Tysiąc subskrypcji w godzinę. Polacy pomogli w transmisji mszy świętej w Izraelu
Polscy internauci pomogli działającej w Izraelu wspólnocie katolików języka hebrajskiego. Dzięki subskrypcjom kanału na portalu YouTube można było zorganizować internetową transmisję niedzielnej mszy. Dla parafian jest to o tyle cenne, że mszy w języku hebrajskim w Izraelu jest zaledwie kilka.
2020-03-16, 15:35
Posłuchaj
Ksiądz Piotr Żelazko o pomocy Polaków (IAR)
Dodaj do playlisty
Parafia świętego Abrahama w izraelskim mieście Ber Szewa liczy 120 wiernych. Są to Izraelczycy wyznania katolickiego, ale przede wszystkim imigranci z Afryki i Azji, dla których kościół w Ber Szewie jest jedynym w promieniu kilkudziesięciu kilometrów.
Powiązany Artykuł
![Iran 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/8dcca7bb-adbc-47a2-8c7e-ae89c33a2008.jpg)
Wstrząsające informacje z Iranu. Już ponad 800 ofiar śmiertelnych koronawirusa
Efekt kuli śnieżnej
Proboszcz parafii, polski ksiądz Piotr Żelazko w niedzielę rano umieścił na portalu YouTube krótki film, w którym poprosił o subskrypcję swojego kanału. Informacja natychmiast rozeszła się po polskich mediach społecznościowych.
- Nie spodziewałem się, że będzie to tak szybko, bo efekt śnieżnej kuli zadział i po mniej więcej godzinie mieliśmy już wymagane tysiąc subskrypcji. Takie są zasady na YouTube, żeby transmitować z telefonu komórkowego trzeba mieć tych subskrypcji tysiąc i nie byłoby to zupełnie możliwe, gdybym poprosił swoich parafian, a nawet ich znajomych czy rodziny, bo nazbieranie tysiąca subskrypcji nie jest takie proste - mówi w rozmowie z Polskim Radiem ksiądz Piotr Żelazko.
Według wprowadzonych przez izraelskie władze zasad kwarantanny, w jednym miejscu nie może przebywać więcej niż 10 osób. Internetowa transmisja była dla większości parafian jedynym sposobem na udział w niedzielnej mszy.
REKLAMA
Jak mówi ksiądz Żelazko, uczestnictwo we mszy i udział we wspólnocie katolików dla wielu parafian jest też ulgą w ich i tak trudnej już sytuacji. - Oni nie mogą wyjechać z Izraela, są zamknięci, daleko od rodzin. Często mówią mi, że chcą się pomodlić i być razem. W sytuacji, gdy własny kraj się zamyka, nie można do niego wrócić, a rodzina jest daleko i pozostaje tylko kontakt cyfrowy, to może być bardzo trudna sytuacja. Tak po ludzku, psychologicznie, ciężko jest znieść rozłąkę z rodziną, ale sam fakt, że nie wiadomo, kiedy sytuacja się zmieni - dodaje polski duchowny.
450 widzów
Niedzielną mszę z kościoła w Ber Szewie na YouTube obejrzeli nie tylko parafianie. Transmisja miała w sumie 450 widzów, w tym także internautów z Polski. Ksiądz Żelazko planuje także kolejne transmisje, jeśli kwarantanna w Izraelu będzie się przedłużać.
Wspólnoty katolików języka hebrajskiego działają w kilku izraelskich miastach m.in. w Jerozolimie, Tel Awiwie i Ber Szewie. Są częścią Kościoła Katolickiego w Ziemi Świętej.
![Obowiązki pacjenta w postępowaniu z chorobą zakaźną (PAP)](http://static.prsa.pl/images/64273830-a84e-49af-a4e0-3211fad2233c.jpg)
mr
REKLAMA
REKLAMA