X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Wiele setek zmarłych we Włoszech, Hiszpanii, Francji. Rozważana kwarantanna Nowego Jorku. Świat w dobie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 23:48
W ciągu ostatnich 24 godzin we Włoszech zmarło 889 osób zakażonych koronawirusem, od początku pandemii - już ponad 10 tysięcy. Liczba zmarłych na koronawirusa w Hiszpanii wzrosła w ciągu doby o 832 osoby do 5690 osób, w USA rozważana jest przymusowa kwarantanna regionu Nowego Jorku i okolic. Zapraszamy do przeczytania relacji portalu PolskieRadio24.pl z 28 marca  - o najważniejszych doniesieniach ze świata w dobie pandemii SARS-CoV-2.
Audio
  • Władze Rosji wprowadziły kolejne restrykcje w związku z pandemią SARS-CoV-2 - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
  • Angela Merkel zaapelowała w orędziu o "wspólny wysiłek" w spowalnianiu wirusa - relacja Waldemara Maszewskiego (IAR)
  • Na całym świecie koronawirusem zaraziło się już ponad 600 tysięcy osób - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Personel medyczny opiekujący się pacjentami z COVID -19 z Francji na lotnisku w Essen, Niemcy, 28 marca 2020 r. Według rządu stanowego różne szpitale w Nadrenii Północnej-Westfalii przyjmą dziesięciu pacjentów z Włoch i czterech z Francji zakażonych kronawirusem
Personel medyczny opiekujący się pacjentami z COVID -19 z Francji na lotnisku w Essen, Niemcy, 28 marca 2020 r. Według rządu stanowego różne szpitale w Nadrenii Północnej-Westfalii przyjmą dziesięciu pacjentów z Włoch i czterech z Francji zakażonych kronawirusemFoto: PAP/EPA/ANDREA BOWINKELMANN

Ogólna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem we Włoszech wzrosła z 86 498 w piątek do 92 472 w sobotę. We Francji zakażonych jest już ponad 37,5 tysiąca osób.

W sobotę przed południem hiszpańskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby liczba zgonów na COVID-19 wzrosła o 832 do 5690. W tym samym czasie odnotowano w kraju blisko 8190 nowych zakażeń koronawirusem, a łączna liczba zainfekowanych osób przekracza już 72 tys.

W Wielkiej Brytanii z powodu zakażenia koronawirusem zmarło juz do tej pory 1019 osób. W ciągu ostatniej doby odnotowano 260 zgonów chorych na COVID-19.  Zakażenie potwierdzono u ponad 17 tys. osób.

W Niemczech stwierdzono prawie 49.000 przypadków koronawirusa. Zmarło 325 zakażonych nim osób.

pap hiszpania koronawirus 1200.jpg
Hiszpania podąża ścieżką Włoch? Ponad 800 kolejnych zgonów z powodu koronawirusa

Koronawirus SARS-CoV-2 dotarł już na wszystkie kontynenty. Od początku pandemii wirusa, który najpierw pojawił się w Chinach w grudniu ub.r., na świecie stwierdzono ponad 600 tys. zakażeń, ponad 27 tys. osób zmarło - podaje amerykański Uniwersytet Johna Hopkinsa.

Szczegółowa mapa zarażeń koronawirusem SARS-CoV-2 na świecie dostępna jest tutaj.

PAP, IAR, PolskieRadio24.pl/ mbl/agkm

Zachęcamy do przeczytania naszej relacji z 28 marca br.:

23:16

"Liczba nowych infekcji podwaja się co pięć i pół dnia – powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel w nagraniu dźwiękowym umieszczonym w sobotę na stronie internetowej rządu federalnego. Ten okres musi zbliżyć się do 10 dni, aby nie doszło do przeciążenia naszego systemu opieki zdrowotnej”. „Spowolnienie wirusa” - nazwała główny cel w obecnej sytuacji.

22:31
Ukrainka z synem w wagonie pociągu z Moskwy do Kijowa na Dworcu Kijowskim w Moskwie, 28 marca 2020 r. Z powodu pandemii komunikacja kolejowa między krajami została zawieszona, ale specjalny pociąg ma zabrać obywateli rosyjskich do Moskwy i sprowadzić obywateli ukraińskich do ich kraju. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY Ukrainka z synem w wagonie pociągu z Moskwy do Kijowa na Dworcu Kijowskim w Moskwie, 28 marca 2020 r. Z powodu pandemii komunikacja kolejowa między krajami została zawieszona, ale specjalny pociąg ma zabrać obywateli rosyjskich do Moskwy i sprowadzić obywateli ukraińskich do ich kraju. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
22:27

01:02  Hiszpania wprowadza nowe restrykcje w związku z epidemią koronawirusa. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

22:26

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez poinformował w wieczornym wystąpieniu, że lada moment rząd uchwali nowe przepisy, które nakażą zostać w domach większej niż dotąd liczbie Hiszpanów. Specjalne posiedzenie w tej sprawie planowane jest na niedzielę. - Pracownicy, którzy nie są absolutnie niezbędni będą musieli zostać w domach na dwa tygodnie, tak jak w weekend - dodał.

21:36

Posłuchaj
00:56 Ponad 10 tys. ofiar koronawirusa we Włoszech. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

21:33

- Jesteśmy dopiero na początku długiej i trudnej walki z epidemią – powiedział premier Francji Edouard Philippe. Poinformował, że Francja zamówiła ponad 1 mld masek ochronnych i do czerwca będzie w stanie przeprowadzać 100 tys. testów na koronawirusa dziennie.

21:07

W Afryce potwierdzono 2650 przypadków zakażenia koronawirusem, na całym kontynencie zmarło z powodu choroby 49 osób - poinformował szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus.

21:03

Posłuchaj
00:56 Prezydent USA rozważa przymusową kwarantannę dla Nowego Jorku. Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR)

 

20:23

Jemen, Sana: odkażanie busów. Fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB Jemen, Sana: odkażanie busów. Fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB
20:13

Posłuchaj
00:31 Rosja zaostrzyła tymczasowe przepisy dotyczące przekraczania granicy. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)

 

20:11

319 osób zmarło z powodu koronawirusa minionej doby we Francji. Liczba śmiertelnych ofiar COVID-19 wzrosła tym samym do 2314.

Francuski resort zdrowia podaje, że w kraju potwierdzono 4611 nowych przypadków zachorowań. Łącznie zakażonych koronawirusem we Francji jest 37 575 osób.

20:08
Personel medyczny opiekujący się pacjentami z COVID -19 z Francji na lotnisku w Essen, Niemcy, 28 marca 2020 r. Według rządu stanowego różne szpitale w Nadrenii Północnej-Westfalii przyjmą dziesięciu pacjentów z Włoch i czterech z Francji zakażonych kronawirusem. PAP/EPA/ANDREA BOWINKELMANN Personel medyczny opiekujący się pacjentami z COVID-19 z Francji na lotnisku w Essen, Niemcy, 28 marca 2020 r. Według rządu stanowego różne szpitale w Nadrenii Północnej-Westfalii przyjmą dziesięciu pacjentów z Włoch i czterech z Francji zakażonych kronawirusem. PAP/EPA/ANDREA BOWINKELMANN
19:56

Liczba zakażonych koronawirusem i zmarłych z powodu COVID-19 rośnie w USA z dnia na dzień. W piątek dzienna liczba zgonów wyniosła ponad 400. Łącznie w Stanach Zjednoczonych zmarło dotąd ponad 1900 osób z koronawirusem.

19:40

Prezydent USA Donald Trump powiedział, że rozważa wprowadzenie przymusowej kwarantanny dla Nowego Jorku i sąsiednich stanów. Region ten stał się epicentrum epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. 

19:17

Posłuchaj
01:01 Chińskie media: zagrożenie koronawirusem w Chinach wciąż istnieje. Relacja Tomasza Sajewicza (IAR)

 

19:15

Zdjęcie udostępnione przez niemieckie siły powietrzne Luftwaffe, pokazujące wnętrze Airbusa A-310 "Medivac August Euler” przed wylotem do Bergamo z Kolonii w Niemczech, 28 marca 2020 r.  Kilka szpitali landu Nadrenia-Płn. Westfalia przyjmie dziesięciu pacjentów z Włoch i czterech z Francji zarażonych koronawirusem. PAP/EPA/KEVIN SCHREIB Zdjęcie udostępnione przez niemieckie siły powietrzne Luftwaffe, pokazujące wnętrze Airbusa A-310 "Medivac August Euler” przed wylotem do Bergamo z Kolonii w Niemczech, 28 marca 2020 r. Kilka szpitali landu Nadrenia-Płn. Westfalia przyjmie dziesięciu pacjentów z Włoch i czterech z Francji zarażonych koronawirusem. PAP/EPA/KEVIN SCHREIB
19:12

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa we Włoszech jest najwyższa na świecie. Zanotowane w ciągu ostatniej doby przypadki śmiertelne stanowią drugi co do wielkości dzienny przyrost ofiar śmiertelnych w tym kraju od wybuchu epidemii w drugiej połowie lutego. Najwięcej osób zmarło w piątek - 919.

19:02

Liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa we Włoszech zwiększyła się ostatniej doby o 899 i wynosi 10 023. Liczba zakażeń patogenem wynosi 92 472 i w ciągu minionych 24 godzin wzrosła o 5794.

Karabinierzy, armia i obrona cywilna transportują trumny z ciałami ofiar koronawirusa w Ponte San Pietro na północy Włoch.  PAP/EPA/Marco Ottico Karabinierzy, armia i obrona cywilna transportują trumny z ciałami ofiar koronawirusa w Ponte San Pietro na północy Włoch. PAP/EPA/Marco Ottico
18:42

Hiszpański tenor Placido Domingo trafił do szpitala w meksykańskim mieście Acapulco po nasileniu się u niego objawów zakażenia koronawirusem - poinformował w sobotę syn 79-letniego artysty.

18:25

W ciągu ostatnich 24 godzin we Włoszech zmarło 889 osób zakażonych koronawirusem - poinformowała w sobotę Obrona Cywilna. Łącznie w kraju zanotowano dotąd 10 023 zgony z powodu epidemii

18:17

Od dziś w całych Chinach obowiązuje zakaz przyjazdów obcokrajowców na dotychczasowych zasadach. Chińskie władze poinformowały wcześniej o cofnięciu ważności wiz i kart pobytu osób, które obecnie znajdują się poza terytorium Chin. Uznawane mają być jedynie pozwolenia na wjazd wydane po 28 marca.

18:11

Chińskie media apelują do społeczeństwa - trzeba nadal stosować się do ogłoszonych wcześniej zasad bezpieczeństwa, m.in. w kwestii noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych.


Restauracja w galerii handlowej w Pekinie. Fot. PAP/EPA/WU HONG Restauracja w galerii handlowej w Pekinie. Fot. PAP/EPA/WU HONG

Cofnięto decyzję o ponownym otwarciu kin.

17:52

Trzy nowe ofiary śmiertelne koronawirusa odnotowano w Bułgarii. Łącznie w tym kraju na skutek zakażenia koronawirusem zmarło dotąd sześć osób. Liczba zakażonych wynosi 331 osób.

Rok szkolny prawdopodobnie zostanie przedłużony do lipca. Zajęcia zawieszono w połowie marca do 12 kwietnia. Termin ten najpewniej zostanie przedłużony. Dwa programy telewizji publicznej emitują lekcje, część nauczycieli prowadzi lekcje zdalnie, lecz nie wszyscy uczniowie, zwłaszcza na prowincji, mają odpowiedni sprzęt z dostępem do internetu, by brać udział w e-zajęciach.

17:22

Liczba zgonów osób zakażonych koronawirusem wzrosła w Portugalii w ciągu ostatniej doby o 24, do łącznie 100 - poinformowało ministerstwo zdrowia w Lizbonie.

Odnotowano też  duży wzrost liczby zakażeń. Władze sanitarne szacują, że w ciągu ostatnich 24 godzin liczba infekcji koronawirusem zwiększyła się o ponad 900, z 4268 do 5170 przypadków.

17:02

Puste nosze i karetki przed centrum konferencyjnym ExCel w Londynie. Centrum zostało zamienione w tymczasowy szpital Puste nosze i karetki przed centrum konferencyjnym ExCel w Londynie, które zostało zamienione w tymczasowy szpital. Eksperci i statystycy informują, że przestrzeganie zasad kwarantanny i wprowadzonych restrykcji pomoże znacząco ograniczyć liczbę ofiar SARS-CoV-2 w Wielkiej Brytanii (fot.: PAP/EPA/ANDY RAIN)
17:00

01:02 anglia-specAdamaDabrowskiego.mp3 W Wielkiej Brytanii z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 1019 osób. W ciągu ostatniej doby odnotowano 260 zgonów chorych na COVID-19. Anglia będzie przeprowadzać więcej testów wśród lekarzy - relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)

 

16:40

Podawana oficjalnie liczba zmarłych i zakażonych koronawirusem w Hiszpanii może być tylko "wierzchołkiem góry lodowej" - wynika z raportu sporządzonego przez Instytut Zdrowia im. Carlosa III, który opublikował w sobotę dziennik "El Pais”.

16:38

Największy stadion Walii w Cardiff ma być wykorzystany w razie potrzeby jako szpital polowy na 2 tys. łóżek w związku z pandemią koronawirusa – poinformowała BBC.

