Sondaż instytutu Forsa: spada zaufanie Niemców do Kościoła katolickiego

Z sondażu przeprowadzonego przez instytut Forsa dla telewizji RTL wynika, że Niemcy ufają policji, uniwersytetom i sądom. Zaufanie do Kościoła katolickiego natomiast spada.

2020-01-07, 07:01

Sondaż instytutu Forsa: spada zaufanie Niemców do Kościoła katolickiego
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/CURAphotography

Deklarowane zaufanie Niemców do Kościoła katolickiego spadło w ubiegłym roku o cztery punkty procentowe, osiągając poziom 14 procent – wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut Forsa dla telewizji RTL, na który powołuje się portal dw.com.

O pięć punktów spadło zaufanie do papieża Franciszka, któremu ufa obecnie 29 procent badanych. Większym zaufaniem Niemcy darzą Centralną Radę Żydów (40 procent) czy Kościół ewangelicki (36 procent).

Powiązany Artykuł

PAP Papież Franciszek 5 1200.jpg
Papież: sensem życia chrześcijańskiego jest pielgrzymowanie ku Bogu

Instytucje cieszące się największym zaufaniem ankietowanych to policja i służba zdrowia (po 80 procent). Na następnych miejscach uplasowały się uniwersytety (77 proc.) i Federalny Trybunał Konstytucyjny (74 procent). W środku zestawienia instytucji godnych zaufania znalazły się m.in. komunalni dostawcy wody i energii (67 proc.), instytuty badania opinii publicznej (59 proc.), radio (54 proc.), niemiecka armia Bundeswehra (45 proc.).

"Wyborcy AfD nie ufają prawie żadnej z ważnych instytucji"

Na samym końcu rankingu, jako instytucje darzone najmniejszym zaufaniem, znalazły się agencje reklamowe (3 procent), menedżerowie (8 procent) i szeroko rozumiany instytucjonalny Islam (9 procent).

REKLAMA

Powiązany Artykuł

merkel 1200 pap.jpg
"Der Spiegel": polityka zagraniczna Niemiec jest sparaliżowana

Badanie pokazuje też, że wyborcy prawicowo-populistycznej partii AfD nie ufają prawie żadnej z ważnych instytucji. – Ranking pokazuje wyraźnie, jak głęboki jest rów między zwolennikami AfD a większością Niemców – powiedział szef instytutu Forsa Manfred Guellner.

Sondaż przeprowadzono pod koniec grudnia i na początku stycznia na próbie 2505 osób.

kad, dw.com

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej