more_horiz
Wiadomości

Fake newsy ws. koronawirusa. Ukraińskie służby wykryły farmę botów kierowaną z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 13:44
- Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wykryła farmę botów szerzącą fake newsy o sytuacji w kraju w związku z COVID-19 i namawiającą do obalenia ładu konstytucyjnego - przekazała w poniedziałek SBU. Zaznaczyła, że farma działała w Dnieprze, a kierowana była z Rosji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: SERGEI SUPINSKY/AFP/East News

SBU wyjaśniła, że farma, wykorzystując fałszywe dane osobowe, utworzyła i zarządzała kontami użytkowników w mediach społecznościowych, które miały wyglądać jak profile obywateli Ukrainy. Stworzono ponad 5 tys. botów - sprecyzowano.

Oprócz nieprawdziwych informacji dotyczących sytuacji na Ukrainie w związku z pandemią koronawirusa, zamieszczano też wpisy, w których wzywano do siłowej zmiany ustroju konstytucyjnego i przejęcia władzy - dodała SBU w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej.

ukraina 1200 pap.jpg
Ukraina zamyka przejścia graniczne dla pieszych

Wszczęto śledztwo

Sprzęt i specjalne oprogramowanie nabyto poprzez zabronione na Ukrainie rosyjskie pozabankowe systemy płatnicze - podkreśliła SBU. Wykorzystywano także karty SIM ukraińskich operatorów i serwery proxy. Sprzęt skonfiskowano, a w sprawie wszczęto śledztwo. 

To już druga farma botów kierowana z Rosji wykryta w ostatnim czasie na Ukrainie - podkreśliła SBU.

koz

Zobacz także

Zobacz także