more_horiz
Wiadomości

Bez nowych zakażeń w Hongkongu, papież przełożył Światowe Dni Młodzieży. COVID-19 na świecie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 21:30
W Hongkongu po raz pierwszy od sześciu tygodni nie zgłoszono w poniedziałek żadnego nowego przypadku zakażenia koronawirusem. Papież Franciszek przełożył o rok dwa wielkie wydarzenia planowane na dwa najbliższe lata: Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie i Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Na bieżąco śledzimy rozwój pandemii na świecie.
Audio
  • Belgia: spadkowa faza epidemii. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
  • 40 tysięcy ofiar koronawirusa w USA. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
  • Papież podjął decyzję o przełożeniu na późniejszy termin Światowych Dni Młodzieży i Światowego Dnia Rodzin. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)
Hongkong jest jednym z najlepiej radzących sobie z pandemią regionów świata. Zdjęcie ilustracyjne
Hongkong jest jednym z najlepiej radzących sobie z pandemią regionów świata. Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI

Od 31 grudnia 2019 roku do 19 kwietnia 2020 roku zarejestrowano na świecie ponad 2,4 mln potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2, w tym przeszło 165 tys. zgonów. Europa jest teraz największym ogniskiem światowej pandemii.

Zapraszamy do śledzenia naszej relacji:

22:09

Rząd Portugalii ograniczył marżę na środki ochronne, stosowane w walce z koronawirusem. Sprzedający je podmiot nie może zainkasować kwoty wyższej niż 15 proc. ceny, za którą sam nabył ten towar.

22:08

Premier Boris Johnson chce ostrożnego usuwania środków kwarantanny - informują brytyjskie media. Szef rządu powoli wraca do zdrowia i w coraz większym stopniu uczestniczy w codziennym funkcjonowaniu rządu.

21:56

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegł w poniedziałek, że najtrudniejszy etap pandemii koronawirusa jeszcze nie nastąpił. "Najgorsze jeszcze przed nami" - oświadczył w Genewie.

21:56

Około stu Belgów przyłączyło się do zbiorowej, międzynarodowej skargi przeciwko austriackiego kurortowi narciarskiemu w Tyrolu. Według nich, nie podjął on odpowiednich środków ostrożności na początku epidemii koronawirusa i nie poinformował urlopowiczów o zagrożeniach.


Autorzy skargi uważają, że austriacki kurort narciarski powinien był zamknąć trasy narciarskie, a ponieważ nie podjął takiej decyzji, tysiące osób zaraziły się w Tyrolu i przywiozły koronawirusa do swoich krajów. Pod skargą w tej sprawie podpisało się prawie 4 i pół tysiąca osób z 40 państw.

21:55

W związku z niedoborami w sprzęcie ochronny osobistej, wolontariusze ze Stałego Przedstawicielstwa Polski przy Unii Europejskiej w Brukseli szyją maseczki ochronne. Przedstawicielstwo poinformowało o tym na Twitterze.

21:52

Rząd Słowacji poinformował w poniedziałek o planie znoszenia ograniczeń, związanych z pandemią koronawirusa. Jednak podano datę tylko pierwszego etapu. Od środy będą mogły działać wszystkie sklepy o powierzchni do 300 m kwadratowych i niektóre punkty usługowe.

21:48

Rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang odrzucił w poniedziałek sugestie prezydenta USA Donalda Trumpa, że Chiny mogły świadomie przyczynić się do pandemii koronawirusa. - ChRL również jest ofiarą patogenu, a USA powinny zaprzestać tych ataków - powiedział.

21:06

Zamieszkiwanie obszarów o większym zanieczyszczeniu powietrza związane jest z większą podatnością na choroby krążenia i oddychania, a te dolegliwości podnoszą ryzyko zachorowania na COVID-19 - stwierdziła w rozmowie z hiszpańskim dziennikiem "El Mundo" amerykańska badaczka Rachel Nethery.

20:50

Premier Bawarii i burmistrz Monachium na konferencji prasowej we wtorek rano poinformują o aktualnej sytuacji dotyczącej tegorocznej edycji Oktoberfestu. Dziennik "Bild" dowiedział się nieoficjalnie, że festyn zostanie odwołany z powodu koronawirusa.

Oktoberfest to tradycyjny festiwal organizowany w Bawarii. Wiąże się z promocją lokalnej kultury - strojów ludowych, a także piwa. fot. shutterstock.com Oktoberfest to tradycyjny festiwal organizowany co roku w Bawarii. Wiąże się z promocją lokalnej kultury, m.in. strojów ludowych, a także piwa. fot. shutterstock.com
20:46

Nieoczekiwanie duży wzrost liczby zmarłych z powodu koronawirusa nastąpił w ciągu ostatniej doby w Irlandii. O ile przez ostatnie sześć dni ta liczba oscylowała w okolicach 40, w poniedziałek ministerstwo zdrowia poinformowało o 77 nowych zgonach.

W efekcie łączny bilans ofiar śmiertelnych COVID-19 w Irlandii wzrósł do 687.


W ciągu ostatniej doby liczba wykrytych przypadków koronawirusa zwiększyła się o 401, co z kolei jest najmniejszą liczbą od prawie dwóch tygodni. Łącznie w Irlandii potwierdzono już 15652 zakażenia.

20:44

W Hongkongu po raz pierwszy od sześciu tygodni nie zgłoszono w poniedziałek żadnego nowego przypadku zakażenia koronawirusem – poinformował wydział zdrowia miejscowej administracji. Z tego powodu odwołano rutynową konferencję prasową służb medycznych.


W ostatnich tygodniach liczba zgłaszanych codziennie przypadków utrzymywała się na niskim poziomie, często poniżej 10. Łączny bilans infekcji w regionie wynosi 1025, z czego cztery osoby zmarły.

20:43

W Turcji potwierdzono 123 nowe zgony wskutek zakażenia koronawirusem - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Fahrettin Koca. W sumie w Turcji na COVID-19 zmarło 2140 osób.


Potwierdzono też 4674 nowe przypadki zakażenia. Łącznie zainfekowanych SARS-CoV-2 w Turcji zostało 90980 osób. Szef resortu zdrowia przekazał, że w ciągu ostatniej doby przeprowadzono w kraju 39703 testy na obecność koronawirusa. Do tej pory wyzdrowiało 13430 osób.

Mieszkańcy Stambułu noszący maseczki ochronne w obawie przed zakażeniem koronawirusem. fot. PAP/EPA/SEDAT SUNA Mieszkańcy Stambułu noszący maseczki ochronne w obawie przed zakażeniem koronawirusem. fot. PAP/EPA/SEDAT SUNA
20:36

Rząd Włoch postanowił w poniedziałek, że zaplanowane na najbliższe miesiące wybory lokalne w kilku regionach kraju należy przełożyć na okres między wrześniem a grudniem. Rada Ministrów wyjaśniła, że wybory można opóźnić maksymalnie o trzy miesiące.

20:28

547 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało w poniedziałek francuskie ministerstwo zdrowia. Francja stała się czwartym krajem, w którym przekroczony został poziom 20 tys. zgonów na COVID-19.


Dyrektor generalny w resorcie zdrowia i solidarności Jerome Salomon przekazał, że obecnie stwierdzonych jest 20265 przypadków śmiertelnych zakażenia koronawirusem. Wyjaśnił, że w ciągu doby odsetek śmiertelności wzrósł z 2,0 proc. do 2,8 proc.

20:27

Węgry osiągną 3 maja "pełną zdolność ochrony" przed koronawirusem i od tego momentu będą mogły próbować krok po kroku wracać do normalnego życia - oświadczył w poniedziałek premier Viktor Orban w katolickim Radiu Maria.

20:23

Wśród nepalskich użytkowników internetu popularnością cieszy się nagranie z telekonferencji, podczas której premier Khadga Prasad Sharma Oli mówił o koronawirusie. Szef rządu proponował leczenie COVID-19 m.in. poprzez picie gorącej wody. Eksperci przestrzegają przed stosowaniem porad premiera.

Pracownicy nepalskiej służby zdrowia w kombinezonach ochronnych. fot. PAP/EPA/NARENDRA SHRESTHA Pracownicy nepalskiej służby zdrowia w kombinezonach ochronnych. fot. PAP/EPA/NARENDRA SHRESTHA
20:18

Resort zdrowia Hiszpanii wycofuje w trybie pilnym część z 350 tys. maseczek ochronnych, już rozdzielonych między wiele autonomicznych regionów kraju. Testy próbne wykazały, że maseczki nie spełniają kryteriów ochrony personelu medycznego, bo przepuszczają koronawirusa.

19:57

Na Ukrainie szczyt zachorowań na COVID-19 prognozowany jest na początek maja. Po jego zakończeniu będą wdrażane działania antykryzysowe dla wsparcia gospodarki - przekazał w poniedziałek ukraiński premier Denys Szmyhal na naradzie u prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

19:50

Szef rosyjskiej administracji anektowanego Krymu Siergiej Aksjonow zwrócił się w poniedziałek do mieszkańców Rosji z apelem, by przez pewien czas nie przyjeżdżali na półwysep. Apel związany jest ze wzmożonymi przyjazdami Rosjan na Krym w miniony weekend.


Aksjonow przypomniał, że wszystkie sanatoria i domy wypoczynkowe na półwyspie są zamknięte. Wyraził przekonanie, że po zakończeniu pandemii koronawirusa będzie można znów podróżować na Krym.

19:41

W białoruskich szkołach podstawowych i średnich rozpoczęła się nauka po trzech tygodniach przerwy. Jednak większości uczniów rodzice nie wysłali na lekcje w obawie przed zarażeniem koronawirusem.

