prasowej po spotkaniu z Munem i Abem.

Korea Północna przeprowadziła ostatnio szereg prób pocisków krótkiego zasięgu. Pjongjang zaostrzył też retorykę względem Waszyngtonu, a negocjacje w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego znajdują się w impasie.  

"Wszyscy jesteśmy zwolennikami wolnego handlu i promujemy integrację gospodarczą"

Północ zagroziła, że podejmie działania, jeśli do końca roku nie nastąpi złagodzenie sankcji gospodarczych. Nie sprecyzowała jednak, o jakie działania może chodzić. Spekuluje się o przeprowadzeniu nowej próby rakietowej, być może międzykontynentalnego pocisku balistycznego zdolnego do przenoszenia głowicy nuklearnej - pisze agencja Associated Press. Na początku grudnia Korea Płn. ostrzegła, że zbliża się termin, jaki wyznaczyła Stanom Zjednoczonym na zmianę stanowiska w negocjacjach nuklearnych i to od Waszyngtonu zależy, jaki "prezent bożonarodzeniowy" dostanie on do Pjongjangu na koniec roku.

Li, Abe i Mun powiedzieli również, że rozmawiali o zacieśnianiu współpracy regionalnej w zakresie gospodarki, środowiska i wymiany międzyludzkiej. - Wszyscy jesteśmy zwolennikami wolnego handlu i promujemy integrację gospodarczą. Chiny uważają, że ochrona wolnego handlu sprzyja ochronie multilateralizmu i pokoju na świecie - oświadczył premier ChRL.

Południowokoreański prezydent poinformował, że strony zgodziły się wesprzeć wysiłki na rzecz wznowienia rozmów między Waszyngtonem a Pjongjangiem, aby - jak to ujął - "denuklearyzacja i pokój (...) mogły faktycznie postępować". 

Chiny za a nawet przeciw

Według komentatorów Seul liczy na pomoc Pekinu w sprawie wznowienia negocjacji nuklearnych między Waszyngtonem a Pjongjangiem. Chociaż Państwo Środka konsekwentnie opowiada się za denuklearyzacją Korei Płn., to jest uznawane za największego sojusznika KRLD: za najważniejsze źródło inwestycji, wsparcia dyplomatycznego i pomocy gospodarczej. AP zwraca uwagę, że do tej pory Pekin nie ma sukcesów w przekonywaniu przywódcy KRLD Kim Dzong Una do porzucenia arsenału nuklearnego. USA żądają od Korei Płn. podjęcia kroków w kierunku całkowitej denuklearyzacji, zanim jakiekolwiek sankcje będą mogły zostać zniesione, podczas gdy Pekin opowiada się za podejściem wieloetapowym.

Premier Japonii powtórzył również w Chengdu, że popiera proces dialogu USA z Koreą Płn., ale jednocześnie skrytykował północnokoreańskie próby rakietowe jako naruszające rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ i poważnie zagrażające bezpieczeństwu regionu. "(...) ważne pozostaje pełne wdrożenie rezolucji RB ONZ i musimy utrzymać tempo procesu amerykańsko-północnokoreańskiego" - zaznaczył Abe. 

Sporne kwestie

Szef japońskiego rządu rozmawiał także z prezydentem Korei Płd. Było to ich pierwsze spotkanie od 15 miesięcy - zaznacza agencja Kyodo. Abe powtórzył, że to do Korei Południowej należy dotrzymanie zobowiązań w spornej kwestii odszkodowań za pracę przymusową Koreańczyków w okresie drugiej wojny światowej.

W związku z toczonym przez oba kraje sporem o podłożu historycznym relacje pomiędzy Japonią a Koreą Płd. znacznie ochłodziły się. W listopadzie Seul w ostatniej chwili zmienił zdanie i postanowił przedłużyć umowę o wymianie informacji wywiadowczych z Tokio, uważaną za istotną dla trójstronnej współpracy wojskowej z Waszyngtonem.

Szczyty trójstronne Japonii, Korei Płd. i Chin zainicjowano w 2008 roku jako wydarzenia doroczne, ale inicjatywa napotkała na trudności związane z napięciami w relacjach pomiędzy krajami. Stosunki Seulu z Pekinem pogorszyły się w ostatnich latach z powodu instalacji na terytorium Korei Płd. elementów amerykańskiego systemu obrony rakietowej THAAD. Tokio i Seul spierają się natomiast o odszkodowania za pracę przymusową wykonywaną przez Koreańczyków pod japońską okupacją w czasach II wojny światowej. 

dcz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem