Konferencja w Monachium. Dr Raubo: ważne będą tematy regionalne
- W dyskusji dotyczącej światowego bezpieczeństwa nie można zapominać o tematach regionalnych, tj. sytuacji w Syrii czy szeroko pojmowanym Morzu Śródziemnym. W Monachium dojdzie do wielobiegunowej i wieloetapowej dyskusji - powiedział dr Jacek Raubo, ekspert Defence24.pl
2020-02-14, 15:38
Posłuchaj
40 prezydentów i szefów rządów, ministrowie obrony, czołowi dyplomaci, wojskowi i przedstawiciele świata biznesu. W sumie ponad 500 osób. To od ich decyzji zależy międzynarodowa sytuacja. Z tego względu wezmą oni udział w rozpoczynającej się w Monachium Konferencji Bezpieczeństwa, by rozmawiać o zagrożeniach dla światowego ładu.
Powiązany Artykuł
Szef MSZ weźmie udział w konferencji w Monachium. Możliwe spotkanie z Ławrowem
Koronawirus jednym z tematów
Wśród głównych tematów obrad pojawi się kwestia malejącej roli krajów Zachodu, współpraca obronna, a także epidemia koronawirusa. Czy to właśnie ten ostatni temat zdominuje debaty? Dr Jacek Raubo jest ostrożny przed formułowaniem jednego głównego wątku monachijskiego spotkania.
- W raporcie, który pojawił się przed rozpoczęciem konferencji zostało wydzielonych kilka przestrzeni. Jedną z nich jest próba poszukiwania tego, kto wskazuje wartości we współczesnym świecie. Czy nadal będzie to Zachód czy jednak ośrodki znajdujące się w Azji. Natomiast sprawa koronwairusa jest traktowana jako jedno z wielu wyzwań globalnych - ocenił dr Raubo.
Znaczenie sytuacji w Syrii i obszarze Morza Śródziemnego
Ekspert podkreślił, że w dyskusji dotyczącej światowego bezpieczeństwa nie można zapominać o tematach regionalnych, tj. sytuacji w Syrii czy szeroko pojmowanym Morzu Śródziemnym. W opinii dr. Raubo w Monachium dojdzie do wielobiegunowej i wieloetapowej dyskusji.
REKLAMA
Jaki kierunek obierze konflikt amerykańsko-chiński
Powiązany Artykuł
Olga Doleśniak-Harczuk: Niemcy próbują mediować ws. Bliskiego Wschodu
Jak wskazał prowadzący rozmowę Ryszard Gromadzki, w dyskusjach dotyczących przewartościowania geopolitycznego pojawia się twierdzenie, że w perspektywie kilku dekad może dojść do konfrontacji Stanów Zjednoczonych z Chinami.
- Proces ten przyspieszył. Spójrzmy chociażby na kwestię narracji wokół działań chińskich służb specjalnych na terytorium Stanów Zjednoczonych. Od września 2001 roku do początku drugiej kadencji Baracka Obamy kluczową kwestią dla Amerykanów była kwestia walki z terroryzmem. Dziś natomiast wprost mówi się o masowym szpiegowaniu amerykańskich firm, uniwersytetów i polityków. To bardzo dobry probierz widzenia narastającej rywalizacji USA z Chinami - wskazał dr Jacek Raubo.
Dr Raubo ocenił, że amerykańsko-chińska rywalizacja może doprowadzić "do wybuchu konfliktu, łącznie z przekroczeniem progu wojny konwencjonalnej w regionie". - Nie da się tego wykluczyć. Takie scenariusze są zakładane - wskazał.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Goście: dr Jacek Raubo, ekspert Defence24.pl
Data emisji: 14.02.2020
Godzina emisji: 10.45
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
REKLAMA