Bośniacy upamiętnili 25. rocznicę masakry w Srebrenicy

Bośniacy upamiętnili w sobotę 25. rocznicę masakry około 8 tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców w Srebrenicy. Pochowano dziewięć zidentyfikowanych niedawno ofiar ludobójstwa - poinformowała agencja Reutera.

2020-07-11, 23:36

Bośniacy upamiętnili 25. rocznicę masakry w Srebrenicy

Dziewięć nowo zidentyfikowanych ofiar pochowano na cmentarzu w pobliżu Srebrenicy, gdzie znajdują się także białe nagrobki 6 643 innych ofiar.

- Po 25 latach udało nam się znaleźć jego szczątki, dzięki czemu można je złożyć na wieczny spoczynek - powiedział agencji Reutera Fikret Pezić, który pochował swojego ojca Hasana.

Ifeta Hasanović postanowiła pochować niekompletne szczątki swojego męża. - Wiedzieliśmy, że nie mogą być kompletne po 25 latach, przynajmniej jakieś są - stwierdziła.

Wciąż brakuje pozostałości około tysiąca ofiar masakry.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

karadz663.jpg
Radovan Karadżić – kat Bałkanów

Światowi przywódcy podczas ceremonii przemawiali w formie telekonferencji, nie mogli wziąć udziału w uroczystościach z powodu epidemii koronawirusa.

"Niestrudzenie szukają sprawiedliwości"

- Opłakujemy rodziny, które niestrudzenie szukają sprawiedliwości za 8 tys. utraconych niewinnych istnień tyle lat później - powiedział sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

Reprezentujący Bośniaków w Prezydium Bośni i Hercegowiny Szefik Dżaferović wezwał do wprowadzenia przepisów zabraniających zaprzeczania ludobójstwu. - Nie może być zaufania, dopóki jesteśmy świadkami ataków na prawdę, zaprzeczania ludobójstwu, gloryfikowania i celebrowania egzekutorów - powiedział Dżaferović podczas uroczystości.

Ze względu na pandemię koronawirusa w obchodach wzięło udział kilka tysięcy osób, zamiast kilkudziesięciu tysięcy, które uczestniczą w ceremonii co roku.

REKLAMA

Między 11 a 22 lipca 1995 r. w Srebrenicy i jej okolicach siły bośniackich Serbów w systematyczny i zaplanowany sposób zamordowały co najmniej 8 372 cywilów - bośniackich mężczyzn i chłopców. Dzień, w którym rozpoczęła się kilkudniowa masakra, jest w BiH dniem żałoby narodowej.

Zbrodnia uznana za akt ludobójstwa 

Zbrodnię za akt ludobójstwa uznał Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii oraz Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości.

Było to największe masowe morderstwo popełnione w Europie po II wojnie światowej i najbardziej krwawy epizod toczonej w latach 1992-1995 wojny w Bośni i Hercegowinie, która pochłonęła około 100 tys. ofiar.

Dawny polityczny przywódca Serbów bośniackich Radovan Karadżić i dowódca ich wojsk gen. Ratko Mladić, który dowodził siłami serbskimi w Srebrenicy, zostali skazani przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii (MTKJ) w Hadze na dożywocie za ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości podczas wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 1992-95.

REKLAMA

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej