more_horiz
Wiadomości

Papież jest chory. Media informują o teście na koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 07:52
Przeziębiony papież Franciszek został poddany testowi na obecność koronawirusa. Wynik był negatywny - taką nieoficjalną informację podał rzymski dziennik "Il Messaggero". Badanie przeprowadzono w ramach prewencji, bo wirus szerzy się od 12 dni we Włoszech.
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
italy_wirus_1200.jpg
41 zgonów, prawie 1600 zakażonych. Śmiertelne żniwo koronawirusa we Włoszech

83-letni papież jest przeziębiony od prawie tygodnia. Jeszcze w niedzielę podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański miał silny kaszel.

Nieoficjalnie: papież po teście na koronawirusa

Według gazety, gdy po niedawnej wizycie w Bari i licznych spotkaniach z przybyszami z całego świata u Franciszka pojawiła się podniesiona temperatura i ból gardła, lekarze zbadali go na obecność koronawirusa. Ponieważ test nie potwierdził obecności Covid-19, papież mógł dalej odprawiać poranne msze i przyjmować wizyty w Domu Świętej Marty, gdzie mieszka.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Pierwszy przypadek koronawirusa w Nowym Jorku. Kobieta wracała z Iranu

Watykan nie poinformował o teście. Od początku zapewniano, że to jedynie "lekka niedyspozycja" i nie ma powodu, by stawiać inne diagnozy.

Franciszek musiał natomiast zrezygnować z wyjazdu do podrzymskiego miasteczka Ariccia na rekolekcje wielkopostne dla niego i dla całej Kurii Rzymskiej. Potrwają one do piątku. W tym czasie papież, który pozostał w Watykanie, nie będzie spotykać się z wiernymi. Z powodu rekolekcji, a nie przeziębienia, nie odbędzie się środowa audiencja generalna.

Procedury epidemiologiczne w Watykanie

sejm pap 1200.jpg
Ustawa ws. koronawirusa przyjęta przez Sejm. Poznaj szczegóły projektu

Wcześniej poinformowano o specjalnych krokach prewencyjnych zastosowanych w Watykanie w dniach kryzysu epidemiologicznego we Włoszech. Szczególnie chroniony jest prawie 93-letni emerytowany papież Benedykt XVI, który mieszka w dawnym budynku klasztornym w Ogrodach Watykańskich. Wizyty u niego ograniczono, a kontrole zostały wzmocnione.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Zagrożenie koronawirusem. Szef MSWiA: stan podwyższonej gotowości w 365 placówkach medycznych

Obecny kryzys doprowadził do znacznego ograniczenia liczby zwiedzających zawsze dotąd oblężone Muzea Watykańskie - podało "Il Messeggero", według którego turystów jest obecnie o 60 proc. mniej.

jmo

Zobacz także

Zobacz także