"Miażdżąca zemsta". Iran grozi Ameryce za zabicie dowódcy Al-Kuds
Prezydent Iranu Hasan Rowhani zapowiedział, że USA czeka "miażdżąca zemsta" Iranu za zabicie Ghasema Solejmaniego, dowódcy elitarnej jednostki Al-Kuds. Irański minister obrony Amir Hatami ostrzegł z kolei, że "retorsje dosięgną wszystkich odpowiedzialnych" za zabicie generała.
2020-01-03, 09:15
"Bez cienia wątpliwości Iran i inne kraje w tym regionie, dążące do wolności, zemszczą się (na USA)" - ogłosił Rowhani w oświadczeniu. W komunikacie prezydent stwierdził też, że tchórzliwy atak na Solejmaniego jest wyrazem frustracji i bezsilności USA.
Irańskie władze zapowiedziały też, że jeszcze w piątek zbierze się w trybie nadzwyczajnym rada bezpieczeństwa narodowego.
Powiązany Artykuł
Trzydniowa żałoba narodowa po śmierci Ghasema Solejmaniego
Irański minister spraw zagranicznych Dżawad Zarif określił amerykańskie działanie jako "wyjątkowo niebezpieczną i głupią eskalację napięcia w regionie" i podkreślił, że Stany Zjednoczone będą odpowiedzialne za wszelkie jej konsekwencje.
Atak w Bagdadzie
Solejmani i jeden z dowódców irackiej milicji Abu Mahdi al-Muhandis zostali w czwartek późnym wieczorem zabici w Bagdadzie w ostrzale rakietowym sił USA. Według różnych źródeł ataku dokonano z użyciem śmigłowców bojowych lub dronów. Zginęło łącznie osiem osób, a dziewięć zostało rannych.
REKLAMA
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo zamieścił na Twitterze nagranie wideo, przedstawiające ludzi tańczących na ulicy i napisał, że są to Irakijczycy, którzy tańczą z radości, że Solejmani nie żyje.
Wymiana ciosów
Elitarne oddziały Al-Kuds, których dowódcą był Solejmani, to siły ekspedycyjne irańskich Strażników Rewolucji. Teheran wspiera w regionie m.in. szyickie milicje irackie, libański ruch Hezbollah i iracki Kataib Hezbollah, zbrojne organizacje palestyńskie i szyickie milicje Huti w Jemenie.
Powiązany Artykuł
Biden o ataku w Bagdadzie: Trump wrzucił laskę dynamitu do beczki prochu
Abu Mahdi al-Muhandis był założycielem i byłym przywódcą milicji Kataib Hezbollah. Właśnie bazy Kataibu bombardowali z powietrza Amerykanie w odwecie za śmierć w ataku rakietowym jednego ze swoich kontraktorów. W odpowiedzi proirańskie milicje zaatakowały ambasadę USA w Bagdadzie.
Punkt zwrotny?
Associated Press podkreśla, że śmierć Solejmaniego i al-Muhandisa może okazać się punktem zwrotnym w sytuacji na Bliskim Wschodzie i bez wątpienia spotka się ostrym odwetem ze strony Iranu i sił przez niego popieranych przeciwko interesom amerykańskim i izraelskim.
REKLAMA
fc
REKLAMA