W Rzymie rozdzielono bliźniaczki syjamskie. Dziewczynki miały wspólny układ krwionośny
W rzymskiej klinice Bambino Gesu przeprowadzono operację rozdzielenia dwóch bliźniaczek syjamskich. Dziewczynki były zrośnięte karkiem i czaszką oraz miały wspólny układ krwionośny. To pierwszy taki zabieg we Włoszech i prawdopodobnie jedyny na świecie.
2020-07-07, 22:19
Do tej 18-godzinnej operacji przygotowywano się przez rok. Pochodzące z Republiki Środkowoafrykańskiej dwulatki: Ervina i Prefina czują się dobrze. Na ich przypadek trafiła podczas misji prezydent szpitala Mariella Enoc i jeszcze w 2018 roku podjęła decyzję o ich sprowadzeniu do Rzymu na operację.
Powiązany Artykuł
![religa-transplantacja-663_3.jpg](http://static.prsa.pl/images/5af801ea-d653-4871-8c58-1a6b40adf3da.jpg)
34 lata temu przeszczepiono pierwsze serce w Polsce
W szpitalu Bambino Gesu utworzono międzydyscyplinarny zespół specjalistów, który przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu zbadał każdy szczegół i zrekonstruował czaszkę w trójwymiarze. Najtrudniejsze było rozdzielenie w kilku miejscach sieci naczyń krwionośnych mózgu. Ta część operacji wiązała się z wysokim ryzykiem krwawienia i niedokrwienia.
Dwie operacje przygotowawcze przeprowadzono przed rokiem, ostateczne rozdzielenie nastąpiło teraz. Przy operacji pracowało 30 lekarzy i pielęgniarek. Kontrole pooperacyjne wskazują, że mózgi dziewczynek są nienaruszone.
bartos
REKLAMA
REKLAMA