X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wielka Brytania: Irlandia Północna zobligowana do zalegalizowania małżeństw jednopłciowych

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 16:11
Irlandia Północna, jako ostatni kraj Zjednoczonego Królestwa, zaczęła uznawać w poniedziałek małżeństwa jednopłciowe. Śluby zaczną być udzielane parom tej samej płci za cztery tygodnie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Andrey Malgin

Od poniedziałku pary homoseksualne mogą zgłaszać zamiar zawarcia małżeństwa, co biorąc pod uwagę 28-dniowy okres notyfikacji oznacza, że pierwsze ceremonie mogą się odbyć w tygodniu zaczynającym się od 10 lutego. 

Czytaj więcej
prolife-zycie-dziecko-aborcja-Shutterstock-1200.jpg
Kościół w Irlandii Północnej ostrzega przed braniem udziału w "procederze aborcji"

Również od poniedziałku małżeństwa jednopłciowe zawarte w innych częściach Wielkiej Brytanii są uznawane w Irlandii Północnej, z kolei pary heteroseksualne mogą zawierać związki partnerskie, które do tej pory były zarezerwowane tylko dla par jednopłciowych.

Poprawka Izby Gmin

Zmiany są efektem poprawki przyjętej w lipcu zeszłego roku przez brytyjską Izbę Gmin, która obligowała rząd do rozciągnięcia na Irlandię Północną ustaw dotyczących przerywania ciąży i małżeństw jednopłciowych, o ile do 21 października 2019 r. nie zostaną przywrócone autonomiczne władze tej prowincji - co stało się dopiero w minioną sobotę.

- To dobry dzień dla Irlandii Północnej, ważny dzień dla praw obywatelskich na Wyspach i ekscytujący dzień dla par tej samej płci, które mogą teraz zarejestrować się do zawarcia małżeństwa - oświadczył laburzystowski poseł Conor McGinn, który był inicjatorem wspomnianej poprawki.

Aborcja i małżeństwa jednopłciowe

Małżeństwa jednopłciowe są dopuszczone w Anglii, Szkocji i Walii od 2014 r., ale północnoirlandzki parlament nie przyjął analogicznej legislacji. Wprawdzie w listopadzie 2015 r. po praz pierwszy większość deputowanych do Zgromadzenia Irlandii Północnej poparła taki projekt, jednak będąca największą frakcją Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP) użyła prawa weta do zablokowania go.

Zliberalizowane przepisy dotyczące przerywania ciąży, które są efektem tej samej poprawki posła McGinna, obowiązują w Irlandii Północnej od 22 października zeszłego roku. Nowe przepisy dopuszczają przerywanie ciąży w przypadku gwałtu, kazirodztwa, poważnych uszkodzeń płodu oraz zagrożenia dla fizycznego i psychicznego zdrowia kobiety - już bez wymogu, że to zagrożenie ma być długotrwałe bądź stałe. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śmierć 39 osób w ciężarówce. Ruszył proces kierowcy

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 15:53
Kierowca ciężarówki, w której znaleziono ciała 39 osób, stanął przed brytyjskim sądem. Przedstawiono mu zarzuty między innymi nieumyślnego spowodowania ich śmierci. Na Wyspach pierwsza rozprawa to formalność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przełamać impas ws. brexitu. Trwają wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 10:02
Mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa głosują w przedterminowych wyborach parlamentarnych. Mają one przełamać brexitowy impas. Premier Boris Johnson obiecał, że jeśli jego partia zatriumfuje, to brexit nastąpi z końcem przyszłego miesiąca.
rozwiń zwiń