more_horiz
Wiadomości

Szefowa KE: kwestia praworządności w Polsce tematem posiedzenia w Strasburgu

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 13:25
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen potwierdziła, że kwestia praworządności i reform sądownictwa w Polsce będzie tematem popołudniowego posiedzenia unijnych komisarzy w Strasburgu.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der LeyenFoto: PAP/EPA/PATRICK SEEGER
Senat 1200.jpg
Jacek Łęski: opinie Komisji Weneckiej nie są wiążące

Ursula von der Leyen powiedziała, że dyskusja będzie dotyczyć także systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej wobec sędziów i ewentualnego wniosku Komisji do unijnego Trybunału o zamrożenie przepisów i tymczasowe zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Polski rząd sprzeciwia się ingerencji unijnych instytucji. Podkreśla, że organizacja systemów sądownictwa leży w gestii państw narodowych. Wczoraj wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta odrzucił też możliwość zablokowania działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

- Organizacja wymiaru sprawiedliwości nie leży w kompetencjach Unii Europejskiej oraz żadnego z jej organów, zatem równie dobrze TSUE mógłby wstrzymać działania całego polskiego rządu, bądź każdego innego rządu państwa członkowskiego, gdyby przyjąć zasadę, że mógłby to zrobić. Oczywiście tego typu zabezpieczenie nie jest możliwe, tutaj nasze stanowisko będzie jasne - podkreślił wiceminister sprawiedliwości.

pb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem