X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Aktor działający na szkodę interesów Zachodu". Czaputowicz o działaniach Rosji

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 17:55
- Uważamy, że Rosja to jest bardzo poważne zagrożenie, że to poważny aktor działający na szkodę interesów Zachodu, na szkodę demokracji. W związku z tym Europa, UE powinna być zjednoczona z innymi państwami, przede wszystkim z USA - mówił w Monachium szef MSZ Jacek Czaputowicz.
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir PutinFoto: PAP/ITAR-TASS/Mikhail Metzel
1200_Czaputowicz_PAP.jpg
Szef MSZ weźmie udział w konferencji w Monachium. Możliwe spotkanie z Ławrowem

Szef polskiego MSZ bierze udział w 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Podczas briefingu pytany był o wypowiedź prezydenta Francji Emmanuela Macrona, że Europa musi prowadzić dialog z Rosją w wielu obszarach, prowadzić do "strategii deeskalacji" i "wspólnej przejrzystości". - Nasze sankcje i wprowadzone w odpowiedzi na nie sankcje rosyjskie kosztują nas, Europejczyków, co najmniej tyle samo co Rosjan i przynoszą niezbyt pozytywne efekty - wskazywał Macron.

- Nie podzielamy tego stanowiska. Uważamy, że należy utrzymać sankcje, że dopóki Rosja nie powróci na drogę przestrzegania prawa międzynarodowego powinniśmy zjednoczeni działać w kierunku przymuszenia jej do tego, wykazania przynajmniej naszego niezadowolenia. Te wypowiedzi są przedwczesne - ocenił Czaputowicz.

"Europa powinna tutaj być zjednoczona"

Jak zaznaczył, uczestniczył w debacie na temat sytuacji na Ukrainie razem z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. - Poruszaliśmy ten temat. Europa powinna tutaj być zjednoczona i być zaangażowana także w pomoc Ukrainie. A także szerzej, społeczność międzynarodowa. My uważamy, że Rosja to jest bardzo poważne zagrożenie, że to bardzo poważny aktor działający na szkodę interesów Zachodu, na szkodę demokracji. W związku z tym Europa, Unia Europejska powinna być tutaj zjednoczona z innymi państwami, przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi - mówił szef MSZ.

PAP Jacek Czaputowicz 1200.jpg
Monachium: spotkanie Czaputowicza z Ławrowem pod znakiem zapytania

W jego ocenie takie inicjatywy państw europejskich jak wskazana przez Francję, są "przedwczesne, powinno to być zintegrowane z działaniem Unii". - My podzielamy stanowisko takie, jak dzisiaj wyrażone przez prezydent Estonii, że powinniśmy wspierać Ukrainę i dać wyraźny sygnał Rosji, że nie ma akceptacji dla jej polityki wobec Ukrainy, wcześniej wobec Gruzji, teraz wobec Syrii, Libii, Wenezueli czy Afryki centralnej. Także te dyskusje trwają, my chcemy zaobserwować jakieś konkretne rezultaty - podkreślił.

- Dotyczy to także formatu normandzkiego. On przyniósł pewne pozytywne rezultaty, to jest wymiana jeńców, ale zawieszenie broni nie zostało wprowadzone, osoby monitorujące w imieniu OBWE nie mają dostępu do terytorium. Także to porozumienie mińskie nie jest wprowadzone w życie. My wspieramy oczywiście Ukrainę i opowiadamy się za zjednoczonym, jasnym, jednym stanowiskiem wobec Rosji - powiedział Czaputowicz.

Naturalni sojusznicy państw Zachodu

Pytany o raport, z którego wynika, że pozycja Zachodu słabnie na rzecz Rosji i Chin podkreślił, że w związku z tym "trzeba wyciągnąć z tego konsekwencje, trzeba szukać sojuszników". - Ci nasi naturalni sojusznicy to państwa demokratyczne świata, przede wszystkim Stany Zjednoczone, Kanada, ale także Korea, Japonia, Indie, z którymi powinniśmy szukać porozumienia, żeby stawić czoła tym wyzwaniom ze strony Rosji i Chin. Jesteśmy członkiem UE, ale zarazem dostrzegamy konieczność szukania sojuszy - zauważył.

monachium1200.jpg
56. Monachijska Konferencji Bezpieczeństwa. Andrzej Talaga: ład międzynarodowy topnieje

Na pytanie o budowę Nord Stream 2 zaznaczył, że rozmawiał też z przedstawicielami Ukrainy na ten temat. - Stany Zjednoczone podtrzymują swoje stanowisko, że będą wprowadzone sankcje wobec firm zaangażowanych w ten projekt. My uważamy je za słuszne, uważamy, że ten projekt jest projektem szkodliwym, nie zapewnia bezpieczeństwa energetycznego państwom UE, w szczególności Europy Środkowej, a tym bardziej Ukrainie, a musimy brać pod uwagę stanowisko Ukrainy w tym zakresie. Zobaczymy jaki będzie dalszy rozwój sytuacji - mówił szef MSZ.

Szef MSZ o europejskiej polityce obronnej

Odnosząc się do kwestii wspólnej europejskiej polityki obronnej mówił, że dostrzegamy znaczenie wizyty prezydenta Macrona w Warszawie, jego ofertę współpracy z Polską.

- Przyjmujemy to pozytywnie. Cieszymy się, że do tego zdania doszedł też prezydent Macron, że bez Polski, bez reprezentacji państw Europy Środkowej trudno mówić o wspólnej polityce europejskiej. Jeśli chodzi o politykę bezpieczeństwa to my stoimy na stanowisku, że przede wszystkim Sojusz Północnoatlantycki i to co nam gwarantuje bezpieczeństwo to obecność amerykańska, także amerykańskie siły jądrowe można powiedzieć, odstraszanie. Natomiast dobrze przyjmujemy też chęć wzmocnienia zdolności obronnych UE, one się w sumie przyczyniają do większych zdolności obronnych Sojuszu Północnoatlantyckiego i także sprzyjają bezpieczeństwu Polski - dodał.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konferencja w Monachium. Dr Raubo: ważne będą tematy regionalne

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 15:38
- W dyskusji dotyczącej światowego bezpieczeństwa nie można zapominać o tematach regionalnych, tj. sytuacji w Syrii czy szeroko pojmowanym Morzu Śródziemnym. W Monachium dojdzie do wielobiegunowej i wieloetapowej dyskusji - powiedział dr Jacek Raubo, ekspert Defence24.pl
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Talaga: dla wielu społeczeństw Rosja jest mniejszym zagrożeniem niż USA

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 19:32
Na dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium spotyka się ponad 500 przedstawicieli państw i organizacji z całego świata. W sprawozdaniu z ubiegłorocznej konferencji przytoczono szokujące statystyki. - Bardzo wiele społeczeństw demokratycznych zaczyna postrzegać Amerykanów, przynajmniej pod obecnym przywództwem, jako zagrożenie większe, albo przynajmniej równe niż państwa autorytarne, państwa bandyckie - mówi ekspert Warsaw Enterprise Institute.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Czaputowicz nie spotka się w Monachium z szefem rosyjskiego MSZ

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 16:05
 - W piątek polska ambasada w Moskwie złożyła notę w MSZ Rosji z prośbą o wsparcie organizacji polskiej wizyty państwowej 10 kwietnia do Smoleńska i do Katynia; czekamy na odpowiedź. W sobotę nie dojdzie do spotkania z szefem MSZ Rosji - mówił w Monachium szef MSZ Jacek Czaputowicz.
rozwiń zwiń