"Tematem walka z pandemią". Szef rządu będzie rozmawiał z premierem Szwecji
"Współpraca bilateralna, w tym także współpraca gospodarcza oraz aktualne tematy z agendy Unii Europejskiej mają być tematem czwartkowej rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Szwecji Stefanem Loefvenem" - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.
2020-07-02, 03:20
Powiązany Artykuł
Główny epidemiolog Szwecji: zrobiliśmy za mało w walce z koronawirusem, zbyt wiele osób zmarło
W komunikacie wskazano, że priorytetem wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej jest obecnie walka z koronawirusem i łagodzenie społeczno-ekonomicznych konsekwencji pandemii.
- "Polska oczekuje równowagi interesów rozwojowych". Premier rozmawiał z szefem RE o budżecie
- Premier: mamy szansę przyspieszyć wzrost gospodarczy i zwiększyć liczbę miejsc pracy
"Jednym z głównych tematów rozmowy szefów rządów obu państw będzie obecna sytuacja związana z pandemią oraz możliwość dalszej współpracy w tym zakresie. Premierzy omówią także kwestie związane ze strategią Komisji Europejskiej na rzecz przyspieszenia rozwoju, produkcji i wdrażania szczepionek przeciwko COVID-19" - przekazał rzecznik rządu w komunikacie.
Jak dodał, europejska gospodarka w fazie wychodzenia z kryzysu potrzebuje impulsu rozwojowego. "Dlatego kolejnym zagadnieniem poruszonym podczas rozmowy będą Wieloletnie Ramy Finansowe na lata 2021-2027 oraz Europejski Instrument na rzecz Odbudowy. Pierwsze dyskusje na ten temat odbyły się 19 czerwca podczas wideokonferencji szefów państw i rządów Unii Europejskiej" - czytamy.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Mamy trudne negocjacje". Prof. Płóciennik o konsultacjach ws. unijnego budżetu na lata 2021-2027
Budżet UE na lata 2021-2027
Rzecznik przypomniał w komunikacie, że Polska poparła pakiet Komisji Europejskiej obejmujący dostosowaną propozycję Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy, jako podstawy do dalszej dyskusji.
"Strona polska zaznaczyła, że zaktualizowana propozycja budżetu na lata 2021-2027 wymaga nadal dyskusji - powinna być prowadzona w kontekście całego pakietu. Komisja Europejska utrzymała niektóre elementy swojej pierwotnej propozycji, które budzą wyraźny sprzeciw nie tylko Polski, ale również innych państw członkowskich" - przekazał rzecznik rządu w komunikacie.
Partnerstwo Wschodnie
Jak dodał, podczas rozmowy szefowie rządów omówią także kwestie związane z Partnerstwem Wschodnim, które powstało 11 lat temu z inicjatywy Polski i Szwecji. 18 czerwca odbyła się wideokonferencja Partnerstwa Wschodniego, podczas której szefowie państw i rządów dyskutowali m.in. nad długoterminowymi celami w kontekście szczytu, który z powodu pandemii COVID-19 został przeniesiony na 2021 r.
O czwartkowej rozmowie szefa polskiego rządu z premierem Szwecji rzecznik rządu poinformował także na swoim Twitterze.
REKLAMA
pb
REKLAMA