Bez planu awaryjnego i wsparcia. Niemieckie gminy i miasta nie były przygotowane na pandemię
Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez niemiecki Instytut Forsa, aż 80 procent lokalnych władz miejskich i gminnych nie ma żadnego planu awaryjnego na wypadek pandemii. Ponad połowa burmistrzów stwierdziła, że nie otrzymuje od rządu wystarczającego wsparcia finansowego.
2020-03-30, 11:31
Posłuchaj
Z opublikowanego przez magazyn "Kommunal" sondażu wynika, że tylko co piąta gmina miała opracowany własny kryzysowy plan działania na wypadek pandemii. W małych gminach liczących mniej niż 5 tysięcy mieszkańców odsetek ten był jeszcze niższy i wynosił 12 procent. Co prawda miasta liczące ponad 100 tys. mieszkańców miały swoje plany kryzysowe, ale okazały się one mało użyteczne, dotyczyły bowiem w większości powodzi lub pożaru.
Powiązany Artykuł
Wybory w czasie pandemii. Bawaria udowodniła, że można
Jedna trzecia burmistrzów twierdzi, że kryzys może doprowadzić do bankructwa ich gmin. Obecnie w Niemczech 40 proc. instytucji gminnych jest całkowicie zamknięta, natomiast 58 proc. działa w trybie ograniczonym.
[ZOBACZ TAKŻE] >>> Polacy wesprą Włochów w walce z koronawirusem. PCPM wysyła lekarzy i ratowników
Instytut przeprowadził badanie w dniach 20-26 marca. Wzięło w nim udział 2309 burmistrzów. Według najnowszych danych z ministerstw zdrowia poszczególnych landów, w Niemczech stwierdzono już prawie 60 000 przypadków koronawirusa. Zmarło 460 zakażonych nim osób.
REKLAMA
Szczegółowa mapa zakażeń koronawirusem na świecie dostępna jest TUTAJ
mr
REKLAMA