Stadion Milenijny w Cardiff Stadion Milenijny w Cardiff (fot. DeymosHR/ Shutterstock)
16:23

Już trzeci członek brytyjskiego rządu poddaje się izolacji w związku z koronawirusem. W sobotę o objawach poinformował minister ds. Szkocji Alister Jack. Dzień wcześniej pozytywne wyniki testu potwierdzili premier Boris Johnson i minister zdrowia Matt Hancock.

16:13
16:04

Transport zwłok ofiary COVID-19 do kostnicy w Izrealu. Do soboty w wyniku pandemii SARS-CoV-2 zmarło tam dwunastu spośród 3460 zarażonych (fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN) Transport zwłok ofiary COVID-19 do kostnicy w Izrealu. Do soboty w wyniku pandemii SARS-CoV-2 zmarło tam dwunastu spośród 3460 zarażonych (fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)
15:54

Jeśli wprowadzone w związku z koronawirusem ograniczenia zostaną utrzymane i będą przestrzegane, liczba zgonów w W. Brytanii z tego powodu wyniesie ok. 5700, czyli o wiele mniej niż pierwotnie przewidywano - uważają eksperci, o czym pisze w sobotę dziennik "The Times". 

15:50

260 osób zmarło w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, co jest największą do tej pory liczbą od początku epidemii - podało brytyjskie ministerstwo zdrowia. W efekcie łączna liczba ofiar śmiertelnych sięgnęła 1019.

15:46

Rosja od poniedziałku 30 marca całkowicie zamknie granice w związku z koronawirusem. Wstrzymany zostanie ruch przez przejścia graniczne samochodowe, kolejowe, piesze i wodne - poinformował rząd Rosji w rozporządzeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej.

15:45

Samolot Airbus A-310 Medivac August Euler na lotnisku w Nadrenii Północnej-Westfalii przed wylotem do Bergamo. Maszyna przywiezie do niemieckich szpitali 10 pacjentów zarażonych SARS-CoV-2 z Włoch i  czterech z Francji (fot. PAP/EPA/MARK HERMENAU / HANDOUT) Samolot Airbus A-310 Medivac August Euler na lotnisku w Nadrenii Północnej-Westfalii przed wylotem do Bergamo. Maszyna przywiezie do niemieckich szpitali 10 pacjentów zarażonych SARS-CoV-2 z Włoch i czterech z Francji (fot. PAP/EPA/MARK HERMENAU / HANDOUT)
15:30

W ciągu ostatniej doby w Holandii po raz kolejny stwierdzono ponad 1000 nowych przypadków zakażeń koronawirusem - poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). 93 kolejne osoby zmarły, podnosząc ogólny bilans ofiar śmiertelnych w kraju do 639.

15:29

Już trzeci członek brytyjskiego rządu poddaje się izolacji w związku z koronawirusem. W sobotę o objawach COVID-19 poinformował minister ds. Szkocji Alister Jack. Dzień wcześniej pozytywne wyniki testu potwierdzili premier Boris Johnson i minister zdrowia Matt Hancock.

15:12

00:57 ewakuacja szpitali we wschodniej francji - Marek Brzezinski.mp3 Szpitale we wschodnich regionach Francji oraz w stołecznym Ile-de-France są przepełnione. Pacjentów ewakuuje się do mniej obciążonych placówek lub do szpitali za granicą - relacja Marka Brzezińskiego (IAR)

 

15:09

Władze i mieszkańcy miasteczka Montevarchi koło Arezzo w Toskanii zajmują się dwoma braćmi - uczniami szkoły podstawowej, którzy zostali sami w domu i mają kwarantannę. Ich pracująca w służbie zdrowia matka, zakażona koronawirusem, jest w szpitalu, a babcia zmarła na COVID-19.

15:06

W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii 832 osoby zmarły z powodu koronawirusa. Liczba ofiar COVID-19 wzrosła tam tym samym do 5690.

Dezynfekcja pracowników cmentarza w Guadalajarze w Hiszpanii Dezynfekcja pracowników cmentarza w Guadalajarze w Hiszpanii (fot. PAP/EPA/NACHO IZQUIERDO)
14:28

Pracująca w Rosji przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia skrytykowała Rosjan za łamanie zasad bezpieczeństwa antywirusowego. Melita Wujnowicz zwróciła uwagę głównie na zachowanie dystansu w trakcie spacerów i wizyt w sklepach.

14:10

Miliarder Patrice Motsepe zaoferował miliard randów (ok. 57 milionów dolarów) na walkę ze skutkami pandemii SARS-CoV-2 w RPA - podaje Bloomberg. Pieniądze mają pochodzić z jego prywatnych datków, oraz od firm, w których Motsepe ma udziały. 

13:58
13:56

Rządy Włoch i Niderlandów zwróciły się do władz Belgii o zgodę na przyjęcie ich obywateli zarażonych koronawirusem do belgijskich szpitali. Rząd w Brukseli nie wyraził na to zgody.  


W ciągu ostatniej doby w Belgii stwierdzono 1 850 przypadków koronawirusa i 67 zgonów. W sumie w tym kraju stwierdzono ponad 9 tys. zakażeń.

13:52

W Szwajcarii w ciągu ostatniej doby zmarło z powodu koronawirusa 38 osób. Łącznie w kraju wskutek zakażenia COVID-19, życie straciło 235 osób - informuje tamtejsze ministerstwo zdrowia.

13:38

Lotnisko w Birmingham w Wielkiej Brytanii zostanie zamienione w tymczasową kostnicę - informuje BBC. Prace już się rozpoczęły. Początkowo lotnisko będzie mogło pomieścić 1500 ciał, docelowo nawet 12 tysięcy. 


lotnisko terminal Birmingham free shutter 1200.jpg
Wielka Brytania: lotnisko w Birmingham stanie się kostnicą
13:33

Krytyczna sytuacja we Francji. Trwa ewakuacja przepełnionych szpitali w Alzacji i Lotaryngii na wschodzie kraju, rozpoczyna się też w stołecznym regionie Ile-de-France.


Rano śmigłowiec wojskowy rozpoczął przewożenie pacjentów z Francji do niemieckich szpitali w miejscowościach przygranicznych.

13:18

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w nagranym podczas kwarantanny orędziu podziękowała obywatelom za ich odpowiedzialny stosunek do ograniczeń, związanych z epidemią koronawirusa.


>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] "Zaostrzone środki bezpieczeństwa pozostaną utrzymane". Niemcy o walce z pandemią


Szef urzędu kanclerskiego Helge Braun zapowiedział, że wprowadzone przez rząd środki bezpieczeństwa zostaną utrzymane minimum do 20 kwietnia z możliwością dalszego przedłużenia.

13:15

Część załogi i pasażerów holenderskiego statku wycieczkowego Zaandam, znajdującego się u wybrzeży Panamy, zostanie przeniesiona na inny wycieczkowiec. Na pokładzie Zaandam u dwóch osób potwierdzono zakażenie koronawirusem. Władze Panamy ogłosiły, że żadna jednostka z osobami zakażonymi koronawirusem na pokładzie nie będzie przepuszczona przez Kanał Panamski.

Wycieczkowiec Zaandam Wycieczkowiec Zaandam (fot.: PAP/EPA/CARLOS LEMOS)
13:05

Przywódcy Francji i Włoch coraz głośniej domagają się od Unii Europejskiej mocniejszej reakcji finansowej na pandemię koronawirusa - pisze Bloomberg. - Nie przezwyciężymy tego kryzysu bez europejskiej solidarności zarówno na froncie zdrowotnym, jak i budżetowym - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie udzielonym trzem włoskim gazetom. - Jeśli Europa nie sprosta temu wyzwaniu, to cały projekt unijny może utracić zaufanie obywateli - mówił w innym wywiadzie premier Giuseppe Conte. 


włochy 1200.jpg
"UE nie może popełnić tragicznych błędów". Apel premiera Włoch w czasach pandemii
12:39

Trzej koreańscy producenci testów na koronawirusa uzyskali wstępnie atesty amerykańskiej Agencji do spraw Żywności i Leków. Decyzja ta pozwala na eksport testów do Stanów Zjednoczonych.

12:32

Ponad 1300 zakażeń koronawirusem odnotowały w sumie władze Litwy, Łotwy i Estonii. W Wilnie w związku z rozprzestrzenianiem się patogenu rozpoczęła się dezynfekcja przestrzeni publicznych.


00:52 litwa lotwa estonia zachorowania spec Kamila Zalewskiego.mp3 Bilans zachorowań na COVID-19 w państwach bałtyckich - relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

 

12:26

Były dyrektor generalny Formuły 1 Bernie Ecclestone przyznał, że gdyby nadal zajmował to stanowisko, podjąłby decyzję o całkowitym odwołaniu sezonu 2020. Zdaniem Brytyjczyka nie ma szans na to, aby - jak planuje obecny szef F1 Chase Carey - rozegrać w sezonie od 15 do 18 wyścigów.


Bolid F! Red Bulla - zdj. ilustracyjne Bolid F! Red Bulla - zdj. ilustracyjne
11:56

O 832 wzrosła w ciągu doby liczba zmarłych na COVID-19 w Hiszpanii - informuje tamtejsze ministerstwo zdrowia. W sumie ofiarami SARS-Cov-2 padło już 5690 osób.

