Nie żyje płk Mieczysław Stachiewicz, pilot legendarnego polskiego dywizjonu

W Londynie w wieku 102 lat zmarł Mieczysław Stachiewicz, uczestnik II wojny światowej, pułkownik Wojska Polskiego w stanie spoczynku, działacz polonijny, honorowy prezes Instytutu Piłsudskiego w Londynie, kawaler Orderu Orła Białego.

2020-04-30, 23:27

Nie żyje płk Mieczysław Stachiewicz, pilot legendarnego polskiego dywizjonu
Płk. Mieczysław Stachiewicz z prezydentem Andrzejem Dudą. Foto: Twitter/prezydent.pl

Posłuchaj

Nie żyje płk. Mieczysław Stachiewicz - relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • W Wielkiej Brytanii w wieku 102 lat zmarł pułkownik Mieczysław Stachiewicz. Poinformował o tym ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki
  • Mieczysław Stachiewicz był weteranem polskiej wojny obronnej 1939 roku, w czerwcu 1940 roku w wyniku wojennej zawieruchy trafił do Anglii. Służył w słynnym dywizjonie 301
  • Był aktywnym działaczem organizacji polonijnych, od 1981 należał do Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie, a od 1984 był prezesem tej instytucji
  • W 2017 roku Mieczysław Stachiewicz otrzymał Order Orła Białego, nadany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wcześniej otrzymał także Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Informację o śmierci płk. Stachiewicza przekazał wieczorem w mediach społecznościowych ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki. Dwa tygodnie temu Instytut Piłsudskiego poinformował, że honorowy prezes zaraził się koronawirusem podczas pobytu w szpitalu, do którego trafił z innego powodu.

Powiązany Artykuł

bitwa-o-Anglię_663.jpg
Bitwa o Anglię. Przełomowy dzień 15 września 1940 roku

Mieczysław Stachiewicz urodził się w maju 1917 roku. w Warszawie. W 1937 roku wstąpił do Wojska Polskiego, a rok później podjął równolegle studia architektoniczne na Politechnice Warszawskiej. We wrześniu 1939 roku brał udział w wojnie obronnej, potem poprzez Rumunię i Francję w czerwcu 1940 roku trafił do Wielkiej Brytanii.

Po przejściu szkoleń w zakresie pilotażu, w kwietniu 1942 roku został przydzielony do 301. Dywizjonu Bombowego "Ziemi Pomorskiej". Do listopada 1942 roku uczestniczył w 33 lotach bojowych w ramach nalotów bombowych na Niemcy i Włochy.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Polacy na frontach II wojny światowej. Serwis historyczny PolskieRadio.pl

REKLAMA

Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył studia architektoniczne i pracował do 1980 roku pracował jako architekt. Miał równocześnie obywatelstwo brytyjskie. Był aktywnym działaczem organizacji polonijnych, w tym Stowarzyszenia Lotników Polskich i Związku Lwowskich Kadetów Marszałka Józefa Piłsudskiego. Od 1981 roku był członkiem, a od 1984 roku prezesem Instytutu Piłsudskiego. W ostatnich latach pełnił rolę honorowego prezesa.

Lotnik odznaczony orderami

Był wielokrotnie odznaczany zarówno odznaczeniami cywilnymi, jak i wojskowymi - polskimi i brytyjskimi. W 2017 roku otrzymał z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy Order Orła Białego, wcześniej otrzymał Krzyże Kawalerski, Oficerski i Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał także m.in. Srebrny Krzyż Orderu Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyż Walecznych. Opublikował dwa tomy pamiętników: "Wspomnienia wojenne" oraz "Moje pierwsze dziewięćdziesiąt lat: wspomnienia".

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej