X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Najstarszy mężczyzna świata: "hiszpanka" była gorsza od koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 17:36
Niemal 112-letni Brytyjczyk Bob Weighton, który od 16 dni jest najstarszym mężczyzną świata, przyznał, że jest zaniepokojony epidemią koronawirusa. Dodał jednocześnie, że epidemia grypy z lat 1918-1919 była gorsza.
Bob Weighton
Bob WeightonFoto: Morten Watkins/Solent News & Photo Agency/Solent News/East News

- Jestem zaniepokojony koronawirusem, każdy powinien być. Powinienem martwić się o siebie, ale ja żyję już wystarczająco długo. Bardziej martwię się o swoje dzieci i wnuki - powiedział Bob Weighton w rozmowie z tabloidem "Daily Mirror". Najstarszy Brytyjczyk miał trójkę dzieci, ma dziesięcioro wnuków i 25 prawnuków.

Parlament Europejski.jpg
Epidemia koronawirusa. Odwołano kolejną sesję plenarną Parlamentu Europejskiego

Bob Weighton, który mimo zaawansowanego wieku mieszka wciąż sam, dodał, że od czasu wybuchu epidemii przykłada większą wagę do higieny, częściej myje ręce i czyści paznokcie. Uważa jednak, że obecna epidemia - przynajmniej dotychczas - jest mniej groźna niż pandemia "hiszpanki", którą pamięta z dzieciństwa.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] W tych krajach w Europie jest najgorsza sytuacja. Nowe dane GIS ws. koronawirusa

- Liczba osób umierających w Chinach jest przerażająca. Ale w Europie i gdzie indziej liczby nie osiągają milionów, które umierały z powodu "hiszpanki". Mam nadzieję, że nigdy nie osiągną, ale nie wiadomo, jak groźny okaże się koronawirus - mówi.

"Słuchałem krążących historii i czytałem artykuły"

Jak się ocenia, na hiszpańską grypę zachorowało ok. 500 milionów ludzi, co stanowiło ponad jedną czwartą ówczesnej populacji świata. Szacunki dotyczące ofiar śmiertelnych pandemii są bardzo rozbieżne i wynoszą od 20-25 do nawet 100 milionów osób.

- Miałem tylko dziesięć lat w czasie "hiszpanki". Pamiętam, że słuchałem krążących historii i czytałem artykuły w gazetach - to samo, co teraz robię w przypadku koronawirusa - o ludziach, którzy zapadali na grypę i umierali. Ale ja szczęśliwie nigdy jej nie złapałem - wspomina Bob Weighton. Dodaje, że przez całe życie udało mu się uniknąć poważnych chorób i nigdy nie otarł się o śmierć.

1200_koronawirus_PAP.jpg
Jak Europa radzi sobie z koronawirusem? Sprawdź aktualne dane

Pochodzący z Hull we wschodniej Anglii najstarszy mężczyzna świata pracował w latach 20. i 30. jako inżynier morski na Tajwanie, gdzie poznał swoją żonę - Agnes. W czasie II wojny światowej był w USA, gdzie dla brytyjskiego wywiadu tłumaczył przechwycone japońskie depesze, zaś po jej zakończeniu wrócił do Anglii i wykładał inżynierię morską na londyńskim City University aż do przejścia na emeryturę w 1973 r. Obecnie mieszka w niewielkiej miejscowości Alton na południu Anglii.

Miano najstarszego przejął po Japończyku

Bob Weighton został najstarszym mężczyzną świata 23 lutego, gdy zmarł dotychczas noszący ten tytuł 112-letni Japończyk Chitetsu Watanabe. Miano najstarszej osoby w Wielkiej Brytanii dzieli natomiast z urodzoną tego samego dnia - 29 marca 1908 r. - Joan Hocquard.

Jak się chronić przed koronawirusem (PAP)

Jak się chronić przed koronawirusem (PAP)

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trzecia ofiara śmiertelna koronawirusa w Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 00:00
O trzeciej ofierze śmiertelnej epidemii koronawirusa w Wielkiej Brytanii poinformowały w niedzielę wieczorem władze medyczne tego kraju. Zmarły to mężczyzna w wieku sześćdziesięciu kilku lat, który niedawno wrócił z północnych Włoch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bunty w więzieniach, pozamykane szkoły i restauracje. Koronawirus sieje spustoszenie w Europie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 20:50
W Polsce potwierdzono dotychczas 17 przypadków zakażenia koronawirusem. Kolejny przypadek to kobieta, która przebywa w szpitalu w Poznaniu - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Jak natomiast wygląda sytuacja w całej Europie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus przybiera na sile w USA. Setki zakażonych i dziesiątki zgonów

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 04:55
Koronawirus coraz bardziej daje się we znaki Amerykanom. W USA stwierdzono dotychczas ponad 700 przypadków zakażenia, 26 osób zmarło.
rozwiń zwiń