Rząd Hiszpanii zarezerwował blisko 30 mln euro na prace laboratoryjne mające pomóc znaleźć lekarstwo na COVID-19. Dodatkowo, kompanie badawczo-rozwojowe dostaną wsparcie biznesowe rzędu 500 mln euro. 

11:48

01:01 vgrazylia - spor miedzy prezydentam a wladzami regionow.mp3 Prezydent Brazylii sprzeciwia się restrykcjom nałożonym przez lokalne władze w związku z epidemią koronawirusa - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

W większości spośród 26 brazylijskich stanów obowiązuje zakaz poruszania się. Od poniedziałku kraj zamyka granice dla cudzoziemców. Do tej pory w Brazylii z powodu COVID-19 zmarły 92 osoby, a liczba zakażonych to 3417. 

11:46

W Johannesburgu w Republice Południowej Afryki policja użyła rano gumowych kul, by wymusić na obywatelach przestrzeganie obostrzeń, związanych z koronawirusem. Jak informuje agencja AFP, kule wystrzelono w stronę mieszkańców dzielnicy Yeoville, stojących w kolejce do supermarketu.

11:45

W Iranie poinformowano o 139 kolejnych zgonach, spowodowanych przez koronawirusa. Ogółem zmarło 2517 osób.

11:42

Na Ukrainie w ciągu minionej doby wykryto niemal 100 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Rośnie też liczba ofiar śmiertelnych. Do tej pory ogółem wykryto 311 przypadków zakażeń, z czego w ciągu ostatniej doby 92.


00:49 rosnie liczba ofiar na ukrainie - spec pawla buszko.mp3 Rośnie liczba zakażonych SARS-CoV-2 na Ukrainie - relacja Pawła Buszki (IAR)

 

11:42

Wzmożone kontrole na drogach w Belgii, zatrzymywane zagraniczne samochody - policja sprawdza przestrzeganie ograniczeń związanych z koronawirusem. Środki ostrożności wprowadzone w połowie miesiąca zostały wczoraj przedłużone do 19 kwietnia.


00:51 belgia-konfiskaaty-spec-plomecka.mp3 Pierwsze konfiskaty samochodów w Belgii - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

W Belgii od wczoraj wykryto 1850 nowych zakażeń koronawirusem. To prawie dwukrotnie więcej, niż w poprzednich dniach.

11:33

Mieszkańcy Rosji  na spacerze w maseczkach przeciwwirusowychEuropa jest epicentrum pandemii koronawirusa (fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY)

Liczba zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 600 tysięcy - podaje amerykański Uniwersytet Johna Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem rozwoju pandemii. Liczba zmarłych to ponad 27 tysięcy. Epicentrum pandemii koronawirusa to wciąż Europa.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Ponad 27 tysięcy osób na świecie zmarło wskutek zakażenia koronawiruse

10:57

Jednym ze skutków wzrostu zakażeń koronowirusem w Nowym Jorku jest rekordowa liczba telefonicznych połączeń alarmowych. W ostatnich dniach pod od numer 911 dzwoni więcej ludzi niż w czasie ataków terrorystycznych na WTC w 2001 r. - podała telewizja MSNBC.


Pracownicy służby sanitarnej w USA Pracownicy służby sanitarnej w USA (fot. PAP/EPA/AMANDA SABGA)
10:44

Rząd Kanady ogłosił kolejną transzę pomocy, w której budżet sfinansuje 75 proc. wynagrodzeń pracowników małych i średnich firm. Pomoc sięga już 5 proc. kanadyjskiego PKB i nie będzie w niej ograniczeń - zapowiedział rząd.

10:42

W modelu przyjętym przez szwedzkich epidemiologów, koronawirusem może zakazić się 102 tys. Szwedów, czyli 1 proc. populacji. Opieki szpitalnej potrzebować będzie 17 tys. osób, a 5 tys. intensywnej terapii - pisze największy szwedzki dziennik "Dagens Nyheter".

10:41

- W minionych dniach w niektórych częściach świata uwidoczniły się pewne konsekwencje pandemii. Jedną z nich jest głód. Zaczynamy dostrzegać ludzi głodnych, bo nie mogą pracować, bo nie mają stałej pracy, a także z powodu wielu okoliczności - powiedział papież przed poranną modlitwą w Domu Świętej Marty w Watykanie.


- Już zaczynamy widzieć to, co wydarzy się "później", choć zaczyna się już obecnie. Modlimy się za rodziny, które zaczynają odczuwać niedostatek z powodu pandemii - powiedział papież Franciszek.

10:39

Największa w Stanach Zjednoczonych sala kongresowa została przekształcona w tymczasowy szpital. To oznacza, że na Manhattanie będzie 1000 dodatkowych łóżek dla zakażonych koronawirusem.


01:00 nowy jork - szpitale w salach koncertowych agata krol .mp3 W ciągu jednego dnia liczba chorych wzrosła w Nowym Jorku o prawie 10 tysięcy osób. Do szpitala trafia około 40 procent z nich. Ponad 500 osób zmarło - relacja Agaty Król (IAR)

 

10:29

W Niemczech z powodu koronawirusa zmarło do tej pory 325 osób - poinformował  Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To wzrost liczby ofiar śmiertelnych o 72 w porównaniu z piątkiem i największy dotychczas dobowy wzrost liczby zgonów w tym kraju.

10:28

W Rosji do 1264 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. Jak podały służby sanitarne, w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 228 chorych na COVID-19.

10:14

00:31 rosja-rozwazanie ograniczenia w ruchu.mp3 Władze Rosji rozważają możliwość ograniczenia przemieszczania się między regionami i miastami - podała państwowa agencja Ria Novosti. Informacji tej nie potwierdziły oficjalnie rządowe służby prasowe - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

10:12

W Australii zaostrzono przepisy, mające powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.


Wszystkie osoby przybywające z zagranicy zostaną poddane dwutygodniowej kwarantannie. W stanach Wiktoria i Południowa Australia wprowadzono mandaty dla osób nie przestrzagających ograniczeń.

10:11

Od dziś do Wuhan znów będą jeździć pociągi. Władze chińskiego miasta częściowo zniosły ograniczenia w poruszaniu się i usuwają bariery, oddzielające miasto od reszty kraju. Do Wuhan będzie można przyjechać, jednak mieszkańcy nadal nie będą mogli go opuszczać. 

Miasto przez ponad dwa miesiące było w całkowitej izolacji, mieszkańcy nie mogli go opuszczać, musieli też podporządkować się ograniczeniom w swobodzie poruszania się. 


10:10

Władze Turcji zdecydowały o całkowitym wstrzymaniu międzymiastowych połączeń kolejowych i częściowym ograniczeniu krajowych lotów.


Jest to odpowiedź na gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem w tym kraju. W ciągu jednego dnia liczba zakażonych wzrosła o ponad dwa tysiące, do 5698.

10:10

W Tajlandii stwierdzono 109 nowych przypadków koronawirusa. Jedna osoba zmarła.


Ogółem w Tajlandii zarejestrowano 1245 przypadków zakażenia wirusem i sześć zgonów. Spośród nowych przypadków 17 dotyczy osób, które przyjechały z zagranicy. Najwięcej, bo 534 przypadki koronawirusa, odnotowano w Bangkoku.

10:05

Rząd Kanady zamierza wspomóc krajowe media w czasie epidemii koronawirusa i przeznaczy 30 mln dolarów kanadyjskich (21,3 mln USD) na kampanię informacyjną o COVID-19. Zaczyna też wdrażać przyjęte w zeszłym roku formy pomocy dla kanadyjskiego dziennikarstwa.

10:04

87 proc. uczniów na całym świecie zostało dotkniętych ograniczeniami w prowadzeniu zajęć z powodu koronawirusa - informuje ONZ. 

86 pracowników ONZ na całym świecie jest zakażonych koronawirusem - poinformował w Nowym Jorku rzecznik tej organizacji Stephane Dujarric. Najwięcej zainfekowanych jest w Europie, ale też w Afryce, Azji, na Bliskim Wschodzie i w USA.

09:56

W Tokio w sobotę odnotowano co najmniej 60 przypadków zakażeń koronawirusem. Jest to największa liczba infekcji stwierdzona dotąd w ciągu jednego dnia - podały władze stolicy Japonii.

09:55

W Orenburgu na Przeduralu w Rosji zmarł 57-letni mężczyzna, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformowały władze obwodu orenburskiego. Jest to pierwsza śmierć pacjenta z koronawirusem w regionie Rosji poza stolicą kraju.

09:35

Jeśli trend się utrzyma i liczba wykrytych przypadków koronawirusa co dwa dni będzie się podwajać, to za pięć dni sytuacja w Los Angeles będzie taka, jak obecnie w Nowym Jorku - ostrzegł burmistrz tego kalifornijskiego miasta Eric Garcetti.

