X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rocznica pożaru w katedrze. Zobacz serwis portalu: "Notre Dame w ogniu"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 09:48
Rok temu, 15 kwietnia 2019 roku, wybuchł pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu. Spłonęła drewniana konstrukcja stropu świątyni, której budowa rozpoczęła się w XII wieku i trwała 180 lat. 
Gaszenie pożaru Notre Dame
Gaszenie pożaru Notre Dame Foto: PAP/Photoshot

Dach katedry zapadł się całkowicie, gdy runęła XIX-wieczna iglica umieszczona w centralnym punkcie dachu. Ocalały natomiast boczne ściany, dwie wieże frontowe i trzy słynne rozety z umieszczonymi w nich witrażami. Uratowany został też skarbiec świątyni wraz z jej najcenniejszymi zabytkami, relikwiami i relikwiarzami, w tym koroną cierniową oraz tuniką króla Ludwika IX Świętego.

notre dame 1200 shutterstock.jpg
Zobacz serwis specjalny portalu PolskieRadio24.pl: Notre Dame w ogniu

Ogień pojawił się w poprzecznej nawie świątyni około 18.20 i szybko objął strop, wieżę centralną i dach katedry. W akcji gaśniczej uczestniczyło bezpośrednio 400 strażaków, kolejnych 200 było w ekipie wspomagającej.

ZOBACZ: Notre Dame w ogniu. Zdjęcia i filmy >>>

Poprzez przekazy telewizyjne i relacje w mediach społecznościowych od pierwszych minut pożaru cały świat śledził walkę o ocalenie świątyni uważanej za jeden z symboli Paryża.

Pożar katedry szybko się rozprzestrzeniał. Paryżanie gromadzili się na przeciwległym brzegu Sekwany. Śpiewając pieśni i modląc się, zwracali się do Patronki świątyni.

"Tragedia narodu francuskiego"

Ksiądz Olivier Ribadeau Dumas, rzecznik i Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Francji mówił, że pożar katedry Notre Dame dotyka wspólnotę narodu francuskiego i jego osobiście.

W telewizji France Info duchowny przypomniał, że katedra Notre Dame jest miejscem szczególnym, symbolicznym dla Francji i jej historii. - Myślę o dziękczynnym Te Deum po II wojnie światowej. Myślę o pogrzebach generała de Gaulle'a i George'a Pompidou. Myślę także o tych momentach, kiedy odzywał się wielki dzwon. Dzwoni on podczas katastrof, które wprowadzają żałobę w naszym narodzie. Odzywał się po zamachach w Paryżu. Dzwonił po zabójstwie księdza Hamela. Nie wyobrażam sobie takiego momentu, w którym wielki dzwon katedry Notre Dame nie będzie mógł dzwonić - mówił.

CZYTAJ: Słynna katedra, symbol chrześcijaństwa we Francji >>>

Dogaszanie pożaru trwało do godziny 4.00 nad ranem następnego dnia.

Wikariusz generalny archidiecezji paryskiej, ksiądz Philippe Marsset powiedział telewizji France 24, że widok katedry po pożarze sprawia wrażenie jak po wojnie. Duchowny mówił, że strażacy pozwolili mu w nocy przez chwilę obejrzeć wnętrze świątyni. - Pierwsze wrażenie to tak, jakby było bombardowanie: była ogromna dziura w dachu i płomienie z palących się części dachu i ciemność wszędzie. Później strażacy wprowadzili robota, aby móc polać wnętrze kościoła i ten robot dał też światło. Wtedy zobaczyliśmy widok niezwykły i symboliczny: wielki złoty krzyż w głębi katedry oświetlony przez reflektor i obok kamienna figura Matki Bożej, która jest tam od lat, i która jest czczona przez wszystkich, którzy tu przychodzą się modlić. Bardzo symboliczne - mówił.


pap notre dame 1200.jpg
Skarby Notre Dame. Zobacz, jakie relikwie i dzieła sztuki były w katedrze

Zbieranie środków dla Notre Dame

Już pierwszego dnia po pożarze, w wielu miejscach na świecie, również w Polsce, rozpoczęto zbieranie środków na odbudowę katedry Notre-Dame. Według szacunków wpłynęło na ten cel łącznie ponad 800 milionów euro, ale odbudowa jeszcze się nie zaczęła. Jak dotąd, prace polegają na zabezpieczeniu budynku.

CZYTAJ TAKŻE: Zawaliła się główna iglica Notre Dame >>>

W katedrze nadal stoją rusztowania. W tej scenerii, w Wielki Piątek przed Wielkanocą 2020, odbyło się nabożeństwo, podczas którego wystawiono relikwie korony cierniowej. Ze względu na stan pandemii nabożeństwo odbyło się bez udziału wiernych, było natomiast transmitowane przez wiele stacji telewizyjnych.

Pandemia koronawirusa wstrzymała zaś 17 marca zapoczątkowane właśnie prace nad usunięciem rusztowania, nadtopionego przez pożar. Wcześniej uniemożliwiały je silne wiatry i odkrycie toksycznego pyłu, powstałego po stopieniu ołowiu na dachu budynku. Dopiero po usunięciu 200 ton rusztowania architekci będą w stanie ocenić w pełni szkody, jakie wyrządził pożar.

Katedra Notre Dame jest jedną z najstarszych świątyń Paryża. Szacowano, że gotycką świątynię odwiedzało rocznie około 14 milionów ludzi.

IAR/PAP/AFP/agkm


PAP PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odbudowa katedry Notre Dame. Prace wstrzymane z powodu koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 13:17
- Konstrukcja katedry Notre Dame w Paryżu jest stabilna - oceniła komisja ds. odbudowy świątyni zniszczonej przez pożar w 2019 r. Nie wiadomo jednak, kiedy wznowiona będzie rekonstrukcja. Od wstrzymania tydzień temu prac trwa na razie jedynie opracowywanie planów.
rozwiń zwiń