Wzmożone kontrole i surowe kary. Włosi nie chcą dopuścić do drugiej fali epidemii SARS-CoV-2

We Włoszech zaostrzono kontrole dotyczące stosowania przepisów reżimu sanitarnego i kary za ich łamanie. Władze chcą wprowadzić na lotniskach błyskawiczne testy na obecność koronawirusa, a w Mediolanie za brak maseczki w metrze grzywna wynosi 400 euro.

2020-07-27, 06:43

Wzmożone kontrole i surowe kary. Włosi nie chcą dopuścić do drugiej fali epidemii SARS-CoV-2

W szczycie sezonu wakacyjnego w całym kraju lokalne władze przystąpiły do zdecydowanych działań, by ograniczyć szerzenie się wirusa w związku z masowymi podróżami. Chodzi także o to, by nie dopuścić do drugiej fali epidemii.

Powiązany Artykuł

shutterstock koronawirus free 1200 (1).jpg
Włoski minister zdrowia: nie zawahamy się przywrócić niektórych restrykcji

Grzywny za brak maseczki

Dziennik "Il Sole-24 Ore" poinformował o planach wprowadzenia na lotniskach testu na obecność koronawirusa, którego wynik można będzie otrzymać w ciągu 15-20 minut. Minister zdrowia Roberto Speranza zwrócił się w tej sprawie do specjalistów z rzymskiego szpitala zakaźnego Spallanzani, czyli placówki, która od stycznia jest na pierwszej linii walki z SARS-CoV-2. Jeśli próby wiarygodności testów okażą się pomyślne, możliwe będzie badanie pasażerów samolotów na masową skalę.

Czytaj także:

W regionach podniesione zostały kary za łamanie przepisów "antycovidowych". Pierwszym gubernatorem, który nakazał rygorystyczne egzekwowanie wymogów sanitarnych, był szef regionu Kampania, na południu Włoch, Vincenzo De Luca. Na mocy jego rozporządzenia kara za brak maseczki w miejscu, gdzie jest ona konieczna, wynosi 1000 euro. W niedzielę grzywny te zostały wymierzone m.in. w Salerno.

REKLAMA

W Lombardii, czyli epicentrum pandemii, 13 osób zostało ukaranych w niedzielę grzywnami w wysokości 400 euro za brak maseczki w metrze. Wysokość kary zmniejszy się do 280 euro, jeśli zapłacona zostanie w ciągu pięciu dni od jej wymierzenia.

"Priorytetem obrona Rzymu i Lacjum"

W regionie Lacjum zapowiedziano testy dla pasażerów autokarów, przyjeżdżających z tzw. krajów ryzyka. Dotyczy to zwłaszcza Rumunii, gdzie notuje się coraz więcej zakażeń.

- Wydamy rozporządzenie w tej sprawie, bo priorytetem jest obrona Rzymu i Lacjum - powiedział Alessio D'Amato, szef wydziału ds. służby zdrowia we władzach regionalnych. Stołeczna prasa odnotowuje, że autokarami do Wiecznego Miasta wracają w tych dniach z wakacji w Rumunii pochodzące z tego kraju opiekunki osób starszych, a więc najbardziej narażonych na COVID-19.

Powiązany Artykuł

Hiszpania koronawirus turysta 1200 PAP.jpg
Brytyjczycy wprowadzili kwarantannę dla turystów z Hiszpanii. Madryt zabiega o zmianę decyzji
Badania wykorzystywane w celu wykrywania koronawirusa SARS-CoV-2 to przede wszystkim testy genetyczne metodą PCR (opr. Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP) Badania wykorzystywane w celu wykrywania koronawirusa SARS-CoV-2 to przede wszystkim testy genetyczne metodą PCR (opr. Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP)

bb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej