Praworządność i przyszłość UE. W Monachium zakończyła się Konferencja Bezpieczeństwa

Wiceszefowa komisji europejskiej, Vera Jourova, zapowiedziała w Monachium podczas Konferencji Bezpieczeństwa system stałej kontroli rządów prawa we wszystkich krajach Unii. Jej zdaniem między innymi Polska, Węgry i Rumunia domagały się tego, by w dyskusji na ten temat nie skupiać się wyłącznie na wybranych krajach. 

2020-02-16, 13:04

Praworządność i przyszłość UE. W Monachium zakończyła się Konferencja Bezpieczeństwa

Posłuchaj

Temat praworządności w krajach Unii Europejskiej został omówiony podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Relacja Karola Surówki (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Sprawdzane byłyby takie czynniki jak niezależność sądownictwa czy wolność mediów - dodała komisarz. O "silne instytucje" unijne w tej sprawie apelowała w Monachium między innymi prezydent Słowacji, Zuzanna Czaputowa. Jak dodała: "Jeśli my, liderzy polityczni, uchylimy się od tej odpowiedzialności, Europa która chroni, przestanie istnieć".

Powiązany Artykuł

czputowicz1.jpg
Konferencja w Monachium. Dr Raubo: ważne będą tematy regionalne

Przedstawiciele europejskiej partii ludowej mówili w Monachium również o potrzebie stworzenia mechanizmu powiązania praworządności z dofinansowaniem unijnym, który równocześnie chroniłby dopłaty skierowane bezpośrednio do obywateli. Przeciwna temu jest m.in. część polskich europosłów, według których taki mechanizm mógłby być wykorzystywany do celów politycznych.

kad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej