Zbrodnie Stalina. Instytut Pileckiego organizuje debatę historyków
Instytut Pileckiego organizuje debatę poświęconą zbrodniom Stalina. Wezmą w niej udział historycy i prawnicy, a pretekstem do dyskusji będzie wydana przez Instytut książka profesora Normana Naimarka "Ludobójstwa Stalina".
2020-05-28, 05:20
Powiązany Artykuł
![mid-epa08411219 (1).jpg](http://static.prsa.pl/images/4c95f4a4-118a-437d-a36f-110459057eb4.jpg)
Stanisław Żaryn: Rosja wykorzystuje historię, by usprawiedliwiać swój dzisiejszy imperializm
Kierownik do spraw projektów międzynarodowych w Instytucie Pileckiego Eryk Habowski mówi, że książka jest swoistym przeglądem tragicznych w skutkach rządów przywódcy Związku Sowieckiego Józefa Stalina.
Od zbrodni w latach 30-tych, przez II wojnę i czasy powojenne, zbrodnicza polityka Stalina jest ukazana przez profesora Naimarka jak proces, systematyczne działanie przez cały okres panowania dyktatora z Kremla. - Dla Normana Naimarka osobista rola Stalina jest kluczowa, zarówno w politycznym programowaniu wszystkich, niezliczonych masowych mordów, jak i w próbie zrozumienia istoty jego ludobójczego reżimu - mówi Eryk Habowski.
[ZOBACZ TAKŻE] >>> 72. rocznica śmierci Witolda Pileckiego
REKLAMA
Eryk Habowski dodaje, że tematem debaty będzie między innymi analiza zbrodni, za które odpowiadał, w kontekście ich kwalifikacji. - Czy Wielki Głód, Katyń, masowe egzekucje i zsyłki, operacja Polska NKWD: czy te zbrodnie mogą być rozpatrywane jako ludobójstwo, jaka była rola samego Stalina w kształtowaniu i nawigowaniu tej zbrodniczej polityki - wyjaśnia Kierownik do spraw projektów międzynarodowych w Instytucie Pileckiego.
Powiązany Artykuł
![ii wojna.png](http://static.prsa.pl/images/35c2e00e-6f18-438d-876a-97903a44ad09.jpg)
Epidemia koronawirusa. E-lekcje historii z Polskim Radiem. Materiały dla nauczycieli. II wojna światowa
Jak Zachód patrzy na "imperium zła"?
Podczas debaty ma też być omawiany sposób, w jaki na "imperium zła" patrzą Amerykanie, mieszkańcy Europy Zachodniej, a jak politykę Stalina oceniają mieszkańcy Europy Środkowej i Wschodniej.
W debacie weźmie udział między innymi doktor Jerzy Rohoziński, historyk z Instytutu Pileckiego, który podkreśla, że zbrodnicza polityka Stalina w ogromnym stopniu dotknęła Polaków. - Polacy należeli do narodów najbardziej ukaranych przez Salina, przede wszystkim myślimy o zbrodni katyńskiej, ale trzeba pamiętać o operacji polskiej NKWD, podczas której wymordowano ponad 111 tysięcy obywateli Związku Sowieckiego narodowości polskiej, czy o zbrodnia dokonanych na Polakach mieszkających w Gruzji - wyjaśnia historyk.
Debata rozpocznie się o 18.00, będzie jej można posłuchać za pośrednictwem aplikacji zoom, a szczegóły dotyczące logowania można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Pileckiego.
REKLAMA
kstar
REKLAMA