more_horiz
Wiadomości

NATO może rozszerzyć misję w Iraku. Stoltenberg: mamy wspólny cel

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 00:22
NATO rozważa możliwość rozszerzenia misji szkoleniowej w Iraku. Miałaby to być odpowiedź na prośbę amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa.
Audio
  • NATO rozważa rozszerzenie misji szkoleniowej w Iraku - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Siły NATO
Siły NATOFoto: specnaz/ Shutterstock

Wobec niechęci irackich władz do Amerykanów oraz pomysłu zaoszczędzenia przez USA pieniędzy, kraje członkowskie Sojuszu z Europy miałyby odegrać większą niż dotąd rolę na Bliskim Wschodzie.

żołnierz 1200 pap.jpg
Zawieszone misje i ograniczone operacje. Pokłosie wydarzeń w Iraku

Zawieszenie ze względów bezpieczeństwa

Licząca około 500 osób misja szkoleniowa NATO w Iraku zawiesiła swoje działania miesiąc temu, ze względów bezpieczeństwa. Powodem było napięcie po likwidacji przez Stany Zjednoczone najważniejszego irańskiego generała Ghassema Solejmaniego.

Po tym zdarzeniu iracki rząd poprosił Amerykanów o opuszczenie kraju. Równocześnie prezydent Donald Trump nakłaniał sojuszników z Europy, żeby przejęli część obowiązków Amerykanów na Bliskim Wschodzie.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Stoltenberg o misji NATO w Iraku: może być wznowiona, o ile sytuacja pozwoli

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przyznał na konferencji prasowej w Brukseli, że w tej sytuacji misja szkoleniowa Sojuszu mogłaby zostać rozszerzona. - Jesteśmy w bliskim kontakcie z władzami Iraku. Rozmawiałem z premierem, prezydentem i z ministrem spraw zagranicznych tego kraju. Podstawą naszej dalszej obecności w Iraku jest zaproszenie od miejscowych władz. Rozmawiamy właśnie, w jaki sposób możemy teraz wspierać Irak. Robimy to, bo mamy wspólny cel - walka z ISIS i upewnienie się, że oni nigdy już nie wrócą - mówił Stoltenberg.

Dyskusje w gronie sojuszników

Również amerykańska ambasador przy NATO Kay Bailey Hutchison potwierdziła, że dyskusja w tej sprawie toczy się w Sojuszu. - Razem z sekretarzem generalnym i naszymi sojusznikami pracujemy nad tym, co jeszcze moglibyśmy zrobić, by ustabilizować Irak i by miejscowe siły mogły same bronić swojego kraju. Myślę, że nasi sojusznicy są gotowi zrobić krok naprzód - mówiła w Brukseli.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Dr Agnieszka Bryc: Trump przedstawia konkretne oczekiwania wobec NATO

Według nieoficjalnych informacji, rozważane jest zwiększenie liczebności misji NATO z pięciuset do dwóch tysięcy żołnierzy. W środę sprawą mają zająć się ministrowie obrony krajów Sojuszu, którzy spotkają się w Brukseli.

Niepewne losy drugiej misji

Nie jest jasne, co miałoby stać się z drugą międzynarodową misją w Iraku czyli koalicją, która bezpośrednio walczyła przeciwko ISIS w Iraku i w Syrii. Jej działania również zostały zawieszone w styczniu po likwidacji generała Solejmaniego.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Mariusz Błaszczak: nasze wojsko w Iraku wzmacnia bezpieczeństwo Polski

Misja szkoleniowa NATO prowadzona jest w Iraku od października 2018 roku, a koalicja przeciwko ISIS działa od sześciu lat. W skład obu tych misji wchodzą także polscy żołnierze, którzy również zawiesili na razie swoje działania.

mbl

Zobacz także

Zobacz także