19:39

Hiszpański Sąd Najwyższy nakazał w poniedziałek rządowi wyposażenie placówek medycznych w materiały chroniące personel przed koronawirusem. "Rząd musi podjąć wszelkie możliwe działania", by dostarczyć placówkom sprzęt chroniący przed zakażeniem - orzekł SN. Zobowiązał też ministerstwo zdrowia do informowaniu sądu co 15 dni o stanie wyposażenia tych obiektów w materiały ochronne.

19:27

Ministerstwo obrony Białorusi nie uważa, że sytuacja epidemiczna w kraju powinna być przyczyną odwołania defilady z okazji Dnia Zwycięstwa ZSRR w II wojnie światowej 9 maja. Taką opinię zawarto w odpowiedzi na petycję o odwołanie tej masowej uroczystości.

19:21

454 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu doby we Włoszech - podała w poniedziałek Obrona Cywilna Łączny. Bilans zgonów wzrósł do 24114. Po raz pierwszy spadła liczba zakażonych. Jest ich 108 tys., ale to o 20 mniej niż dzień wcześniej.


Dotychczas potwierdzono we Włoszech 181 tys. przypadków koronawirusa. Liczba wyleczonych przekroczyła 48,8 tysięcy. W ciągu jednego dnia zwiększyła się o ponad 1800.

19:12

Komisja Europejska uruchomiła w poniedziałek europejską platformę danych dotyczących COVID-19, aby umożliwić szybkie gromadzenie i udostępnianie danych naukowych związanych z koronawirusem.


- Naukowcy z całego świata wypracowali już bogatą wiedzę na temat koronawirusa. Ale żaden badacz, laboratorium ani kraj nie jest w stanie znaleźć rozwiązania samodzielnie. Dlatego chcemy pomóc naukowcom w dostępie do danych i dzieleniu się nimi z innymi - powiedziała w nagraniu wideo przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

19:10

W ciągu ostatniej doby w Kanadzie na COVID-19 zmarło kolejnych 105 chorych. Epidemia w tym kraju pochłonęła już 1611 ofiar, a koronawirusem zakaziło się ponad 35 tys. osób. - poinformowały w poniedziałek kanadyjskie władze medyczne.

Pandemia koronawirusa na świecie pochłania coraz więcej ofiar. fot. PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL Pandemia koronawirusa na świecie pochłania coraz więcej ofiar. fot. PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL
19:06

Sześcioro turystów planowało przeczekać epidemię koronawirusa w jaskini w pobliżu miasta Ryszikeś w północnych Indiach - poinformowała agencja AFP. Obcokrajowcy zostali przeniesieni do aśramu Swarg na dwutygodniową kwarantannę.

Jak poinformowała AFP, dwie kobiety i czterej mężczyźni z Francji, USA, Ukrainy, Turcji i Nepalu mieszkali w jaskini od ogłoszenia ogólnokrajowej kwarantanny, która rozpoczęła się 24 marca.

18:43

478 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w stanie Nowy Jork - poinformował w poniedziałek gubernator Andrew Cuomo. Po raz pierwszy od 2 kwietnia liczba nowych zgonów spadła poniżej 500.

18:30

W Korei Płd. kościoły, siłownie i niektóre szkoły mogą od poniedziałku wznowić działalność w związku z rozluźnieniem zasad dystansowania społecznego – podała agencja Yonhap. Trzeci dzień z rzędu w kraju wykryto mniej niż 20 nowych infekcji koronawirusem.

18:00

Papież Franciszek przełożył o rok dwa wielkie wydarzenia planowane na dwa najbliższe lata: Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie i Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Decyzję tłumaczono w poniedziałek obecną pandemią i jej konsekwencjami.

17:42

O 449 wzrosła liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi już 16509 - poinformowało w poniedziałek po południu ministerstwo zdrowia.

17:40

25 nowych przypadków śmiertelnych zakażenia koronawirusem zgłosiły w poniedziałek władze Japonii - poinformowała agencja Kyodo. To największy dzienny przyrost zgonów w tym kraju od początku pandemii.


Całkowita liczba ofiar śmiertelnych w Japonii wynosi obecnie 276, a Tokio do tej pory potwierdziło 11 137 przypadków zakażenia, uwzględniając 712 zainfekowanych osób ze statku wycieczkowego Diamond Princess oraz osoby, które wróciły do kraju lotami czarterowymi.

17:37

Angela Merkel podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Berlinie zapewniła, że Niemcy będą solidarne z krajami, które borykają się z ostrym kryzysem związanym z koronawirusem. Niemiecka kanclerz nie wykluczyła, że w pierwszych latach po pandemii będzie należało pomyśleć o zwiększeniu budżetu unijnego. Merkel nie wyklucza także zmian w unijnych traktatach.

17:26

Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych zgłoszono 12 nowych przypadków COVID-19, w tym cztery infekcje lokalne - podała w poniedziałek państwowa komisja zdrowia. Wezwała również do zacieśnienia systemu testów, by nie przeoczyć przypadków zakażeń.

17:10

Biały Dom coraz ostrzej krytykuje władze w Pekinie za ukrywanie przed światem informacji na temat zagrożenia koronawirusem. Doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw handlu, Peter Navarro, powiedział, że to Chiny muszą udowodnić, że wirus nie pochodzi z laboratorium w Wuhan.

Posłuchaj
00:52 USA Chiny Korona IAR Wałkuski.mp3 Peter Navarro zarzucił też Pekinowi, że zarabia na epidemii. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

 

17:06

Zniecierpliwione obostrzeniami w swoich krajach kobiety przyjeżdżają do Szwecji, aby skorzystać z otwartych salonów fryzjerskich i kosmetycznych. W pogoni za luksusem przeszkodą nie są dla nich nawet drogie bilety lotnicze - poinformowały szwedzkie media.

17:00

"Musimy być czujni i zdyscyplinowani" - oświadczyła w poniedziałek kanclerz Niemiec Angela Merkel. W pierwszym dniu częściowego otwarcia sklepów w RFN przypomniała, że wpływ tej decyzji na dynamikę rozprzestrzeniania się koronawirusa będzie widoczny dopiero za 14 dni.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel. fot. PAP/EPA/ANDREAS GORA / POOL Kanclerz Niemiec Angela Merkel. fot. PAP/EPA/ANDREAS GORA / POOL
16:52

Na Białorusi w ciągu ostatniej doby odnotowano kolejne 457 przypadki koronawirusa. W sumie od początku epidemii zarejestrowano 6264 osoby zakażone patogenem.


Białoruskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że w sumie na COVID-19 zmarło 51 osób, a ponad pół tysiąca wyzdrowiało i wypisano do domów.

16:42

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w poniedziałek, że szczyt epidemii koronawirusa w Rosji jeszcze nie nastąpił, ale udało się spowolnić jej rozprzestrzenianie się. Według danych rządu średni wiek chorych na COVID-19 w Rosji nie przekracza 50 lat.

Moskiewski cmentarz jest zamknięty ze względu na pandemię koronawirusa. fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV Moskiewski cmentarz jest zamknięty ze względu na pandemię koronawirusa. fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
16:40

Rząd Borisa Johnsona był prawdopodobnie powolny w początkowej reakcji na koronawirusa - ocenił w poniedziałek były brytyjski premier Tony Blair. Przyznał zarazem, że epidemia to najbardziej skomplikowane i najtrudniejsze wyzwanie, jakie widział w polityce.

16:31

Na Białorusi wprowadzono finansowe dodatki dla pracowników służby zdrowia pracujących z osobami zakażonymi koronawirusem. Dodatki mają rekompensować ich trudy pracy i niebezpieczeństwa z tym związane.

16:18

Litwini prognozują, że z powodu koronawirusa PKB Litwy może spaść o 7,3 proc. Sytuacja może być trudniejsza, jeśli do lata nie uda się opanować epidemii.

Posłuchaj
00:52 Litwa PKB IAR.mp3 Prognozy dotyczące spadku PKB na Litwie. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

 

16:10

We Francji od dzisiaj wolno odwiedzać bliskich pensjonariuszy w domach seniora. Wizyty obwarowane są wieloma warunkami.


Szef resortu zdrowia Olivier Veran wyjaśniał, że wizyty mogą składać jednocześnie najwyżej dwie osoby z tej samej rodziny. Spotykający się są oddzieleni plastikową przegrodą. Nie ma kontaktu fizycznego, ale jest wzrokowy.

15:59

21 osób zmarło z powodu COVID-19 w Portugalii w ciągu ostatniej doby - poinformowała w poniedziałek Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS). Łączna liczba ofiar śmiertelnych zakażenia koronawirusem wzrosła w tym kraju do 735. Zakażonych jest blisko 21 tys. osób.

Klient targu owocowego Caldas da Rainha w Portugalii zostaje wyposażony w maseczkę ochronną. fot. PAP/EPA/CARLOS BARROSO Klient targu owocowego Caldas da Rainha w Portugalii zostaje wyposażony w maseczkę ochronną. fot. PAP/EPA/CARLOS BARROSO
15:49

W Holandii na COVID-19 zmarło kolejnych 67 osób - poinformował w poniedziałek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). To najmniej od ponad trzech tygodni. Łącznie epidemia pochłonęła już w tym kraju 3751 ofiar śmiertelnych.


Według najnowszych danych RIVM wykryto również 750 nowych infekcji SARS-CoV-2. Od początku pandemii COVID-19 w Holandii stwierdzono 33405 przypadków infekcji. Rzeczywista liczba zakażeń jest wyższa, niż podaje RIVM, ponieważ nie wszystkie osoby z objawami poddawane są testom.

