Nowy sułtan Omanu zaprzysiężony. Jest następcą najdłużej panującego władcy

Nowy sułtan Omanu Haitham bin Tarik al-Said został zaprzysiężony - podały miejscowe media. Dotychczasowy władca, sułtan Kabus ibn Said as-Said, rządzący krajem od 1970 roku, zmarł w piątek w wieku 79 lat.

2020-01-11, 08:00

Nowy sułtan Omanu zaprzysiężony. Jest następcą najdłużej panującego władcy
Nowy sułtan Omanu Haitham bin Tarik al-Said. Foto: PAP/EPA/Hamid AlQasimi

Informacja, którą podały na Twitterze gazety "Al Watan i Al Roya", nie została oficjalnie potwierdzona przez omańskie władze. Wcześniej mająca swą siedzibę w Katarze telewizja Al Dżazira donosiła, że Haitham bin Tarik zastąpił sułtana Kabusa.

Powiązany Artykuł

Iran-atak-pap-1200.jpg
Ekspert o sytuacji na Bliskim Wschodzie: to nie gra w zbijaka, tylko szachy

Kabus który był również szefem rządu oraz ministrem spraw zagranicznych, obrony i finansów, rządził w Omanie, jednym z krajów Zatoki Perskiej, od 23 lipca 1970 r. Objął wówczas władzę po bezkrwawym zamachu stanu, w którym przy wsparciu Brytyjczyków, odsunął od władzy swojego ojca. Statut z 1996 r. przewiduje, że rodzina królewska dokonuje wyboru następcy w ciągu trzech dni od śmierci władcy.

W ciągu prawie półwiecza swych rządów sułtan Kabus przekształcił ubogi, pustynny kraj rozdzierany przez walki wewnętrzne w kraj o świetnie prosperującej gospodarce opartej na dochodach z eksportu ropy i podejmujący się cenionych mediacji w sporach regionalnych. 

Żałoba narodowa

W państwie ogłoszono trzydniową żałobę narodową, flagi zostały opuszczone do połowy masztów na okres 40 dni. W ciągu 49 lat rządów Kabus przekształcił ubogi, pustynny kraj rozdzierany przez walki wewnętrzne w kraj o świetnie prosperującej gospodarce opartej na dochodach z eksportu ropy i podejmujący się cenionych mediacji w sporach regionalnych.

REKLAMA

Oman jest kluczowym sojusznikiem Zachodu w regionie. Brak oficjalnego następcy wzmaga niepewność, zwłaszcza wobec obecnych napięć między USA i Iranem.

pkur/pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej