Służbie zdrowia Wenezueli grozi całkowita zapaść. Kraj jest nieprzygotowany na koronawirusa

2020-05-28, 13:11

Służbie zdrowia Wenezueli grozi całkowita zapaść. Kraj jest nieprzygotowany na koronawirusa
Wenezuelczycy w regionach przy granicy z Kolumbią. Foto: Polska Misja Medyczna

System służby zdrowia w Wenezueli jest nieprzygotowany na koronawirusa i bliski załamania się - wynika z raportu Human Rights Watch. Dokument powstał we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Tymczasem organizacje humanitarne apelują o pomoc dla Wenezueli.

Zdaniem ekspertów cytowanych w raporcie, w szpitalach w Wenezueli brakuje nie tylko leków, ale także maseczek, mydła czy nawet dostępu do czystej wody. System opieki zdrowotnej jest całkowicie nieprzygotowany na wirusa, stał na skraju zapaści już na długo przed pandemią. Tymczasem Ameryka Południowa stała się w ostatnich dniach jej epicentrum, Brazylia jest już druga na liście krajów z największą ilością przypadków COVID-19.

Na podstawie rozmów z wenezuelskimi lekarzami Human Rights Watch i epidemiolodzy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa podważyli także oficjalne dane władz. Zgodnie ze statystykami przekazanymi przez rząd, w Wenezueli na COVID-19 zmarło 11 osób, a zakażonych jest około 1200. Zdaniem autorów raportu, dane są jednak mocno zaniżone.

Powiązany Artykuł

brazylia prezydent pap 1200.jpg
Zmarłych więcej niż w USA. Brazylia w obliczu trzeciej fazy ataku koronawirusa

Jednym z powodów katastrofalnej wręcz sytuacji, jest ciągnący się od kilkunastu lat kryzys ekonomiczny. Kolejne wenezuelskie rodziny każdego miesiąca są wpychane na skraj ubóstwa. "Jeśli jemy śniadanie, czasami nie jemy obiadu. Jeśli nie jemy śniadania i obiadu, to jemy tylko kolację, a potem idziemy spać. Nasze jedzenie to ryż lub pitny miód" - mówi Belen, która wraz z całą 14-osobową rodziną mieszka w prostej chacie bez łóżek i bez dostępu do gazu.

Brak towarów pierwszej potrzeby

Inflacja w Wenezueli jest galopująca, w sklepach brakuje towarów pierwszej potrzeby. "Dzieci nie chodzą do szkoły, półki sklepowe święcą pustkami, a prąd wyłączany jest codziennie na 20 godzin" - mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej. 

Ta polska organizacja wraz z Caritas dostarczyła w ostatnich dniach paczki żywnościowe dla 200 rodzin. Teraz prowadzi zbiórkę pieniędzy na kolejne transporty dla mieszkańców regionu położonego przy granicy z Kolumbią.

Szczegóły zbiórki dostępne są na stronie internetowej Polskiej Misji Medycznej www.pmm.org.pl. Organizacja proponuje chętnym, by wybrali konkretną rodzinę, której chcą pomóc.

Kryzys w kraju

Wenezuelski krach gospodarczy nastąpił w ciągu ostatniej dekady, gdy socjalistyczne władze trwoniły pieniądze ze sprzedaży ropy naftowej i doprowadziły do zapaści sektora państwowego. Sytuacja znacznie się pogorszyła w 2013 po śmierci Hugo Chaveza. Od tego czasu tysiące mieszkańców kraju uciekło do Kolumbii w poszukiwaniu jedzenia i pracy.

Międzynarodowe organizacje obawiają się, że żyjący w biedzie Wenezuelczycy są bardzo podatni na zakażenie koronawirusem. 

Eksperci zaapelowali do społeczności międzynarodowej o utworzenie przez ONZ specjalnego programu pomocowego dla służby zdrowia w Wenezueli.

AS

Polecane

Wróć do strony głównej