more_horiz
Wiadomości

Szef MSZ: UE będzie monitorować sytuację w Libii, wysłanie wojsk nie jest przesądzone

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 17:00
Unia Europejska będzie monitorować sytuację w Libii i przestrzeganie embarga na dostawy broni do tego kraju - powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po unijnej naradzie w Brukseli. Dodał, że ewentualne wysłanie europejskich wojsk do Libii, o czym wspominał szef unijnej dyplomacji, nie jest jeszcze przesądzone.
Audio
  • Minister powiedział, że ewentualne wysłanie europejskich wojsk do Libii, o czym wspominał szef unijnej dyplomacji, nie jest jeszcze przesądzone (IAR)
  • Szef MSZ-tu powiedział, że kluczowe jest utrzymanie kruchego rozejmu w Libii (IAR)
Jacek Czaputowicz
Jacek CzaputowiczFoto: Twitter/MSZ

- Dominował optymizm, pewna nadzieja na wprowadzenie prawa międzynarodowego, przestrzeganie przede wszystkim embarga w handlu bronią, bo to jest głównym problemem w Libii. Miejmy nadzieję, że ten proces pokojowy będzie trwał. Ostrożny optymizm jest i Unia Europejska będzie zaangażowana w monitorowanie sytuacji - powiedział szef MSZ-tu.

Czytaj więcej
czaputowicz 1200 east news.jpg
Reforma sądownictwa. Szef MSZ spotkał się z wiceprzewodniczącą KE

Pytany, czy Polska mogłaby się zaangażować wojskowo, jeśli Unia zdecyduje się wysłać do Libii swoich żołnierzy, minister Czaputowicz odpowiedział, że nie to nie jest priorytetowy obszar naszego zaangażowania wojskowego. - Polska koncentruje swoje wysiłki na innych obszarach - Bliski Wschód, Iran, Afganistan, a także Bałkany - dodał minister.

Konflikt w Libii 

Szef MSZ-tu powiedział, że państwa członkowskie wybierają, czy chcą być obecne bardziej w Afryce, czy na Bliskim Wschodzie. - Nasze zaangażowanie wojskowe, jeśli chodzi o otoczenie Unii Europejskiej jest znaczne i to jest doceniane - powiedział szef MSZ-tu.

Sytuacja w Libii była głównym tematem spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych w Brukseli. Mieli oni omówić wczorajsze rezultaty międzynarodowej konferencji pokojowej na temat Libii, która odbyła się w Berlinie. Jej uczestnicy zobowiązali się do przestrzegania embarga na dostawy broni do Libii i do wstrzymania wsparcia dla obu stron konfliktu. O kontrolę nad Libią rywalizują dwa obozy - premier rządu jedności narodowej Fajiz as-Saradż oraz dowódca antyrządowych wojsk, generał Chalifa Haftar. 

dcz

Zobacz także

Zobacz także