X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Rosja i Białoruś jako jedno państwo? Rzecznik Kremla zabrał głos

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 20:45
- Prezydent Władimir Putin nie proponował prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence zjednoczenia Rosji i Białorusi - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Wcześniej informację o propozycji zjednoczenia obu państw podała agencja Bloomberg.
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oraz prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oraz prezydent Rosji Władimir PutinFoto: PAP/ITAR-TASS/Mikhail Metzel
1200_Kreml_shutterstock.jpg
Sondaż: liczba zwolenników związku Białorusi i Rosji zmalała o jedną trzecią

- Nie. To nie było tak. Rozmowa dotyczyła pogłębienia integracji w ramach państwa związkowego - powiedział Pieskow, cytowany przez RIA Nowosti.

Wcześniej agencja Bloomberg opublikowała tekst, w którym, powołując się na dwa źródła na Kremlu, twierdzi, iż Putin naciskał na Łukaszenkę, by "ożywić" plan utworzenia superpaństwa pomiędzy dwoma krajami.

pom12.jpg
Ekspert: wizyta Pompeo wspiera suwerenność Białorusi w czasie budowy rosyjskiego imperium

Był to, według autorów tekstu, "plan A", który miał zapewnić Putinowi legalny scenariusz przedłużenia swoich rządów. Wobec braku możliwości ponownego kandydowania, wynikającego z rosyjskiej konstytucji, mógłby on stanąć na czele nowego państwa.

Plan B: przekształcenia wewnętrzne w Rosji

Bloomberg twierdzi, że w związku z odmową Łukaszenki Putin sięgnął po "plan B", czyli przekształcenia wewnętrzne w Rosji poprzez dymisję rządu i zmiany w rosyjskiej konstytucji.

Obecny kryzys we wzajemnych relacjach, przejawiający się m.in. w sporze o ceny ropy i warunki jej dostaw dla Białorusi, to, według Bloomberga, koszt, jaki Łukaszenka płaci za odmowę głębszej integracji.

putin łukadszenko shutterstock 1200.jpg
Rosjanie nie chcą integracji z Białorusią. Nie popierają działań Kremla

W grudniu ubiegłego roku Mińsk i Moskwa miały podpisać program tzw. pogłębionej integracji w ramach państwa związkowego, jednak nie doszło do tego. Rosja naciskała na ten plan od grudnia 2018 r., warunkując dalsze wsparcie gospodarcze dla sojusznika, realizacją postanowień umowy o państwie związkowym Białorusi i Rosji.

Pogłębiona integracja obu państw

Program pogłębionej integracji w ramach państwa związkowego przewiduje m.in. podpisanie 31 map drogowych, dotyczących ujednolicenia norm w różnych sektorach obu państw.

Z wypowiedzi byłego premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa wynika, że 31. mapa jest poświęcona dalszym etapom zacieśniania sojuszu, w tym utworzeniu wspólnych instytucji ponadnarodowych. Przedstawiciele władz w Mińsku zapewniali, że program integracji nie dotyczy tworzenia takich wspólnych instytucji.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksperci: Łukaszenka nie wywalczył zniżki na ropę od Putina

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 17:00
Aleksander Łukaszenka nie zdołał wywalczyć zniżki na ropę – piszą w sobotę publicyści po rozmowach prezydentów Białorusi i Rosji. Ich zdaniem brak porozumienia oznacza bardziej surowe warunki współpracy i „co najmniej zawieszenie procesu pogłębiania integracji”. Uzgodniono natomiast warunki dostaw gazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja i Białoruś uzgodniły cenę gazu, bez porozumienia ws. ropy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 14:00
Mińsk i Moskwa nie zdołały na razie uzgodnić stawki za tranzyt rosyjskiej ropy przez Białoruś. Mińsk tymczasem – w piątek- wprowadził podatek ekologiczny za przesył surowca przez swoje terytorium. Wciąż nie ma umowy dwustronnej w sprawie dostaw ropy dla Białorusi na 2020 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamil Kłysiński: Rosja zdeterminowana, żeby zmusić Łukaszenkę do ustępstw

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 21:00
- Strony wzięły krok w tył, wzięły głębszy oddech i niezadowolone rozjechały się do swoich stolic. Tak o spotkaniu prezydenta Rosji Władimira Putina z przywódcą Białorusi Alaksandrem Łukaszenką mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Kłysiński, analityk z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń