X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nie żyje płk Mieczysław Stachiewicz, pilot legendarnego polskiego dywizjonu

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 23:27
W Londynie w wieku 102 lat zmarł Mieczysław Stachiewicz, uczestnik II wojny światowej, pułkownik Wojska Polskiego w stanie spoczynku, działacz polonijny, honorowy prezes Instytutu Piłsudskiego w Londynie, kawaler Orderu Orła Białego.
Audio
  • Nie żyje płk. Mieczysław Stachiewicz - relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
Płk. Mieczysław Stachiewicz z prezydentem Andrzejem Dudą
Płk. Mieczysław Stachiewicz z prezydentem Andrzejem DudąFoto: Twitter/prezydent.pl
  • W Wielkiej Brytanii w wieku 102 lat zmarł pułkownik Mieczysław Stachiewicz. Poinformował o tym ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki
  • Mieczysław Stachiewicz był weteranem polskiej wojny obronnej 1939 roku, w czerwcu 1940 roku w wyniku wojennej zawieruchy trafił do Anglii. Służył w słynnym dywizjonie 301
  • Był aktywnym działaczem organizacji polonijnych, od 1981 należał do Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie, a od 1984 był prezesem tej instytucji
  • W 2017 roku Mieczysław Stachiewicz otrzymał Order Orła Białego, nadany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wcześniej otrzymał także Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Informację o śmierci płk. Stachiewicza przekazał wieczorem w mediach społecznościowych ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki. Dwa tygodnie temu Instytut Piłsudskiego poinformował, że honorowy prezes zaraził się koronawirusem podczas pobytu w szpitalu, do którego trafił z innego powodu.

bitwa-o-Anglię_663.jpg
Bitwa o Anglię. Przełomowy dzień 15 września 1940 roku

Mieczysław Stachiewicz urodził się w maju 1917 roku. w Warszawie. W 1937 roku wstąpił do Wojska Polskiego, a rok później podjął równolegle studia architektoniczne na Politechnice Warszawskiej. We wrześniu 1939 roku brał udział w wojnie obronnej, potem poprzez Rumunię i Francję w czerwcu 1940 roku trafił do Wielkiej Brytanii.

Po przejściu szkoleń w zakresie pilotażu, w kwietniu 1942 roku został przydzielony do 301. Dywizjonu Bombowego "Ziemi Pomorskiej". Do listopada 1942 roku uczestniczył w 33 lotach bojowych w ramach nalotów bombowych na Niemcy i Włochy.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Polacy na frontach II wojny światowej. Serwis historyczny PolskieRadio.pl

Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył studia architektoniczne i pracował do 1980 roku pracował jako architekt. Miał równocześnie obywatelstwo brytyjskie. Był aktywnym działaczem organizacji polonijnych, w tym Stowarzyszenia Lotników Polskich i Związku Lwowskich Kadetów Marszałka Józefa Piłsudskiego. Od 1981 roku był członkiem, a od 1984 roku prezesem Instytutu Piłsudskiego. W ostatnich latach pełnił rolę honorowego prezesa.

Lotnik odznaczony orderami

Był wielokrotnie odznaczany zarówno odznaczeniami cywilnymi, jak i wojskowymi - polskimi i brytyjskimi. W 2017 roku otrzymał z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy Order Orła Białego, wcześniej otrzymał Krzyże Kawalerski, Oficerski i Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał także m.in. Srebrny Krzyż Orderu Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyż Walecznych. Opublikował dwa tomy pamiętników: "Wspomnienia wojenne" oraz "Moje pierwsze dziewięćdziesiąt lat: wspomnienia".

mbl

Czytaj także

Pamięć o Janie Karskim. W Londynie wystawiono sztukę o bohaterskim Polaku

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 02:38
W Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu i w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz londyńską premierę miał monodram o życiu Jana Karskiego, kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, który przekazywał aliantom informacje o niemieckich zbrodniach w okupowanej Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ocaleli z Zagłady dzięki paszportom "grupy Ładosia". Nowe fakty nt. rodziny publicysty "Timesa"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 21:10
- Matka Daniela Finkelsteina, brytyjskiego dziennikarza i publicysty "The Times" i członka Izby Lordów, została uratowana z Holokaustu dzięki fałszywemu paragwajskiemu paszportowi, dostarczonemu przez poselstwo RP w Bernie w ramach akcji tzw. grupy Ładosia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biografia rtm. Witolda Pileckiego z nagrodą Costa Book of the Year

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 21:02
"Ochotnik" to biografia rotmistrza Witolda Pileckiego, która zdobyła tytuł Książki Roku 2019 w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów literackich w Wielkiej Brytanii - Costa Book Awards. Autorem jest  brytyjski pisarz i dziennikarz Jack Fairweather.
rozwiń zwiń