more_horiz
Wiadomości

Koronawirus z Wuhan. UE wysłała do Chin 12 ton sprzętu ochronnego

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 00:09
Państwa unijne zebrały 12 ton sprzętu ochronnego, który został wysłany do Chin, by pomóc temu krajowi w opanowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa - ogłosił w sobotę unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.
Audio
  • Unia Europejska pomaga w walce z koronawirusem - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Dostawa materiałów medycznych do szpitala w Wuhan
Dostawa materiałów medycznych do szpitala w WuhanFoto: EPA/YFC CHINA OUT

Po informacjach z Chin o potrzebie wyposażenia ochronnego unijne centrum koordynacji reagowania kryzysowego kontaktuje się ze wszystkimi państwami członkowskimi UE, aby ułatwić dostawę potrzebnego osobistego wyposażenia ochronnego - podała KE.

Wsparcie dla Chin

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówiła po rozmowie z premierem Chin w tym tygodniu, że UE jest gotowa udzielić wszelkiej pomocy niezbędnej, aby wesprzeć Państwo Środka w wysiłkach, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Chińskie media, opisując rozmowę premiera ChRL Li Keqianga z von der Leyen, podały, że wyraził on nadzieję, że UE pomoże Chinom w pilnym zakupie zaopatrzenia medycznego.

1200 samolot.jpg
Premier podjął decyzję o ewakuacji Polaków z Wuhan. Przylecą wojskowymi samolotami

"W ramach pierwszej natychmiastowej odpowiedzi państwa członkowskie zmobilizowały dotychczas 12 ton sprzętu ochronnego. Jest on już w drodze do Chin. Komisja będzie nadal wspierać Chiny" - podkreślił w oświadczeniu Lenarczicz.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] 20 przypadków koronawirusa w Unii Europejskiej. Nowe dane GIS

Zaczęło się w Wuhan

Koronawirus z miasta Wuhan w środkowych Chinach, gdzie patogen wystąpił po raz pierwszy pod koniec grudnia ub.r., wywołuje zapalenie płuc, które może być śmiertelne. W Chinach potwierdzono dotąd prawie 12 tys. zakażeń, a 259 osób zmarło. Wirus dotarł również do około 25 innych krajów, w tym USA, Niemiec, Francji, Włoch i Rosji, ale dotychczas nie pojawiły się doniesienia o zgonach poza Chinami.

Mer Wuhanu Zhou Xianwang ocenił w piątek na konferencji prasowej, że opanowanie epidemii w mieście wciąż jest zadaniem "poważnym i skomplikowanym". Wicemer Xu Honglan dodał, że w dalszym ciągu brakuje tam maseczek chirurgicznych i innego zaopatrzenia medycznego.

fc

Zobacz także

Zobacz także