15:41

W Danii część drobnych przedsiębiorców otworzyła swoje zakłady. Skandynawski kraj kontynuuje program "odmrażania" swojej gospodarki po 5-tygodniowej kwarantannie. Dzisiaj otwarte zostały między innymi zakłady fryzjerskie, gabinety fryzjerskie, studia tatuażu czy szkoły nauki jazdy. Rozluźnianie restrykcji rozpoczęło się w minioną środę, kiedy przywrócono pracę placówek edukacyjnych i opiekuńczych dla dzieci w wieku do lat 11.

15:28

Władze Wielkiej Brytanii przygotowują dodatkowe 30 tys. grobów dla osób zmarłych w wyniku koronawirusa.

15:26

W ciągu ostatniej doby w Bułgarii wykryto 31 nowych przypadków zakażeń koronawirusa. Liczba chorych na COVID-19 rośnie, choć nie tak szybko jak pod koniec ubiegłego tygodnia - poinformował szef Krajowego Sztabu Operacyjnego prof. Wencisław Mutafczijski.

15:17

W stanie Nowy Jork rozpoczynają się badania ponad 3 tys. osób na przeciwciała na koronawirusa.


W tym stanie w ciągu ostatniej doby zanotowano najniższą liczbę zgonów od ponad 2 tygodni.

15:07

W Szwecji wśród ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa jest wielu ocalałych z Holokaustu. W Sztokholmie koronawirus rozprzestrzenił się m.in. w jednym z domów opieki dla osób starszych o profilu judaistycznym.

"Umierają osoby będące w podeszłym wieku. Przeżyły wszystko, a pokonał ich koronawirus" - stwierdza Anna Nachman z gminy żydowskiej w Sztokholmie.

15:07

Odpowiedź UE i wszystkich państw członkowskich na kryzys wywołany pandemią koronawirusa przekracza kwotę 3 bilionów euro, z czego największa część to środki krajowe mające zapewnić płynność przedsiębiorstwom - wynika z szacunków Komisji Europejskiej.

15:05

Książę Filip, małżonek brytyjskiej królowej Elżbiety II, który od czasu wycofania się w 2017 r. z pełnienia obowiązków bardzo rzadko udziela się publicznie, podziękował w poniedziałek wszystkim zaangażowanym w walkę z epidemią koronawirusa.


"Jako że zbliżamy się do Światowego Tygodnia Szczepień, chciałem wyrazić uznanie dla ważnej i pilnej pracy wykonywanej przez tak wielu ludzi w walce z pandemią, przez tych, którzy wykonują zawody medyczne i naukowe, na uniwersytetach i w instytucjach badawczych, zjednoczeni w pracy na rzecz chronienia nas przed COVID-19" - napisał w oświadczeniu 98-letni książę Filip.

15:04

Bangladesz: 100 tys. mieszkańców przybyło na pogrzeb popularnego islamskiego kaznodziei, nie dostosowując się tym samym do obostrzeń nałożonych przez rząd, aby zatrzymać epidemię koronawirusa.

15:02

Część małych sklepików w Niemczech od poniedziałku zostało ponownie otwartych. Jak zapowiedziała kanclerz Angela Merkel, kraj będzie bardzo małymi krokami powracał do normalnego trybu, jednak nie wolno zapominać, że Niemcy wciąż walczą z epidemią koronawirusa.

15:00

106-letnia Słowenka została wyleczona z COVID-19 - poinformowała w poniedziałek agencja STA. Tak krzepiące wieści przekazał dom seniora w miejscowości Metlika, gdzie kobieta spędza ostatnie lata swojego życia.

14:31

Japońscy lekarze wzywają władze do podjęcia bardziej skutecznych działań, by uniknąć przeciążenia systemu opieki zdrowotnej w kraju z powodu pandemii koronawirusa. Japonia, po Chinach i Indiach, ma najwięcej wykrytych przypadków zakażeń w dalekowschodniej Azji.

14:28

Jeśli ktokolwiek zastanawiał się w jaki sposób sportowcy trenują w czasie pandemii i kwarantanny, oto pływaczka olimpijska Yuliya Efimova, która "pływa" m.in. na blacie kuchennym.

 

14:25

Laboratorium wirusologiczne w chińskim Wuhanie wydało oficjalne oświadczenie, w którym zaprzecza jakoby odgrywało rolę w rozprzestrzenieniu się wirusa. Wszystkie takie informacje nazwano "teoriami spiskowymi"

14:24

Posłuchaj
00:46 Kraje Bałtyckie Zalewski korona IAR.mp3 W krajach bałtyckich spada liczba wykrytych przypadków COVID-19. W ciągu ostatniej doby odnotowano 47 zakażeń koronawirusem. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

 

14:17

Brytyjski rząd opublikował w poniedziałek bezprecedensowo długą i szczegółową odpowiedź na artykuł w "The Sunday Times", zarzucający mu zbagatelizowanie zagrożenia związanego z koronawirusem i zbyt wolne działania w pierwszej fazie epidemii.


Rząd opublikował liczącą ok. 2000 słów i - jak podkreślają niektóre brytyjskie media - znacznie ostrzejszą w tonie odpowiedź. "Ten artykuł zawiera szereg kłamstw i błędów oraz aktywnie zniekształca ogromną ilość pracy, jaką wykonywał rząd na najwcześniejszych etapach epidemii koronawirusa" - oświadczył rzecznik rządu. W odpowiedzi wskazano 14 twierdzeń "The Sunday Timesa", które zawierają nieścisłości lub jawne przeinaczenia.

Graffiti wyśmiewające premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona w okolicy Brick Lane w Londynie. fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA Graffiti wyśmiewające premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona w okolicy Brick Lane w Londynie. fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA
14:11

Zdaniem włoskiego Narodowego Obserwatorium Zdrowia 28 czerwca będzie pierwszym dniem, w którym nie zostanie stwierdzony żaden nowy przypadek zakażenia koronawirusem. Obserwatorium przedstawiło prognozy dla różnych regionów Włoch.

13:52

W stolicy Północnej Osetii - Władykaukazie - część mieszkańców zbuntowała się przeciwko samoizolacji. Ludzie wyszli na ulice, żądając zniesienia ograniczeń, które pozbawiają ich miejsc pracy. W Rosji zaostrzane są rygory samoizolacji ze względu na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem. Według najnowszych danych rosyjskie służby sanitarne zarejestrowały ponad 47 tysięcy chorych.

13:49

W ciągu ostatniej doby w Szwajcarii zdiagnozowano 204 nowe infekcje koronawirusem, a siedem osób zmarło - poinformował w poniedziałek Federalny Urząd Zdrowia (BAG). To najmniejszy dzienny wzrost liczby zakażonych od ponad miesiąca. Łączny bilans epidemii w Szwajcarii to 27 944 osoby zakażone i 1142 zmarłych. Według ostatnich podanych statystyk wyzdrowiało już prawie 18 tys. osób.

13:47

Kolejny wzrost liczby zakażeń w Szwecji. W ciągu ostatniej doby potwierdzono 613 nowych przypadków koronawirusa.

13:45

Żołnierze, którzy brali udział w przygotowaniach do defilady na Placu Czerwonym 9 maja, odłożonej z powodu pandemii koronawirusa, wrócą do swych jednostek, gdzie przejdą 14-dniową kwarantannę - poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Rosji. Resort podał w komunikacie, że wojska wracać będą do miejsc stałej dyslokacji transportem samochodowym, kolejowym i lotniczym. Środki transportu zostały zdezynfekowane, a żołnierze wyposażeni są w środki ochronne - zapewniło ministerstwo.

13:31

W czasach koronawirusa szwedzka księżna Zofia, żona księcia Karola Filipa, po zaliczeniu trzydniowego kursu medycznego rozpoczęła pracę w jednym ze szpitali w Sztokholmie. Jej zadania to pomaganie chorym oraz sprzątanie. - Przeszłam kurs opieki nad chorymi w szpitalu Sofiahemmet. Zostałam umieszczona na jednym z oddziałów szpitala, gdzie razem z innymi przeszkolonymi kolegami wspieram i zastępuję personel opiekuńczy w różnych zadaniach, w tym w opiece nad pacjentami, oraz sprzątam - napisała w mediach społecznościowych księżna Zofia.

13:10

W Iranie w ciągu ostatniej doby odnotowano 91 zgonów spowodowanych SARS-CoV-2. Łączna liczba ofiar śmiertelnych od początku wybuchu epidemii osiągnęła w tym kraju 5 209. Zakażonych koronawirusem jest tam ponad 85 tys. osób.

12:46

Władze Indii zezwoliły na otwarcie części sklepów i zakładów produkcyjnych w wiejskiej części kraju. Łagodzą w ten sposób zakaz wychodzenia z domów, obowiązujący do 3 maja. Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Indiach stwierdzono do tej pory 17 tysięcy 615 przypadków koronawirusa. Z powodu choroby zmarło 559 osób. Wczoraj stwierdzono przeszło 1500 nowych przypadków.

12:39

Do 137 wzrosła w poniedziałek we Włoszech liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem - poinformowała krajowa federacja Izb Lekarskich. Zanotowano sześć następnych zgonów. Zmarli to pediatra, dentysta, lekarz rodzinny, wirusolog-immunolog, lekarz pogotowia oraz laryngolog. We Włoszech zakażonych koronawirusem jest ponad 17 tysięcy pracowników służby zdrowia.

12:17

Hiszpański minister ds. Konsumpcji, Alberto Garzon zaapelował o "cierpliwość i ostrożność" przy planowaniu rezerwacji wakacyjnych tego lata. Chodzi o podejmowane obecnie przez rząd środki ograniczające sektor turystyki i na związaną z tym niepewność. Ma to oczywiście związek z pandemią koronawirusa. - Niestety, jeszcze nie znamy wielu rzeczy, naukowcy nie wiedzą wielu rzeczy o wirusie i jego sposobie rozprzestrzeniania się, dlatego plany wakacyjne także muszą pozostać na kwarantannie" - powiedział Garzon w wywiadzie dla telewizji TVE.

Alberto Garzon Alberto Garzon

12:12

Rekord dobowego przyrostu zakażeń koronawirusem w Singapurze. Ostatniej doby zanotowano 1400 nowych przypadków, co w sumie daje 8 tys. chorych w całym kraju.

12:06

Australijskie władze podkreślają, że restrykcje w ich kraju powinny zostać zachowane, nawet jeśli krzywa zakażeń zacznie spadać.

11:59

W Belgii w ciągu ostatniej doby potwierdzono 1487 nowych przypadków zakażeń koronawirusem i 168 zgonów w wyniku powikłań. Najnowsze dane przekazało belgijskie centrum kryzysowe. Wynika z nich, że od początku pandemii w kraju wykryto prawie 40 tysięcy zakażeń patogenem, a ponad 5 tysięcy 800 osób zmarło.

11:43

Minister zdrowia Włoch Roberto Speranza potwierdził w poniedziałek, że kraj będzie od maja wchodził w drugą fazę walki z epidemią, czyli etap łagodzenia restrykcji. - Ale chcę, żeby jedno było jasne. Batalia nie jest jeszcze wygrana - powiedział wywiadzie radiowym.

Roberto Speranza Roberto Speranza

11:27

399 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii. Tym samym łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii COVID-19 wzrosła w tym kraju do 20 852 - poinformowało w poniedziałek hiszpańskie ministerstwo zdrowia. W czasie ostatnich 24 godzin odnotowano 4266 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2. Od początku pandemii zakażonych zostało 200 210 osób. 

11:12

Papież Franciszek wezwał do modlitwy za polityków, aby w momencie pandemii dążyli do dobra kraju, a nie własnej partii. Intencję tę przedstawił we wprowadzeniu do mszy, jaką odprawił w poniedziałek w kaplicy Domu Świętej Marty w Watykanie. W związku z pandemią koronawirusa w liturgiach odprawianych w domu, w którym mieszka papież, nie uczestniczą od ponad miesiąca wierni.

Papież Franciszek Papież Franciszek
10:56

HongKong: zdjęcia plaży wypełnionej mieszkańcami podczas epidemii koronawirusa. Plażowicze cały czas zachowują wskazaną odległość od siebie.

10:39

W wyniku zamknięcia Meczetów ponad 1,8 mln muzułmanów z obszaru od Senegalu po południowe krańce Azji, zostało zmuszonych do świętowania Ramadanu w zupełnie inny niż dotychczas sposób.

10:30

Egipt: na największej piramidzie w kraju wyświetlony został specjalny pokaz laserowy. Była to wiadomość do wszystkich o pozostanie w domu w czasie rozprzestrzeniania się wirusa.

10:08

Premier Włoch Giuseppe Conte w wywiadzie dla dzisiejszego "Sueddeutsche Zeitung" po raz kolejny skrytykował Unię Europejską i wezwał do większej solidarności, szczególnie teraz - w okolicznościach walki z koronawirusem. Conte domaga się emisji tak zwanych "euroobligacji". Zdecydowanie przeciwne temu są m. in. Niemcy oraz Niderlandy.

Giuseppe Conte Giuseppe Conte
10:03

W Rosji w ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono 4268 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To o ponad półtora tysiąca mniej niż dobę wcześniej. Łącznie w całym kraju zarejestrowano 47 121 chorych na COVID-19.

09:46

Włoski rowerzysta pomaga mieszkańcom, którzy znajdując się w miejscowościach objętych największymi restrykcjami, nie mogą samodzielnie pójść do apteki.

09:45

W ramach znoszenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa w poniedziałek w Norwegii otwarte zostały po pięciu tygodniach przerwy żłobkiWładze wyjaśniły, że pozwalają na to warunki sanitarne, a dzieci stosunkowo rzadko chorują na COVID-19, zaś otwarcie takich placówek pozwoli rodzicom na powrót do pracy.

09:28

Na Ukrainie w ciągu minionej doby wykryto 261 przypadków zakażenia koronawirusem, a 10 kolejnych osób chorych na COVID-19 zmarło - poinformowało w poniedziałek ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia. Bilans zakażonych wzrósł do 5710, a zmarłych do 151. To trzeci dzień z rzędu, kiedy na Ukrainie liczba potwierdzonych przypadków zakażenia spada.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

09:09

Dziesięć osób chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, wykryto też 68 kolejnych zakażeń koronawirusem - poinformowano w poniedziałek na rządowej stronie internetowej poświęconej epidemii. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła tym samym do 199, a stwierdzonych zakażeń do 1984. Ponad połowa zakażeń (1002) przypada na Budapeszt.

09:05

W Nowej Zelandii restrykcje związane z epidemią koronawirusa zostaną przedłużone o tydzień, a następnie będą stopniowo rozluźniane - poinformowała w poniedziałek nowozelandzka premier Jacinda Ardern. Obecny, czwarty, czyli najwyższy poziom alertu zostanie obniżony do stopnia trzeciego "w poniedziałek 27 kwietnia o godz. 23.59 (...). Alert trzeciego stopnia zostanie utrzymany przez dwa tygodnie" - zapowiedziała Ardern.

08:59

Brytyjskie puby i bary mogą nie zostać otwarte do świąt Bożego Narodzenia, czego wiele z 48 349 istniejących obecnie lokali może nie przetrwać - pisze w poniedziałek tabloid "The Sun". Michael Gove, minister bez teki w rządzie premiera Borisa Johnsona, odpowiadając w niedzielę na pytanie, czy puby zostaną otwarte przed zimą, powiedział, że będą one jednym z ostatnich miejsc, z których zdjęte zostaną ograniczenia wprowadzone w celu zatrzymania epidemii koronawirusa w Wielkiej Brytanii.

Michael Gove Michael Gove
07:50

Meksykański wiceminister zdrowia Hugo Lopez-Gatell poinformował, że Meksyk w niedzielę zarejestrował w sumie 8 261 potwierdzonych przypadków koronawirusa i 686 zgonów. W sobotę zaś odnotowano 7 497 zakażeń i 650 ofiar śmiertelnych.

 

07:46

Eksperci w Belgii mówią o spadkowej fazie epidemii koronawirusa. W piątek w tym kraju mogą zostać podjęte kolejne decyzje o złagodzeniu ograniczeń. Do tej pory w Belgii potwierdzono prawie 38 i pół tysiąca zachorowań na COVID-19, z tego powodu zmarło ponad 5 tysięcy 600 osób. - Jesteśmy na dobrej drodze - mówią eksperci cytowani w belgijskich mediach. Podkreślają, że dostrzegana jest zmiana krzywej zakażeń i tendencja jest spadkowa.

07:38

W części regionów Rosji od dziś obowiązują zaostrzone rygory powszechnej samoizolacji - podało radio Echo Moskwy. Według ostatnich danych w Federacji Rosyjskiej liczba zakażonych koronawirusem sięgnęła 43 tysięcy. W Moskwie patrole policji wpuszczają do miasta tylko samochody ze stołecznymi numerami rejestracyjnymi lub kierowców dysponujących odpowiednimi dokumentami. W Iżewsku i innych miastach Udmurcji ustawiono blokady na rogatkach. Podobne środki podjęto w Tatarstanie, Kraju Krasnodarskim, Czeczenii i kilkunastu innych regionach Rosji.

Rosyjska policja podczas prowadzenia kontroli drogowych Rosyjska policja podczas prowadzenia kontroli drogowych
07:20

110 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Niemczech w ciągu ostatniej doby - poinformował w poniedziałek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii COVID-19 wzrosła tam do 4 404 przypadków. W ciągu ostatnich 24 godzin obecność koronawirusa potwierdzono u 1 775 osób. Łączna liczba odnotowanych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w Niemczech wzrosła tym samym do 141 672.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

06:54

Epidemia koronawirusa w dramatyczny sposób odbija się na stanie francuskiej gospodarki. Recesja ma sięgnąć niespotykanego od 1945-tego roku poziomu.
Premier Edouard Philippe stwierdził, że gospodarka zanotuje ośmioprocentowy deficyt. W skali całego kraju można mówić o zmniejszeniu o 36 proc. aktywności gospodarczej, natomiast w odniesieniu do produkcji przemysłowej - o 43 proc. Jeszcze gorsze dane dotyczą budownictwa - gdzie notuje się obniżenie działalności o 88 proc., zaś w przypadku hotelarstwa i restauracji, aż o 90 proc.

06:50

W Chinach potwierdzono w ciągu ostatniej doby 12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Tak jak poprzedniego dnia nie było ani jednego nowego zgonu - poinformowała w poniedziałek Narodowa Komisja Zdrowia. Według chińskich władz osiem przypadków zakażenia dotyczyło osób, które przyjechały z zagranicy.

06:43

Na Kubie potwierdzono ponad tysiąc przypadków zakażenia koronawirusem. Jak poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju, z przeprowadzonych blisko 27 tys. testów, 1035 dało wynik pozytywny. Do tej pory na COVID-19 zmarły na Kubie 34 osoby.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

06:40

O 1997 powiększył się w ciągu minionych 24 godzin bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Łącznie w USA na COVID-19 zmarło już 40 661 osób, najwięcej na świecie i o ok. 17 tys. więcej niż we Włoszech i o ok. 20 tys. niż w Hiszpanii. Prawie połowa zgonów w USA przypada na stan Nowy Jork (18 298).

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem