X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

"Nawet całą noc". Konsultacje budżetowe Polski przed nadzwyczajnym szczytem w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 11:00
Trwają konsultacje budżetowe Polski przed nadzwyczajnym, unijnym szczytem w przyszłym miesiącu w Brukseli. Chodzi o poziom wydatków Wspólnoty na lata 2021-2027. - Jesteśmy gotowi negocjować całą noc, zostać tu nawet na kolejne kilka dni - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

ke 1200 komisja europejska 1200 free.jpg
Budżet UE. Wiceszef MSZ: Polska gotowa na długie negocjacje i otwarta na dialog

Szef Rady Europejskiej Charles Michel zdecydował o zwołaniu specjalnego spotkania unijnych przywódców w tej sprawie 20 lutego. 

Polscy dyplomaci powiedzieli brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że Warszawa nasiliła dwustronne konsultacje z europejskimi stolicami.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Komisarz ds. sprawiedliwości: postępowanie KE ws. Polski nie jest przesądzone

Kwestie budżetu Unii po 2020 roku to jeden z tematów wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Berlinie.

brexit komisja europejska free shutt 1200.jpg
Brexit staje się faktem. Rada i Komisja Europejska podpisują umowę

To będą długie negocjacje budżetowe

- Jesteśmy gotowi negocjować nawet całą noc, zostać tu nawet na kolejne kilka dni - mówił w poniedziałek w Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński pytany o rokowania budżetowe.

Na długie negocjacje wydaje się nastawiać też szef Rady Europejskiej Charles Michel, który zwołując unijny szczyt, napisał, że rozpocznie się on, a nie że odbędzie się, 20 lutego, co miałoby sugerować, że szczyt może potrwać kilka dni.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> UE zgadza się na nowe sankcje ws. Krymu. Blokował je Cypr, który chciał sankcji dla Turcji

Te negocjacje są najtrudniejsze w historii, bo z powodu brexitu będzie mniej pieniędzy we wspólnej kasie, a poza tym są nowe cele - polityka migracyjna i obronna. Komisja Europejska zaproponowała cięcia, największe w polityce spójności, na co nie zgadza się Polska.

- Musimy zagwarantować, że Unia Europejska będzie dalej gwarantowała stabilny, zrównoważony, sprawiedliwy rozwój i przede wszystkim dążyła do spójności całego kontynentu - powiedział wiceszef MSZ.

Morawiecki-Merkel-pap-1200.jpg
Premier w Berlinie: stajemy się jednym z kluczowych partnerów biznesowych i politycznych

"Kryteria wolne od arbitralnych interpretacji politycznych"

Grupa tak zwanych Przyjaciół Spójności liczy 17 krajów, ale po drugiej stronie są płatnicy netto, którzy domagają się jeszcze większych cięć wydatków. Jednym z tematów negocjacji będzie uzależnienie wypłaty unijnych funduszy od przestrzegania zasad praworządności.

[POSŁUCHAJ W PR24]>>> Eksperci: na europejskich rajach podatkowych tracą budżety państwa i zwykli konsumenci, w tym polscy

Propozycja Komisji Europejskiej została skrytykowana przez prawników unijnej Rady. Polska też ją krytykuje.

- Polski rząd od samego początku mówił jasno, że nie ma nic przeciwko wprowadzeniu dodatkowych kryteriów, które zabezpieczą lepiej unijny budżet - ale kryteria muszą być jasno określone, muszą być precyzyjne, nie mogą być podatne na arbitralną interpretację polityczną - tłumaczył w poniedziałek w Brukseli wiceszef MSZ. Podkreślił, że brak przejrzystości naruszałby traktaty europejskie.

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Będę otwarty na dialog". Nowy szef Rady Europejskiej rozpoczął kadencję

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 08:40
Nowy szef Rady Europejskiej, Belg, Charles Michel rozpoczyna swoje urzędowanie. Stery przejął od Donalda Tuska. Kadencja przewodniczącego Rady trwa dwa i pół roku, z możliwością przedłużenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest zgoda unijnych przywódców. Sankcje na Rosję przedłużone

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 23:16
Unijni przywódcy zgodzili się na przedłużenie sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję za aneksję Krymu i agresję na wschodnią Ukrainę. Decyzja zapadła na szczycie w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 5 godzin dyskusji na szczycie UE. Bez przełomu ws. neutralności klimatycznej

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 23:45
Różnice zdań wśród europejskich przywódców na razie uniemożliwiają osiągnięcie porozumienia w sprawie neutralności klimatycznej Unii w 2050 roku. Negocjacje przedłużają się, zaś dyskusje toczą się wokół trzech głównych zagadnień.
rozwiń zwiń