more_horiz
Wiadomości

Rosja: ogłoszono skład nowego rządu, Szojgu i Ławrow utrzymali stanowiska

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 20:10
W gabinecie premiera Michaiła Miszustina stanowiska zachowali ministrowie obrony i spraw zagranicznych, Siergiej Szojgu i Siergiej Ławrow. Wśród szefów resortów siłowych zmienił się minister sprawiedliwości. Jak podały rosyjskie agencje, premier Michaił Miszustin będzie miał dziewięciu zastępców.
Audio
  • Ogłoszono skład nowego rządu. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
Pierwsze posiedzenie nowego składu rządu
Pierwsze posiedzenie nowego składu rząduFoto: PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY/SPUTNIK /KREMLIN POOL

miszustin-1200-pap.jpg
Duma zaaprobowała Miszustina. Przyszły premier zapowiada "zasadnicze zmiany

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Nowy premier Rosji. Gra w lidze Putina, tyle że to liga hokejowa

Anton Siłuanow pozostanie ministrem finansów Rosji, choć stracił stanowisko pierwszego wicepremiera. Zmiany nastąpiły w resortach: kultury, sportu, oświaty oraz zdrowia.

Niezależni komentatorzy zwracają uwagę, że Władimir Putin będzie w nowym rządzie miał wpływ nie tylko na resorty siłowe i spraw zagranicznych, ale na pracę całego gabinetu.

Rosyjskie media wskazują, że pierwszym zastępcą premiera został bliski współpracownik prezydenta, dotychczasowy doradca do spraw gospodarczych Andriej Biełousow.

Szojgu i Ławrow pozostali na stanowiskach

Zachowali swoje stanowiska także ściśle współpracujący z Władimirem Putinem: minister obrony Siergiej Szojgu i minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. 

pu23asd.jpg
Na Kremlu rusza walka. B. wiceszef banku centralnego: Putin dał sygnał:"będę rządził"

Siedmiu członków poprzedniego rządu straciło teki wicepremierów, w tym były minister sportu zamieszany w skandale dopingowe Witalij Mutko.

Z teką ministra kultury pożegnał się Władimir Mediński, którego nazywano w Rosji jednym z głównych propagatorów kremlowskiej linii historycznej. Jego następczynią będzie Olga Lubimowa.

Zmienił się też minister gospodarki: Maksima Orieszkina zastąpi Maksim Rieszetnikow.

Stanowiska zachowają szef MSW Władimir Kołokolcew i szef ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych Jewgienij Ziniczew. Z ministerstwa sprawiedliwości odejdzie natomiast kierujący nim dotąd Aleksandr Konowałow. Zastąpi go Konstantin Czujczenko.

Ministerstwem zdrowia pokieruje Michaił Muraszko, a oświaty - Siergiej Krawcow. Ministrem nauki i szkolnictwa wyższego został Walerij Filkow. Paweł Kołobkow odejdzie z ministerstwa sportu, na jego miejsce mianowany został Oleg Matycin.

Nie zmienili się ministrowie: transportu (Jewgienij Ditrich), przemysłu i handlu (Denis Manturow), energetyki (Aleksandr Nowak), rolnictwa (Dmitrij Patruszew).

Ministrem ds. rozwoju Dalekiego Wschodu nadal będzie Aleksandr Kozłow, ministrem zasobów naturalnych i ekologii - Dmitrij Kobyłkin, budownictwa - Władimir Jakuszew. Ministrem rozwoju cyfrowego i łączności został Maksut Szadajew, ministrem pracy - Anton Kotjakow.

Stanowiska wicepremierów w rządzie Miszustina otrzymali: Dmitrij Grigorienko, Wiktoria Adamczenko, Jurij Trutniew, Jurij Borisow, Tatiana Golikowa, Aleksiej Owierczuk, Marat Husnullin i Dmitrij Czernyszenko.

PAP/IAR/agkm

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem