Wojna domowa w Libii. Jest nadzieja na rozmowy pokojowe

2020-01-17, 21:06

Wojna domowa w Libii. Jest nadzieja na rozmowy pokojowe
Heiko Maas. Khalifa Haftar. Foto: PAP/EPA/XANDER HEINL/PHOTOTHEK.NET HANDOUT

Jest szansa na uspokojenie wojny domowej w Libii. Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Mass poinformował, że przywódcy rebeliantów chcą osiągnąć porozumienie z władzami. Szef niemieckiej dyplomacji odwiedził libijskie miasto Benghazi, a jego słowa padły w kilka dni po tym, jak rozmowy pokojowe w Moskwie zakończyły się fiaskiem.

Posłuchaj

Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Mass poinformował, że przywódcy rebeliantów chcą osiągnąć porozumienie z władzami. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Leżąca w Afryce Północnej, niedaleko granic Europy Libia jest uważana za państwo upadłe. Po tym jak rewolucja arabskiej wiosny dziewięć lat temu odsunęła od władzy wieloletniego dyktatora Muamara Kadafiego, walczące o jego obalenie bojówki same rozpoczęły konflikt między sobą, który z przerwami trwa do dzisiaj.

Powiązany Artykuł

Erdogan_1200.jpg
Prezydent Turcji sugeruje możliwość wysłania wojsk do Libii

Uznawany przez społeczność międzynarodową rząd panuje wyłącznie w stolicy kraju, a wspierane przez Rosję oddziały rebeliantów pod dowództwem generała Khalify Haftara zdobywają kolejne tereny w kraju i walczą o przejęcie kontroli nad Trypolisem. Zwaśnione strony spotkały się w tym tygodniu na rozmowach pokojowych w Moskwie, ale Haftar opuścił Rosję i nie doszło do porozumienia.

"Haftarowi zależy na porozumieniu"

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Mass poinformował, ze Haftarowi zależy na porozumieniu i że weźmie on udział w organizowanych w niedzielę przez niemiecki rząd w Berlinie kolejnych rozmowach pokojowych. Po drodze do Niemiec libijski generał miał też rozmawiać o ewentualnym zawieszeniu broni w czasie krótkiej wizyty w stolicy Grecji.

Libia jest jednym z czołowych eksporterów ropy naftowej w regionie. Niestabilność w kraju spowodowała, że w ostatnich latach kraj stał się także hubem dla przemytników, którzy nielegalnie przerzucali emigrantów do Europy. Mimo zapowiedzi szerokiej współpracy z Libią przez Unię Europejską, nie udało się na razie poprawić bezpieczeństwa ani sytuacji gospodarczej w kraju.

kad

Polecane

Wróć do strony głównej