09:35

Do 1619 wzrosła liczba osób zmarłych zakażonych koronawirusem w Stanach Zjednoczonych. W odnotowano ponad 400 zgonów i był to kolejny dzień z rzędu z rekordową liczbą.

09:34

W Korei Południowej wykryto w piątek 146 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej w tym tygodniu - poinformowały rano służby sanitarne tego kraju. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła o pięć do 144.

09:32

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał ustawę dotyczącą wsparcia gospodarki zagrożonej skutkami pandemii koronawirusa.

09:28

W związku z pandemią koronawirusa w USA prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie, w którym upoważnił ministrów obrony i bezpieczeństwa krajowego do powołania rezerwistów - poinformował w piątek wieczorem czasu miejscowego Biały Dom.

09:28

Prezydent Donald Trump obiecał, że w ciągu 100 dni amerykańskie firmy wyprodukują ponad 100 tysięcy respiratorów. W związku z pandemią koronawirusa "trzykrotnie zwiększymy produkcję tych urządzeń" - zapowiedział Trump w Białym Domu.

09:27

Władze Jordanii poinformowały w nocy z piątku na sobotę o pierwszym zgonie w tym kraju z powodu koronawirusa. Ofiarą jest ponad 80-letnia kobieta.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

USA: 17-latek zmarł z powodu koronawirusa? "Kompleksowy przypadek"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 18:04
Władze Los Angeles poinformowały we wtorek, że koronawirus spowodował śmierć 17-latka z miasta Lancaster w Kalifornii. Kilka godzin później wycofano się z tego oświadczenia. Przyczyna zgonu badana jest przez Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC).
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Iranie zakaz podróży między miastami. Obawa przed drugą falą zakażeń

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 19:12
Iran obawia się drugiej fali zakażeń koronawirusem. Miejscowe władze zakazały mieszkańcom podróży pomiędzy miastami, ale wiele osób to zignorowało. Władze w Teheranie kolejny raz zaapelowały też o międzynarodową pomoc w obliczu pogarszającej się sytuacji gospodarczej kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Setki ofiar pandemii we Francji. Analitycy apelują o pilną reformę Światowej Organizacji Zdrowia i ONZ

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 15:00
- Francuskie think tanki postulują reformę WHO – chodzi o to, by w kryzysowej sytuacji jasno mówiła, że państwo członkowskie, nawet tak potężne jak Chiny, ukrywa dane, przedstawia sytuację fałszywie – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Łukasz Maślanka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jak podkreśla, Francja chce przenieść część produkcji z Chin do Unii Europejskiej, a kluczowe przedsiębiorstwa może znacjonalizować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Trump: w 100 dni wyprodukujemy ponad 100 tys. respiratorów

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 01:47
Prezydent Donald Trump obiecał, że w ciągu 100 dni amerykańskie firmy wyprodukują ponad 100 tysięcy respiratorów. W związku z pandemią koronawirusa "trzykrotnie zwiększymy produkcję tych urządzeń" - zapowiedział w piątek Trump w Białym Domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpania podąża ścieżką Włoch? Ponad 800 kolejnych zgonów z powodu koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 14:23
O 832 wzrosła w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Tym samym liczba zgonów z powodu Covid-19 wzrosła do 5690. W Hiszpanii zakażone są ponad 72 tysiące osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania: lotnisko w Birmingham stanie się kostnicą

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 13:51
Lotnisko w Birmingham - drugim pod względem liczby ludności mieście Wielkiej Brytanii - zostanie przekształcone w tymczasową kostnicę. Początkowo pomieści ona 1500 ciał, ale w przypadku rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa - nawet do 12 tysięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

We Francji ewakuacja szpitali. Pacjenci transportowani są do Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 16:18
Trwa ewakuacja przepełnionych szpitali w Alzacji i Lotaryngii we wschodniej Francji. Rozpoczyna się w stołecznym regionie Ile-de-France.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja wprowadza kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Zamknięte granice

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 17:46
Rosyjski rząd podjął decyzję o czasowym ograniczeniu ruchu na granicach Federacji Rosyjskiej. Dokument w tej sprawie opublikowano na stronie rządu. Krok rosyjskich władz spowodowany jest epidemią koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w USA. Jest oświadczenie Donalda Trumpa ws. kwarantanny Nowego Jorku

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 03:47
Donald Trump oświadczył w sobotę, że Nowy Jork nie wymaga kwarantanny z powodu pandemii koronawirusa. Wcześniej prezydent USA mówił, że rozważa objęcie kwarantanną stanów Nowy Jork i New Jersey oraz części Connecticut.
rozwiń zwiń