X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Skażenie wokół Notre Dame usuwane nową metodą. Dziedziniec będzie można zwiedzać już w marcu?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 16:49
Kolejnego oczyszczenia wymaga skażony ołowiem plac Jana Pawła II przed katedrą Notre Dame, zniszczoną w pożarze, jaki wybuchł w kwietniu zeszłego roku. Władze regionu paryskiego liczą, że dziedziniec zostanie udostępniony zwiedzającym już w marcu.
Pożar katedry Notre Dame
Pożar katedry Notre Dame Foto: shutterstock/Loic Salan

Prefekt Ile de France - regionu paryskiego - Michel Cadot, przesłuchiwany w środę wraz z sekretarz generalną prefektury Magali Charbonneau przez parlamentarną misję w sprawie odbudowy katedry, oświadczył, że w lutym wypróbowana zostanie nowa metoda usuwania zanieczyszczeń. Wyraził nadzieję, że dziedziniec zostanie otwarty już miesiąc później.

Podczas pożaru katedry 15 kwietnia ub. roku roztopiła się i spadła jej ołowiana iglica. Ogień roztopił i rozproszył setki ton tego szkodliwego dla zdrowia metalu znajdującego się w dachu i więźbie dachowej świątyni.

Notre-Dame-modlitwa-ludzie-pap-1200.jpg
Niepokoje i klimat ateizacji. Francuska laickość w praktyce

Przerwany remont

Latem okazało się, że w pewnych miejscach wokół katedry ołowianych odpadów było tak dużo, że trzeba było wstrzymać prace remontowe i zamknąć sąsiednie ulice. Następnie procedurom oczyszczania poddane zostały osoby pracujące we wnętrzu katedry. Różne próby pozbycia się cząsteczek ołowiu, które wgryzły się w porowatą nawierzchnię i szpary w bruku, nie dały oczekiwanych rezultatów. Zawiodło też mycie pod bardzo wysokim ciśnieniem.

>>> Pożar katedry Notre Dame - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY >>>

Tym razem po oczyszczeniu nawierzchnia dziedzińca ma zostać pokryta przezroczystą żywicą syntetyczną, co - jak zapowiada prefektura - pozwoli zachować dotychczasowy charakter tego miejsca, jednocześnie dzięki właściwościom antypoślizgowym chroniąc zwiedzających przed upadkiem. Prefekt Cadot zapowiedział, że prace zaczną się w połowie lutego.

Bagatelizowane zanieczyszczenie?

- Trudno o podanie precyzyjnej daty, gdyż nakładanie żywicy wymaga odpowiednich warunków atmosferycznych, materiał ten nie znosi ulewnego deszczu ani zimna – tłumaczył prefekt. Na otwarcie dziedzińca musi wyrazić zgodę regionalny urząd zdrowia - podkreśliła sekretarz generalna prefektury Magali Charbonneau.

Francuskie media przypominają, że latem ubiegłego roku władzom sanitarnym zarzucano, że bagatelizowały zagrożenie z powodu zanieczyszczenia ołowiem i zbyt późno przyznały, jak bardzo jest ono niebezpieczne. W rezultacie instytucje sanitarne stały się o wiele ostrożniejsze – komentował w czwartek dziennikarz radia France Info.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władze kościelne: prace przy odbudowie Notre Dame wkraczają w niebezpieczną fazę

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 21:25
Rektor katedry Notre Dame ksiądz Patrick Chauvet podkreślił w wywiadzie dla Associated Press, że "jest 50-procentowa możliwość" tego, że budowli nie da się uratować ze względu na rusztowanie, które zagraża sklepieniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepokoje i klimat ateizacji. Francuska laickość w praktyce

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 12:00
Jaka jest kondycja społeczeństwa Francji i jego stosunek do religijności? Jak realizowane są hasła "państwa laickiego"? Czy wiara nadal może być punktem odniesienia dla "pierwszej córy Kościoła"? Rozmówcy portalu PolskieRadio24.pl podkreślają, że Kościół może przynieść nadzieję i społeczną zmianę w pełnym kontrastów francuskim społeczeństwie.
rozwiń zwiń